+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 25´e kadar toplam 25 ileti bulundu.

Konu: YÖK Tasarısı Anayasa ya Uygunluğu

YÖK Tasarısı Anayasa ya Uygunluğu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Av.Fatih Karaca Misafir

Tanımlı

Sayın Aksel,

İslam dinini iyi bildiğinizi iddia ederek başladığınız ve kadınların camide de imamlık yapabileceğini iddia ettiğiniz iletiniz gerçekten çok enteresan. Fakat bu idianızın dayanağının ne olduğunuzu yazmamışsınız.

İslam dininin sadece erkeklere gönderilmediği ve kadınların da, erkekler gibi islam dininin gereklerini yerine getirmekle mükellef olduğu hususunda herhangi bir tereddüt olmadığı gibi bu konuda aksini iddia eden de olmadı.

Ancak, islam dininin gereklerini kadın ve erkeklerin aynı şekilde yerine getirecekleri neticesine nasıl vardığınız meçhul. İslam dininde böyle bir şey yok. Ama siz başka bir din ortaya koymaya çalışıyorsanız o başka.

Kadınların camide imam olamaması onları, onları nasıl sosyal hayattan soyutluyor onu da anlamış değilim. Zira camide imamlık yapmak bir sosyal aktivite değil ibadettir. Hani dinde kadınların ticaret yapması veya buna benzer yasaklamalar falan olsa belki bu dediklerinize hak verilebilir de, imamlık ile bunun ne alakası var.

Bu yazdıklarınızdan dini ne kadar iyi bildiğinizi okuyuların takdirine bırakıyorum

Alıntı: Tanrıya şükür müslümanım. İslam dinini bu konu da bir iki laf edecek kadar iyi biliyorum.

Forumdaki tartışma alt konularından iki tanesi ilgimi çekti.

1.si bayanlar İHL'lerine niçin giderler?
    2.Kadınlar İmamlık yapabilir mi?

2.sinden başlayım. Kadınlar imamlık yapabilirler, camilerde de yapabilirler. İslam dini sadece erkeklere gönderilmemiştir. Kadınlarda , erkekler gibi islam dininin gereklerini aynen yerine getirmekle mükelleftir. Aksi fikir, kadınları sosyal hayattan soyutlamayı başaranların, dini hayattan da soyutlamak için uydurduğu, eve hapsetme politikasıdır. Dini tekelde tutma çabasıdır. İktidar mücadelesidir. Bunu yapanlarda mezhep türetenler, mezhepsiz dini yaşayamayanlardır, islamı kendi başlarına anlayamayanlar veya anlamak istemeyenlerdir.
    DeFacto

Hukuki NET Güncel Haber

YÖK Tasarısı Anayasa ya Uygunluğu konulu yargıtay kararı ara
    YÖK Tasarısı Anayasa ya Uygunluğu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    168
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın 62,

1. Dayanağım AKIL,
    2.si Diyanetin açıklamaları (Buna sayın Commodore1tr'da değinmişti) 3-4 ileti yukarıda bir daha okumanızı tavsiye ederim.

Diğerlerine cevap verme gereği duymuyorum. Yazdıklarımı anlamamışsınız, veya anlamak istediğiniz gibi yorumlamışsınız.

Bu konuda kimseden bir takdir beklentim yok, fikirlerime katılma zorunluluğunuzda yok. Benim bilgi sahibi olduktan sonra tartışamayacağım ,benim sizin gibi beynimde dokunulmazlığı olan konu yok.
    Ama buranın bir hukuk sitesi olduğunu düşünürsek , dini ve siyasi konulara girmek ne kadar doğru olur bilemem.

https://www.hukuki.net

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

konu yökten nerelere gitti;
    Aslında konunun buralara gelmesinin nedeni bu yök tasarısını meclise getiren zihinden duyulan tereddüttür.
    zaten bakarsak sayın avukat62 :
    'Ancak bu görüşlerim, hiç bir zaman İHL'lerini kendilerine arka bahçe olarak tahsis etmek isteyen siyasilere hak verdiğim şekilde de yorumlanmamalıdır.'

