Merhaba, havacılık sektöründeyim. Yıllar önce işe girerken döviz ( euro ) üzerinden eğitim borcu sözleşmesi imladım. Eğitim borcu 10 yıl süre ile maaşımdan her ay güncel kurdan düzenli olarak kesilmekte. İstifa etme durumunda ise kalan tüm borcumu yine döviz olarak tek seferde ödemekle yükümlüyüm. Maaşı TL olarak alıyorum.

Yıllardır artan döviz kuru sebebi le TL cinsinden borcum hiç azalmadığı gibi euro kesintisi yüzünden maaşımda her ay düşmekte. Eğitimi aldığım tarih ile şu an arasındaki kur farkı %100'ü geçmiş bulunmakta. İstifa etmeyi düşündüğümde ise ödemem gereken borç neredeyse yarım milyona yaklaşmakta. Dolayısı ile ne istifa edebiliyorum, ne maaşımı koruyabiliyorum. Şirket döviz borcunu bugünün kurundan dahi sabitlemeyi kabul etmiyor. Dolayısı ile kölelik sözleşmesine dönmüş bulunmakta.

Bu konuda yasal olarak yapabileceğim herhangi bir şey var mı. Borcumun bir şekilde Türk Lirası olarak sabitlenmesi mümkünüdür? Havacılık personeli olduğum için borçlar kanununa tabiyim diye algılıyorum burası doğrumudur. Sendika üyesi ve TİS'e tabi olmak bu konuda bir değişikliğe neden olur mu?