Kamu görevlisiyim. Bir kaç yıl önce yaşadığım bir olay sonucu karakolda polisle tartışmamız sonucu görevli memura hakaret (10 ay) memura mukavemet (5 ay) olmak üzere hapis cezası aldım ve istinaftan da sonuç alamayınca cezam kesinleşti ve infaz çağrı kağıdı elime ulaştı.
İşlediğim suçlar itibari ile memuriyete engel bir suçumun olmadığını ve denetimli serbestlikten faydalanabildiğimi biliyorum.
Beni asıl sıkıntıya sokan düşündüren durum ile alakalı olarak siz hukukçuların görüşlerini almak isterim.
Hükümde TCK 53/1 hak mahrumiyeti cezası var. Kamu haklarından ve kamuda istihdam edilmekten infaz tamamlanıncaya kadar men edildim.
Kurumum bu durum ile ilgili bana herhangi bir bildirim yapmadı.Memur hakkında kesinleşen mahkeme kararlarının bir örneğinin çalışanın bağlı olduğu kurum ya da bakanlığa da gönderildiğini biliyorum. Benim infaz çağrı kağıdım gelmiş olmasına rağmen kurumdan bu yönde bana herhangi bir tebliğ yapılmadı.
Bu konuyu abartısız 4-5 avukatla görüştüm ve hiçbiri de bana net bir bilgi vermedi. Görüştüğüm avukatlar bunu kuruma kendimin bildirmememi, yıllık izin alarak denetimli serbestlik için girdi çıktı yaptıktan sonra işime devam etmemi tavsiye ettiler ama bu benim bir türlü aklıma yatmıyor çünkü sonuç itibari ile bu durumun da bir suç oluşturacağını düşünüyorum. Ve ilerde daha büyük sıkıntılara sebebiyet verebileceğini bir de dürüst davranarak bunu kuruma bildirmem gerektiğine de vicdanen kanaat getirdim.
Sorum şu Olay senesinde memur değildim sonradan memur olarak atandım. Mahkemede memur olduğuma dair herhangi bir beyanım olmadı fakat kimlik numarasından dahi memur olduğumun öğrenilmesinin çok da zor olmadığını düşünüyorum.
Mahkemenin kurumuma bildirim yapmama gibi bir durumu olabilir mi?
Özetle bu konuda yapmam gereken nedir?
Dürüst olup kaybetmek mi?
Hukuksuzluk yaparak vicdan azabı ve her an öğrenilebilir korkusu ile yaşamak mı? Hangisi?