Merhaba. 6 senedir yeni aldığım dairede oturuyorum. Ruhsat tarihi 2012. Üst komşum müteahhitin akrabası. Dairede odalarda ve koridorda zeminde parke var. Apartmandaki tüm dairelerin parkelerin havuz sistemi denilen şekilde monte edilmiş. Havuz sistemini kısaca anlatayım. Zemine bir naylon, üzerine kapron denilen köpük seriliyor ve bunun üzerinede parke döşeniyor. Üst komşumun parkesi bu sistem ile yapılmadı. Parkeler tekrar polisaj yapılabilsin diye direk zemine (eskiden yapıldığı gibi) yapıştırıldı. O vakitte bu yapıştırmanın benim için sıkıntılarını bilmiyordum.

Komşumun 2 çocuğu var. Çocukların gürültüsünden geçtik anne ve babalarının terlik/yürüme sesinden çok rahatsız oluyoruz. Kadım topuklu dolgu terlik ile zaman gözetmeksizin gündüz gece gece yarısı tak tak tak yürüyor. Gece yarısı ailecek uyandığımız çok olmuştur. 2 yaşında bir oğlum var o da bu sese gece uyanıyor.

Üst komşum genelde 01.00 gibi yatıyorlar, öğlen kalkıyorlar. Gece yarımda çamaşır makinası çalışmaya başlıyor 02.30'da bitiyor. 6 sene içinde birçok kez bu sıkıntıyı dile getirdim ancak çözüme kavuşturamadık.

Çamaşır makinası diyorum "evet beyazları uzun programda yıkıyorum ne olmuş" deniliyor.

"Gece 22.00 gibi yatıyoruz, 23.00-01.00 gibi gürültünüze özellikle de parkenin zemine direk yapıştırılmasından dolayı olsa terlikle yürüme sesinize uyanıyoruz" diyorum, "sen de 22.00 de yatma" diyorlar.

"Sizden edindiğimiz kötü tecrübeden dolayı alt komşu rahatsız olmasın diye biz evde terlik giymiyoruz lütfen siz de yardımcı olun" diyorum "biz terliksiz dolaşamayız" diyorlar.

En son geçen hafta ailecek 01.00'da gürültüye tak taak tak yürüme/terlik sesine uyandık ailecek ayaktalar evin bütün ışıkları yanıyor o kocasına, kocası çocuğuna sesleniyor. Telefon ile aradım adam küfrediyor. O günden beri de inadına daha da gürültü yapıyorlar.

Sonuç olarak iletişimde son noktaya geldik. Üst komşumun parkeleri zemine yapıştırılmamış olsa bir derece daha iyi bir ses izolasyonu olabilirdi.

İnternette araştırdım ancak yapmam gerekenlere ilikin hukuki bir bilgiye ulaşamadım.

Parkelerinin zemine yapıştırmasına itiraz edebilir miyim?

Evin ses izolasyonununa ilişkin belediyeden yapı denetim firmasının düzenlediği raporu alabilir miyim? Bu raporla gerçek durumun örtüşmediği esasından üst komşunun parkelerinin havuz sistemi ile tekrar yaptırılmasını sağlayabilirmiyim?

Genel olarak bu gürültü konusunu direk iletişim olmadan nasıl çözebilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.