Herkese merhaba,

Foruma yeni üye oldum. Konuyu yanlış yere açtıysam affedin.

5 malikten oluşan bir apartmanın giriş katına bir dükkan açtım. Belediye ruhsat için benden kat maliklerinden noter tasdikli muvafakatname istedi. 4 malikten aldım fakat 1 malik 9 yıl kadar önce vefat etmiş. Ailesiyle bağlantılı 2 kişiye ulaşabildim. Burada bir eviniz var bunu üzerinize alın, ben de muvafakatnamemi alayım dedim, biri küfür edip kapattı telefonu, dolandırıcı sandı sanırım, diğeri ise Amerika'da ikamet ettiğini, 20 yılı aşkın bir zamandır merhumu görmediğini, hayatında da çok tanımadığını, ev ile ilgili de uğraşacak ne vakti ne yaşı olduğunu söyleyip kapattı. Belediyeye durumu aynen izah ettiğimde bana muvafakatnameyi mutlaka almam gerektiğini, eğer kat maliki yaşamıyorsa varislerini bulup onlardan almam gerektiğini söyledi. Bunu söyleyen kişi bizzat ruhsat müdürü idi.

Åžimdi benim bu konu ile ilgili hukuki olarak bilmek istediklerim ÅŸunlar;

1- Kat maliki vefat etmiş ise bunu belediyeye bildirmesi gereken ben miyim, ben isem resmi olarak nasıl yaparım?
2- Vefat halinde varisi bulmak bu gibi durumlarda benim sorumluluğumda mıdır, öyle ise herhangi bir varis ya da aile bireyi olmadan resmi işlemleri nasıl yapacağım?
3- Vefat etmiş kat malikinin muvafakatını nereden ve nasıl temin edeceğim? Vefattan dolayı temin edemediğim için bu muvafakatnameden nasıl muaf olurum?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.