Yakın zamanda kurmak istediğim internet tabanlı uluslarası barındırma servisi projem (google drive, turbobit benzeri) var. Aklımda bu işin hukuki yönüyle ilgili ciddi sorular var. Farzedelimki kurdum ve popüler hale geldi. Ve diyelimki sonrasında bir/birkaç kullanıcının yüklemiş olduğu telif haklı yabancı içerikten dolayı ABD'de ya da Avrupa'da dava açıldı. Bu durumda bu davanın şahsıma intikal etme olasılığı nedir? Türkiye'ye gelip mi dava açması gerekir davacının? Yoksa dış bir ülkeden doğru bizim ülkemizde dava açabilir mi? Dava kriminal mi olur yoksa sivil mi? Şu ana kadar yabancı bir içerikten ceza alan sadece 2013te Dizimag sitesinin sahibini duydum. O da direkt telif hakkı ihlali olduğu için, siteden verdiği içeriğin Warner Bross gibi dev firmanın içeriklerinin olduğu için ve de Türkiye'de Digiturk gibi bir temsilcisi bulunduğu için almıştı.
Dünya üzerinde çeşitli davalar duyabiliyoruz özellike aşırı popüler site sahipleri hakkında ve bunlar genelde ABD'nin açtığı davalar oluyor.
Biliyorum bu tarz davalar davacıdan yargıca, yargıçtan yargı eyaletine, ülkeden ülkeye ve de hatta dava olunan kişiye göre oldukça çeşitlilik arz eden birşey.
AB ülkelerinin 2003 tarihli yasasına göre servis sağlayıcılar için telif hakkı ihlalinden dava yeme ihtimali ancak içerik uyarıya rağmen kaldırılmazsa açılabiliyor. Türkiye bu yasaya uygun mu onu da bilemiyorum.

Megaupload'un , Kickass torrentin, Thepiratebay'in, Tvschack'in , Hotfile'ın, Isohunt'ın ve de daha nicesinin sahiplerine ABD'nin ne cezalar, sıkıntılar verdiğini biliyoruz. Bazıları çeşitli para cezaları aldılar (tabi 25bin dolardan başlayıp milyon dolarlara kadar değişen cezalar) . Bazıları da hapis cezası aldılar. Bazıları hiçbirşey almadı ama siteleri kapandı, banka hesaplarına el koyuldu vs.

Siz değerli avukatlardan istediğim sadece tavsiye. Yani böyle durumlardan ileride nasıl kaçınabilirim tavsiyesi? Hangi tarz avukatlar bu konulara hakimdir?