Merhaba,
Ben TCK'204/1 maddesinden yargılanmaktayım. Dava dosyasına konu suç bono (Senet) yu sahte olarak düzenleme.Dava dosyasında 2,Adet senet var.Yerel mahkeme yargılama sonucunda ayrı ayrı 2.Senetten dolayı hakkımda ceza tayin etti.Yargıtay itirazım üzerine suçun zincirleme suç olduğu gerekçesi ile verilen hükmü bozdu.Yargılamam yeniden yapılmakta.
1.Senet düzenleme tarihleri şu şekilde 15.04.2006 Senedin icraya koyma tarihi (suç tarihi iddianamede) 26.12.2006
2.Senet: Düzenleme tarihi 20.04.2006 Senedin içraya koyma tarihi (Suç tarihi iddianamede) 27.12.2006
Benim sizlerden istemiş olduğum yardım bu davaya konu suç dava zaman aşımına davaya konulan senetin düzenleme tarihi olan 20.04.2006 mı yoksa 27.12.2006 mı başlıyor.
Senedin düzenleme tarihi 20.04.2006)suçun işlendiği gün mü yoksa iddianamede senedin icraya konulduğu gün (27.12.2006) mü suçun işlendiği son gün kabul ediliyor.
Zaman aşımı süresi (TCK 66 Maddesi)8+(TCK 67-Yarı oranında artırım sebebiyle) 4= 12.Yıl diye biliyorum.
Yasada TCK 66.Maddesi 6.bendinde:
(6) Zamanaşımı, tamamlanmış suçlarda suçun işlendiği günden, teşebbüs halinde kalan suçlarda son hareketin yapıldığı günden, kesintisiz suçlarda kesintinin gerçekleştiği ve zincirleme suçlarda son suçun işlendiği günden, çocuklara karşı üstsoy veya bunlar üzerinde hüküm ve nüfuzu olan kimseler tarafından işlenen suçlarda çocuğun onsekiz yaşını bitirdiği günden itibaren işlemeye başlar.
Şimdiden teşekkür ederim.