+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    Nerede
    gaziantep
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Dolandırıcı olarak yargılanıyorum , ceza gelir mi ? (sahibinden.com)

Bundan 4 ay önce sahibinden.com üzerinden bir arkadaşımla ortak kurduğumuz müzik stüdyosunun ekipmanlarını satıyorduk , bursadan biriyle anlaştık olayların sonucunda benim ortağıma ulaşamadım , ürünü yollamadı . Alıcı beni cumhuriyet baş savcılığına şikayet etmiş . Alıcıya durumu anlattım şuan parayı geri iade edemeyeceğimi bir ay sonra kyk kredimi alınca iade edebileceğimi söyledim bu arada mebla 450 TL , alıcıya şöyle bir teklifte bulundum ben sana 1 ay sonra ödeme günü olan bir senet doldurup imzayalayıp kargolıyım dedim istemiyorum senet dedi. 2-3 gün sonra mikrofon işini çözdük göndereceğim dedim , "senden gelecek minicik bir şeyi istemiyorum , paramı iade et dedi" .
    Sonra beni karakoldan çağırdılar , karakolda üründe bir sorun olduğunu bu yüzden gönderemeyeceğimi , alıcıya para iadesi yapacağımı söylediğimi bu şekilde anlaştığımızı beyan ettim .
    Bir sonra ki ay kyk kredim yattı ama bir türlü alıcıya ulaşamadım telefonlarından , 4 gün önce e-devletten baktığımda BURSA 4. AĞIR CEZA MAHKEMESİnde dava açılmış ve 2 gün öncede ilk duruşma görülmüş.

Dosya Durumu Gerekçeli karar yazıldı
    Dava Türü Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık

Bursa adliyesini aradım evime hiç bir şekilde mahkeme tebligatı gelmedi duruşma ile ilgili , bunu sordum neden davet etmediniz diye. Sizi de müştekiyi de çağırmadık dedi , dosyaya mahkeme yetkisizliği verdik dosyayı zonguldak adliyesine yolladık dedi .Mahkeme kaleminden müştekinin telefon numarasını öğrendim , kendisini aradım sizi mahkemeye çağırdılar mı dedim haberim yok dedi ben mahkemelerde uğraşamam kardeşim dedi paramı iade et bende gideyim şikayetimi geri çekeyim boşuna mahkemeyi meşgul etmeyelim dedi , bende zaten size ulaşmaya çalışıyorum 2 aydır ne yazdınız ne aradınız dedim . Bana hesap numarasını yolladı , ben ücreti geri iade ederken açıklama kısmına ne yazmam gerekiyor ? Ücreti yatırdıktan sonra karşı taraf nasıl bir şikayet geri çekme dilekçesi yazmalı , zaten kendisi ben zonguldağa mahkemeye gelemem dedi . Bu konuda bir ceza alır mıyım ? Ortada bir dolandırcılık niyeti yok sürekli kullandığım hattım açıktı bir yerede kaçmadım , hatta ürün alışverişi yaparken kişiye kendi TC kimliğimin resmini yollamıştım.

3 SORU VAR KAFAMDA
    1-Dosya durumunda yazan "Gerekçeli karar yazıldı" kısmında ki kararı nasıl öğrenebilirim?
    2-Daha önce herhangi bir mahkemem ya da sabıkam olmadı , bir ceza alır mıyım ?
    3-Benden şikayetçi olan tarafta mahkemenin bitmesini istiyor , kendisi nasıl bir yol izlemeli ?

