Herkese merhabalar,

iki yıl kadar önce tv de çıkan ve ana haber bültenlerinde konu olan haberler üzerine yurt dışından araç almıştım ve türkiyede kullanmıştım, bu süre içerisinde hiçbir problem ile karşılaşmadım, insaniyet namına aldığım sayfaya telefon numaramın konulmasına izin vererek beni arayanlara yaşadığım tecrübeleri anlatmıştım. Benim yaşadığım yere yakın olan bir arkadas beni arayarak bilgi edinip bana tekrar ne zaman gideceğimi ve kendisin de benimle gelip gelemeyeceğini sormuştu kendi de almak istiyordu ben de neden olmasın dedim benimle gelmesine izin verdim. Aradan uzun zaman geçti bu işlerin yasal olmadıgı, kaçak olarak yurda sokulduğu vs ile ilgili bir çok haber çıktı ben de numaramı vs sildirerek aldığım aracı geri götürdüm. Ancak bu arkadas bir süre sonra türkiyede hakkı olmadığı halde hatta ruhsat bile olmadan aracı elinden çıkarmaya çalışmış. Sanırım üstelik sahibinden.com gibi sitelerde de yayınlamış, tabii gümrük polisi alıcı kılıgında gelerek arac ile ilgili anlasma yapmis ve suçüstü yaparak bu arkadasin aracına el koymus ve mahkeme acmis. Bu arkadas direkt olarak benim numaramı vererek benden aldığını söylemiş.

Durup dururken tarafıma 2 adet tebligat geldi, iki ayrı kişi de aynı şeyi yaparken yakalanmıs ve benim adımı vermişler. İkisine de aynı açıklamaları yazdım, sadece kendi tecrübelerimi paylastigimi ve bunlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmadıgımı benim herhangi bir satış işleminde ya da para alışverişinde bulunmadıgımı.

Bu iki şikayetten bir tanesi davaya dönüştü ve sanık oldum. suçum yurt dışından ithal izne tabi olan eşyayı, kullanımı dışında getirmek vb gibi şeyler. Ortada hiçbir delil olmadığı halde bir dosya karşıma dava olarak geldi, ve sanık sıfatını aldım bu benim icin cok üzücüydü çünkü hayatımda karakola bile gitmedim. ikinci dosya dikkate alınmamış sanırım aynı şeyleri yazdığım halde davaya dönüşmedi.

Bugün devam eden davanın kararı açıklandı, avukatımla görüşmelerimde ortada hiçbir delil olmadığı, para transferi ya da satış işlemine ait bir delil olmadığı konusunda hem fikirdik, ve dosyada ilerleyen duruşmalarda buna karşıt bir delil ortaya çıkmadı, sadece kişi ile yurt dışına gidip geldiğimle ilgili bir ibare vardı. Sonuç olarak telefonuma 80tl adli para aldınız diye bir mesaj geldi, avukatımla konuştuğumda 5 ay hapis cezası ertelemesi olduğunu yani birşey yapmadıgım takdirde bunun ortadan kalkacagını söyledi. Tabiki çok sinirlendim çünkü işlemediğim bir suc yüzünden ceza alıyorum ve bu normal karşılanıyor. Bununla ilgili soru sordugumda buna itiraz edilecegini ve bir üst mahkemeye gidileceğini, kanaatince bozulabileceğini söyledi.

Bununla ilgili üstadlara sormak istiyorum, bu ülkeye hiçbir zararı olmamış yüksek lisans sahibi ve iyi firmalarda çalışmış biri olarak böyle bir karar benim canımı acıtıyor, bunu hak etmediğimi düşünüyorum.

Bununla ilgil yapmam gerekenleri söylerseniz çok sevinirim.

Hepinize saygılar