sayın avukat g.a nın :
    'Not: Saf ,temiz ve samimi duygularla bu okulları seçenleri tenzih ederim. Onlara da ihtiyacımız olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlatırım.'
    yazılarından açıkça belli.
    Sorunun temeli aslında İHL ler filan değil çağdaş demokratik sosyal ve hukuk devletinin gerekliliğini içine sindiremeyenlerin yapmak istediklerine duyulan tepki. İhtiyacın çok çok üzerinde İHL olması ve ne yazıkki bunların eskiden beri kapatılmaktan başı dönen bir parti ile şimdiki iktidarın tam anlamıyla 'arka bahçesi'olmasından kaynaklanmaktadır. Keşke sayın avukat62 nin belirttiği gibi temiz bir şekilde 'meslek liselerine eşit hak tanıma olsaydı' ama değil. Amaç devletin yönetim kadrolarına arka bahçelerinden iyi yetiştirdikleri kişileri sokmaktan ibarettir.
    Bir devleti ele geçirebilmek için hele hele bu Türkiye gibi bir devlet ise Dini duygularla gereğinden fazla oynamak saf ve temiz müslümanları enteresan bir şekilde örgütlemek devleti devlet yapan organlara yani TSK Yargı ve üst yönetime bu kişileri sokmaktan geçer. Dikkat buyurunuz bu hükümet devlet erkini 'seçimle gelsin' diyerek alt yapı oluşturmaktadır. Yani valilerin mülkiye li iyi yetişmiş olması önemini yitirecek 'başka kriterler' devreye girecektir.
    1. İlk deneme benzer görüşün özellikle TSK ya subay sokmakla başlayan görüşü idi bundan dolayı DZkk ve KKK öğrenci alımını direk liseden başlşattı sadece kızlara ve gerekl duyulması halinde liseden sonra giriş izni verdi. HV.KK özel çalışma içerisinde 'fen kolu' olma özelliğini kaldırılması istendi ama geri döndü.
    2. Mülkiye adı üzerinde devlet adamı yetiştiren çağcıl olması gereken ve öncelikle demokrasi ve laikliği benimseyenlerin bulanacağı bir yuva geleceğin valileri emniyet genel müdürleri kısaca devlet erkanı nı yetiştirir.
    3. Hukuk devletin temelini oluşturan kararları alan aslında temel ilkeleri koruyan bir sistem. Her nekadar 'bir kere ihlalden bir şey olmaz ' diyenler olsada eğer o bir tam yerine denk gelirse cumhuriyet tarihe karışabilir.
    Bu üç kurumda özellikle de TSK İHL ye kesinlikle kapalı kurumlar olarak gözükmekte işte amaç bunu delebilmek yoksa eşitlik filan değil. Bunların eşitliği 'hayvanlar çiftliği' romanındaki eşitlik gibi olacaktır inanın.
    Aslında ben sayın Pazarbaşı'nın iletisine yanıt yazacaktım ama konu gene karıştı o bölümü özel olarak yazacağımdan gene PAS geçiyorum.
    Dini konulara pek girmek ve tartışma yapmak istememekle birlikte mevcut durum muvacehesinde iki üç cümle ile ki kesinlikle aşacağım )) deyinmek isterim.
    Kesin olan bir husus olarak kadınların imamlığına islamda engel yoktur. Gerek hadisler gerek rivayetler ve gerekse diyanet bunu açıkça ortaya koymaktadır. Hz Aişe nin 630 yılında hemde arkasında hz Ebubekir in bulunduğu Kabe de imamlık yaptığı rivayetlerden Hz Muhammedin sahabelerinden bilinen bir gerçektir.
    Ancak zaman içerisinde maalesef islam değişerek yada kibarcası yorumlanarak kadınlar bu yetkilerinden feragat etmek zorunda bırakılmışlardır. ( Dikkat ediniz cahiliye döneminde kadınların %90 ı çarşaflı iken bu hususta dönüp dolaşıp bizzat peygamberimizin ve Hz Ebubekirin bu konudaki tutum davranış ve sözlerine rağmen bir takım islam bilginleri ve hatta diyanet tarafından bile islamlığa mal edilmiş kimsede çıkıp 'madem öyle islamdan önce neden çarşaflıydılar ?'dememiştir) Özellikle BAYRAM ve CENAZE namazlarında kadına yer verilmemesi kadının imamlık yapmasını çok zora sokmuştur. Zaman içerisindede kadınlar camilerden evlerine ibadet için dönünce imamlık ta kendiliğinden ortadan kalkmıştır. Yani sevgili meltem rüzgarı amerikadan bıtkınsa türkiye ye gelip imamlık yapabilirsin ))
    saygı ve sevgiyle kalın...