Hukuki NET Güncel Haber

Dolandırıcı olarak yargılanıyorum , ceza gelir mi ? (sahibinden.com) konulu yargıtay kararı ara
    Dolandırıcı olarak yargılanıyorum , ceza gelir mi ? (sahibinden.com) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Dolandırıcı olarak yargılanıyorum , ceza gelir mi ? (sahibinden.com)

Anlattığınız olayda savcının direkt kovuşturma vermiş olması çok ilginç gerçekten. Eğer daha önceden bir sabıka kaydınız falan yoksa böyle olaylar genelde uzlaşma bürosuna yollanıyor ve dava olmadan kapatılıyor. Siz her türlü parayı geri yatırın ve açıklama kısmına dosya numarası ile birlikte uzlaşma ödemesi yazın. Daha sonra bulunduğunuz bölgedeki bir savcıya gidin durumu anlatın ve dilekçe yazmak istediğinizi söyleyin. Savcı yardımcı olacaktır. Yatırdığınız açıklamalı dekontu ve kimlik fotokopinizi alıp savcılık talimatı ile zonguldak'a gönderip dosyaya ekleyin. Şikayetçi de şikayetini çektiği zaman büyük ihtimal beraat alırsınız.

Olayın basitliği ve ifadelerinizin doğru olduğunu düşünürsek ( sabıkanız falan yoksa) savcının direkt kovuşturma vermesi gereksiz olmuş gerçekten. Olaylar anlattığınız gibi ise dolandırcılık kastınız olmadığı çok açık.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Dolandırıcı olarak yargılanıyorum , ceza gelir mi ? (sahibinden.com)

Bir defa olayı neredeyse hiç anlatmamışsınız.Ortağıma ulaşamadım, öyle bir baktım ağır cezada yargılanıyorum gibi bir şeyler yazıyor.Olayı yanlış okursanız bir anda kendinizi 50 kişinin kaldığı 30 kişilik bir koğuşta yatacak yer olmadığı için kapının ağzımı mi lavabonun altımı yatmak için daha uygun olur diye düşünürken bulursunuz.Şu an ağır ceza mahkemesinde çok ciddi bir suçlamayla karşı karşıyasınız ilk duruşmaya da gitmemişsiniz.Bence çok hızlı avukat edinip sağlam bir savunma hazırlamanız lazım.Onun dışında öyle basite alıp savunmayı da konunun çevresinden dolanarak yapma yoluna giderseniz sonuç çak ağır olabilir.Devam eden duruşmalarda bol şans.

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir defa olayı neredeyse hiç anlatmamışsınız.Ortağıma ulaşamadım, öyle bir baktım ağır cezada yargılanıyorum gibi bir şeyler yazıyor.Olayı yanlış okursanız bir anda kendinizi 50 kişinin kaldığı 30 kişilik bir koğuşta yatacak yer olmadığı için kapının ağzımı mi lavabonun altımı yatmak için daha uygun olur diye düşünürken bulursunuz.Şu an ağır ceza mahkemesinde çok ciddi bir suçlamayla karşı karşıyasınız ilk duruşmaya da gitmemişsiniz.Bence çok hızlı avukat edinip sağlam bir savunma hazırlamanız lazım.Onun dışında öyle basite alıp savunmayı da konunun çevresinden dolanarak yapma yoluna giderseniz sonuç çak ağır olabilir.Devam eden duruşmalarda bol şans.
    Hocam bursa 4. ağır ceza mahkemesini aradığımda duruşmaya müştekiyi de sanığıda çağırmadık davet etmedik dediler , mahkeme yetkisizlik vermiş ( bu ne demek oluyor ?) olay zonguldakta ki mahkemeye göndereceğiz diyor .Beni davet etmeden ben duruşma tarihini nasıl bilebilirim ? tebligat yok bişey yok , üstelik kendileri de diyor. Duruşmadan 2 ay önce karakolda ifade verdim

- - - Updated - - -

Alıntı besyo123 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anlattığınız olayda savcının direkt kovuşturma vermiş olması çok ilginç gerçekten. Eğer daha önceden bir sabıka kaydınız falan yoksa böyle olaylar genelde uzlaşma bürosuna yollanıyor ve dava olmadan kapatılıyor. Siz her türlü parayı geri yatırın ve açıklama kısmına dosya numarası ile birlikte uzlaşma ödemesi yazın. Daha sonra bulunduğunuz bölgedeki bir savcıya gidin durumu anlatın ve dilekçe yazmak istediğinizi söyleyin. Savcı yardımcı olacaktır. Yatırdığınız açıklamalı dekontu ve kimlik fotokopinizi alıp savcılık talimatı ile zonguldak'a gönderip dosyaya ekleyin. Şikayetçi de şikayetini çektiği zaman büyük ihtimal beraat alırsınız.

