değerli hukukçular ve arkadaşlar ben bir çizerim. dergi ve kitap resimleme işinden daha yeni üç beş kuruş kazanmaya başladım. ama telif konularıyla ilgili bilgim çok az.sizler de iyi bilirsiniz ki bizler kalemin ucunda sabahlara kadar emek harcayıp para kazanıyoruz.
yakın zamanda bir haftalık dergi için benden bazı çizimler istendi ben de örnekleri sundum. beğenildikten sonra şirket imzalamam için önüme bir anlaşma metni sürdü. çok cüzi bir rakam teklif ettiler. hadi buna tamam diyelim ama, anlaşma metni şöyle:

Çıkarılacak yayınlar için çizimlerini yaptığım ve hikayesini yazdığım,
#8220;A....#8221; ve #8220;B.....#8221; karekterlerinin ,
X.... Ltd. Şti#8217;ye, herbir karekterin herbir sayfası için çizim başına ... Ytl#8217;karşılığında ,
tüm haklarımla ilgili olmak kaydıyla ,
Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 21. maddesinde düzenlenen #8220;İşleme Hakkı#8221;,
22. maddesinde belirtilen #8220;Çoğaltma Hakkı#8221;,
23. maddesinde yer alan #8220;Yayma Hakkı#8221;,
24. maddesinde düzenlenen #8220;Temsil Hakkı#8221; ve
25. maddesinde yer alan #8220;İşaret Ses ve/veya Görüntü Nakline Yarayan Araçlarla Umuma İletim Hakkı#8221;na
yer, süre ve muhteva itibariyle gayrimahdut olarak sahip olduğunu ve işbu Sözleşme#8217;nin yürürlük süresi içerisinde yayınlanacak olan derginin ,
her bir sayı için yukardaki bedel karşılığında ,
çoğaltma hakkı, yayma ve ticaret mevkiine koyma haklarını Türkiye coğrafi sınırları dahilinde, süre ve muhteva sınırı olmaksızın X...#8217;a devrettiğimi kabul ve beyan ederim.

benim bu metinden anladığım şu oldu. eğer altına imza atarsam ben eserlerimle ilgili tüm hakları bu şirkete tamamen devretmiş olacağım. onlar da tepe tepe kullanacaklar kitapta basacaklar başka dergilerinde kullanacaklar kısacası istedikleri gibi istedikleri zaman.. oysa ben haftalık olan bu dergide sadece o haftalık yayınlanması için telif hakkını vermek istiyorum. nasıl bir anlaşma metni hazırlamalı nasıl maddeler eklemeliyim ki kendimi ve eserlerimi koruyabileyim??.
benden en geç bugün cevap istediler.beni bu konuda aydınlatırsanız çok büyük bir iyilik olacak.