Merhabalar,

Öncelikle konu hukukun hangi alanına daha uygundur bilemedim için bu bölüme yazıyorum, yanlışım varsa kusura bakmayın.

Mayıs 2012'de kapımızın önünden çalınmış olan 1993 model otomobilimiz, 2014 yılı ortalarında jandarma tarafından bulunuyor ve kriminal inceleme için İstanbul'a gönderiliyor.

Kriminal inceleme doğrultusunda aracın şasi, motor ve plakasında oynama yaparak change olarak tabir edilen işlem yapıldığı ve aracın bizim çalınan otombilimiz olduğu tespit ediliyor, aracın üzerinde bulunan orjinal şasi numarasından otomobilin bize ait olduğu yine 2014 yılının yaz aylarında tespit edilerek ilgili jandarma komutanlığına aracın iadesi yapılıyor.

Jandarma komutanlığı, aracı kendi bölgesindeki yediemin otoparkına çekiyor.

2017 yılı ortasında, aracın yakalandığı, sanıkların oto hırsılığı, resmi belgede sahtecilik vs. suçlardan yargılamasının yapılacağı bilgisi tarafımıza bildirildi. 14 Kasım tarihinde ise duruşması var.

Bu arada ilgili bölgedeki otoparkları gezerek aracımın yerini tespit ettim, araç şu anda bir yedi emin otoparkında bekliyor.
Aracın 3 yılı aşkın süredir yatmasından dolayı oluşan kabaca 6.000 7.000 TL civarında bir hasar mevcut.

Şu ana kadar aracımızın yeri ve teslim alabilme şartları hakkında tarafımıza hiç bir tebligat yapılmadı.

Bu durumda,

1. 2014 yılından beri otoparkta bekletilen aracın otopark ücreti tahsilatı nasıl olmalıdır? Bana mantıklı geleni, aracın yerini ve alınabileceğini bildirir tebligatın bana ulaştığı tarihten itibaren hesaplanan tutarı ödemek, bu konuda nasıl bir yol izlemek doğrudur?
2. Aracın yatmasından dolayı uğradığı zarar ile ilgili nasıl bir işlem yapılabilir? Bir bilirkişi incelemesi isteyip bilirkişinin belirleyeceği tutarı tazminat olarak istemek doğru mudur?

İlginize şimiden teşekkür ederim,
Esenlikler