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili meltemrüzgarı ;
    İHL ler normalde şudur : (olması gereken)

3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 17. Maddesine göre;

“Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün görevleri şunlardır:

İmam-Hatip Liseleri ile Anadolu İmam-Hatip Liselerinin eğitim-öğretim ve yönetimi ile ilgi bütün görev ve hizmetlerini yürütmek,
    İlköğretim, ortaöğretim ve Bakanlığa bağlı yaygın eğitim kurumlarında okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretimine ait program ile ders kitaplarını hazırlamak ve Talim ve Terbiye Kurulu’na sunmak.”
    1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 32. Maddesinde ise,

“İmam-Hatip Liseleri İmamlık, Hatiplik ve Kur’an Kursu öğreticiliği gibi dini hizmetlerin yerine getirilebilmesi ile görevli elemanları yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nca açılan ortaöğretim sistemi içinde, hem mesleğe, hem yüksek öğrenime hazırlayıcı programlar uygulayan öğretim kurumlarıdır...”
    Buradan çok açık anlaşıldığı üzere İHL ler direk devletin eliyle yani MEB lığına bağlı okullardır. Özel İHL hiç yoktur. Zaten bir çarpıklıkta buradan kaynaklanmaktadır.
    Aslında aranması gereken yanıt devletin kendi eliyle kurduğu okullar nasıl olduda devletin temeline konmuş bir dinamit haline getirildi ve bazı siyasi görüşlerin arka bahçesi oldu?
    Şimdi 60 ta 20 adet olan İHL 70 lite 70 e çıkıyor ve işin garibi en çok İHL de kenan evren zamanında yani 12 eylül sonrasında açılıyor. Yani devlet diyanet işlerini kendi üzerine aldığı gibi din eğitiminide üzerine alıyor. Buna bir sürü gerekçe gösterilebilir. ( EN basiti eğer denetim olmazsa almanyada ki gibi yanlış eğitim yapılabilir...) Sonra nasıl oluyorsa ipin ucu Türkiyede herzamanki gibi kaçıyor imam sayısı ihtiyaç sayısı göz önüne alınmadan birazda siyasi mesajı dinle verme uğruna bu günkü tablo ortaya çıkıyor heli hazırda ihtiyacın 7 katı İHL olduğu gerçeği özellikle bu tabana seslenenleri ciddi anlamda rahatsız ediyor sonuç malum kargaşa çıkıyor.
    Bence MEB lığında ciddi bir değişiklik yapılamadan ve bu okullar 'arka bahçe 'olmaktan çıkarılamadığı sürece bu karmaşa sürer gider. Hukuki olarak ta şuanda 'eşitlik ilkesi' tersine işlediği kanısındayım dikkat edin sevgili meltemrüzgarı hiç kimsenin (İHL lilerden) neden bu kadar çok İHL var dediği yok ben neden x,y,z de okuyamıyorum diyor.. sorun bu...

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Nerede
    kocaeli, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

YÖK Kanunu tasarısı Kanunlaştığı takdirde, Anayasa Mahkemesi'nce yürütülmesinin durdurulma yetkisini kendinde bulduğu için bu yönde bir karar alabilir ve daha sonra da iptaline karar verilmesi üzere anayasa mahkemesine anayasa belirlenen organlar tarafından iptal davası açabilirler. Tasarıyı inceleme fırsatım olmadı, ancak, bir kanun hakkında Anayasa Mahkemesi'nce iptal kararı verilmesi için Anayasa Mahkemesi'nin bu kanunu Anayasa'ya aykırı bulup bulmadığına bakılmaktadır. Bu durumda anayasa daki ilgiler(ki bu cumhurbaşkanı meclis üyelerinin 1/5i ve anamualefet ve iktidar parti grupları)davayı açarlarsa anayasa bu yönde bir denetim yapar.Bence yapması da gerekiyor!!!!!!!!!

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar: