Merhabalar,

İnternetten sipariş verdikten sonra, satıcının “fiyat hatası” mazereti ile ürünün gönderimini iptal etmesi sonucu konuyu Thh ye götürmüştüm. Eklere ekran görüntüleri ve “Mesafeli satış sözleşmesini” ekledim ve durumu açıkladım. Thh Lehime karar verip, ilgili ürünlerin belirtildiği rakamdan tarafıma teslimine karar verdi.

Satıcı takribi 10 gün sonra bulunduğum ildeki Tüketici mahkemesine “Thh kararına itiraz” konusu ile itiraza etmiş.

Siz değerli arkadaşlarıma birkaç sorum olacak.

1. E devletten itiraz görülüyor, ancak duruşma tarihi yazmıyor. Uyaptan bakınca dava dilekçesi vs herşey görünüyor. Dava duruşma günü sonramı belli olmaktadır? Henüz tebligat almadım sadece e devletten baktım. Duruşma tarihi sonramı belli oluyor?

2. Duruşma tarihi belli oluncamı kendi savunmamı sunmalıyım? Yoksa tebligatı alıncamı? Süresi nedir savunma sunmak için ve ne zaman sunmam gerekli? Hiç tebligat yada duruşma tarihi beklemeden uyap üzerinden savunmamı ekleyebiliyormuyum?

3. Haftasonu yurtdışına çıkacağım ve bir süre yokum. Bir vekilim yok. Dava duruşma tarihi belli olduktan sonra, yurtdışında iken Uyap üzerinden kendi savunmamı, ilgili delilllerimi (mesafeli satış sözleşmesi vs..) sisteme ekleyebiliyormuyum. Yani 6502 sayılı kanunda ilgili bölümleri referans alarak bir savunma oluşturup (elimden geldiğince) bunu uygun dilekçe formatında bir pdf (yada ilgili uzantı) şeklinde hazırlayıp uyap vatandaşlıktan girip, bunu savunma olarak sisteme ekleyebilirmiyim?

4. Yok eğer Uyaptan bunu yapamaz isem ve yurtdışında olursan savunmamı nasıl yapabilirim?

5. Farz edelim ben hiçbir savunma yapmadım. Mahkeme direk karşı taraf lehinde kararmı veriyor? Yoksa eldeki bilgiye belgeye göre Lehime de karar
veriyormu?

Bonus soru; Yurtdışında olma sebebi ile duruşmayı erteletmek gibi bir durum mümkünmü? Takribi kasımda geleceğim?

Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.