Merhaba,
İş yerinde yaşanan sorunlardan dolayı haklarımı doğru bir şekilde öğrenebilmek için konuyu açıyorum.
02.01.2016 tarihi itibariyle işe başladım. Bir aylık deneme süresi olduğu ve bu süre içerisinde sigortamın başlatılmayacağı söylendi ve bunu kabul ederek işe başladım. Ancak sigorta başlangıç tarihim 01.03.2017 olarak görülmekte. Bu süre içerisinde defalarca söylediğim halde bugün, yarın diyerek ertelendi. Birinci sorum: Geçmişe yönelik bu konuyla alakalı bir şikayette bulunabilir miyim? İş yerinde kamera sistemi mevcut ve mailler aracılığıyla işe başladığım tarihi ispat edebilirim.
İşveren ile aramızda herhangi bir iş sözleşmesi yapılmadı, özlük dosyam da bildiğim kadarıyla mevcut değil -eğer varsa bile benden kimlik fotokopisi dışında bir belge talep edilmedi. İş kanunun 8. maddesinde belirtilen işin tanımı, çalışma süresi vs gibi bilgilerin olduğu yazılı bir belge de bana verilmedi.
Şu an bildiğimiz kadarıyla aynı işverene bağlı (kendisi haricinde) 2 kişi çalışmakta ve maaşımızı elden vermekte. Ancak maaş bordrosu imzalamıyoruz. Aldığım maaş bir çok insanın aksine ssk ya bildirilen maaştan daha düşük. Son 2 buçuk aydır ise maaş alamamaktayız. Eylül ayından beri maaş sıkıntısı yaşamaktayız (geç alma- alamama - kısmen alma gibi). Bu konuyla ilgili olarak işverene 10.02.2018 tarihinde, alacak- alınan- kalan şeklinde yolladığım bir mail mevcut. Elbette ki resmi olarak görünen maaş değil aldığım maaş üzerinden.
İkinci soru olarak: İşverene maaş alacağımla ilgili ihtarname çektiğim takdirde haklarım tam olarak neler? 20 günlük süreyi doldurduk ancak sonraki 6 günlük süreç konusunda bir çok bilgi mevcut olduğundan dolayı kafa karışıklığına yol açtı.
Herhangi bir maaş bordrosunu imzalamamış olmam, maaşı elden almam, yazılı bir iş sözleşmesi veya belge mevcut olmadığı için bu konuyu açmak istedim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.