Apartmanda Yönetime istekli başka kimse olmayınca, mevcut yönetim hesaplar kontrol edilme şansı olmadan ve ne yaptığı belli olmadan göreve devam ediyor. Eğitim ve bilinç düzeyi düşük olan şahısa hukukun üstünlüğü ilkesini hatırlatmak fayda etmiyor. Gözlemlediğim hatalar şunlar.

- Geçmişten biliyorum ki (diyelim) toplam 100 tl gibi (yuvarlak hesap) kırtasiye gideri girebiliyor. Yani belgeleme alışkanlığı yok. Anladığım kadarıyla apartman görevlisine aylık ödemenin dışında da tamiratın başında durması şu bu gibi nedenlerle ödemeler yapmış ve belgelenmesi durumu ile birlikte kabul edilebilirliğini bilemiyorum.

- Hesapları bir süre usulsüzce apartman görevlisine devrettiğini yeni öğrendim ve bu dönemdeki harcamalar iyice şaibeli. Açık verildiği sayılan 200 küsur lirayı ise (bana göre hileli şekilde) bayram harçlığı olarak göstermiş olduğunu itiraf etti.

- Anladığım kadarıyla noterden tasdikli defter kullanmıyor.

- Toplantı yapmaya çalıştı ve biz de bir kat maliki olarak aidat borcumuzu ödemek için iki kişi gittik. Sadece bir gün öncesinde panodan ilan ettiği toplantında yeter çoğunluk sağlanamadığı için istenirse toplantının tekrar etmesinin istenebileceği şekilde apartman panosuna bir yazı yazmış. Kendisi müzakere yönetilebilecek birisi değil. "Al işte defter, al evine götür istediğin gibi topla, istersen fotoğrafını çek oradan kontrol et, istersen yönetimi sana vereyim, sen hukuktan anlıyorsun" türü cümlelerle geçmişe yönelik sorumluluğunun konu edilmesini geçiştiriyor. İki yıldır bir raporlama yapmıyor. Mecburen ne derse onu ödüyoruz(Öncesinde aklı yettiğince yapmaya çalışıyordu) Gider belgelerini sormadım ve görmedim ve tahminimce çok açıkları vardır

Soru: Sulh hukuk mahkemesine başvurularak son iki yıl hesaplarının bilirkişi tarafından incelenmesi istenebilir mi? Mahkeme masrafları kaba tahminle yaklaşık ne civarlarda tutar ve hangi duruma göre kim öder?