Herkese iyi günler.İş Bankası Beşevler/ANKARA şubesinden çekilen 10 bin YTL lik tüketici kredisinin kefiliyim.8 aydır taksitleri ben yatırıyorum(asıl borçlu kayıplarda)En son 18.08.2006 tarihli ödemeyi zamanında yatıramadım.Sonra 31.08.2006 tarihli normal postayla gelen zarfta 2.ihbar yazısı olduğu belirtilen ve taksitin ödenmediği, bir an önce yatırılması gerektiği yazan biryazı aldım.Şubeye gittiğimde 18.08.2006 da ödemem gereken 500,55 YTL yi 12.09.2006 tarihinde 615,50 YTL olarak ödedim.Ziraat Bank ODTÜ Şb.ye olan 17.08.2006 son ödeme tarihli 305,12 YTL lik krediyi faiziyle birlikte 11.09.2006 da 310,00 YTL olarak ödedim. Onlardaki fark 4,88 YTL İş Bankasının ki ise 115,50 YTL.
Normal postayla(iadeli taahhütlü falan değil) gelen, ne noter nede avukattan gelen ve sadece bankadaki 2 yetkilinin imzasıyla gönderilen matbu bir yazıya noter masrafı adı altında 115,50 YTL fark aldılar.Bu işlerden pek anlamıyorum.Ama bildiğm şu ki: Bir borç yasal takibe düşmeden noter kanalıyla ihbarname çekilmez. Yasal takip ise borç ödenmezse 3 ay sonra başlar.Ayrıca bu kesilen 115,50 YTL yi bana verilen dekont üzerinde 79099010 hesap kodu ile muhasebeleştirmişler.Bu muhasebe kodu ise Diğer Gelirleri (Şube Gelirlerini) gösteriyor.BDDK ya bugün şikayet dilekçemi gondereceğim.Bu konuda yapabileceğim başka bir şey varmı?Bir önerisi olan varmı?Bu krediyi kullanan kişi kayıp olduğundan üç ayrı bankaya olan kredileri ödemeye çalışıyorum.İyiniyetli olmaya çalışıyorum ve 8 aydır bu kredileri gecikmeli de olsa ödüyorum.Diğer bankalar sadece gecikme faizlerini tahsil etti.Sadece İş Bankası benden saçma sapan beni aptal yerine koyan ihbar masrafı istedi.Bu konuda birşey yapabilirmiyim.