Olayın basitliği ve ifadelerinizin doğru olduğunu düşünürsek ( sabıkanız falan yoksa) savcının direkt kovuşturma vermesi gereksiz olmuş gerçekten. Olaylar anlattığınız gibi ise dolandırcılık kastınız olmadığı çok açık.
    Hocam savcılık kovuşturma vermemiş ki ? sadece bursa 4. ağır ceza mahkemesi yetkisizmiş , dosyayı zonguldak mahkemesine yolluyoruz dediler benim ikametgah zonguldak

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu an elinizde bulunan tüm evrakların resmini (Özel bilgilerinizi kapatmak şartıyla.) çekmenizi, bu yere koymanızı rica ediyorum ki olayın hukuki boyutu ve iç yüzü net biçimde ortaya çıksın.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı wormwood3 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hocam bursa 4. ağır ceza mahkemesini aradığımda duruşmaya müştekiyi de sanığıda çağırmadık davet etmedik dediler , mahkeme yetkisizlik vermiş ( bu ne demek oluyor ?) olay zonguldakta ki mahkemeye göndereceğiz diyor .Beni davet etmeden ben duruşma tarihini nasıl bilebilirim ? tebligat yok bişey yok , üstelik kendileri de diyor. Duruşmadan 2 ay önce karakolda ifade verdim

- - - Updated - - -

Hocam savcılık kovuşturma vermemiş ki ? sadece bursa 4. ağır ceza mahkemesi yetkisizmiş , dosyayı zonguldak mahkemesine yolluyoruz dediler benim ikametgah zonguldak
    Sanırım bu olayları pek bilmiyorsunuz, o yüzden avukat tutmanızda fayda görüyorum. Savcılık kovuşturma vermiş ki olay mahkemeye taşınmış. Hakkınızda dava açılması için birinin gidip savcılığa suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Savcı şikayetçinin ve sizin ifadelerinizi kolluk kuvvetlerince ya da bizzat aldıktan sonra durumu değerlendirip ya takipsizlik(kovuşturmaya yer olmadığına) karar verir ya da iddianame hazırlayıp mahkemeye sunar. Dosya savcısı sizin olayı bir yönünden ciddi görmüş olacak ki iddianame hazırlamış ve mahkemeye sunmuş. Mahkeme de dosyayı kabul edip hakkınızda yargılama işlemi başlatmış. Yetkisizlik kararının tek sebebi sanığın yani sizin zonguldak'ta olmanız. Yargılanmanızın zonguldakta yapılması için bursadaki mahkeme yetkisizlik vermiş. Yani yetkisizlik kararının sizin ceza alıp almama durumunuzla hiçbir ilgisi yok. Hala ağır cezada bir yargı süreci içindesiniz.

Engin Bey'e kulak verin derim. Olayı çok sallamışsınız , gittim , ifade verdim bir baktım dava açılmış gibi anlatıyorsunuz ama bu olaylar normalde böyle gelişmez. Anlattığınız hikaye normal şartlarda ifadenize de bağlı olarak savcının ya uzlaşma bürosuna yollaması gereken ya da takipsizlik verip dosyayı kapatması gereken bir olay gibi duruyor. Farklı şeyler çıkabilir altından.

Yani yargılama sonucunda söylediğim adımları yaparak ve bir avukat tutarak rahatlıkla beraat alabilirsiniz. Ancak böyle takmamaya devam ederseniz büyük ihtimal 2-5 yıl arası bir hapis cezası alacaksınız ve HAGB verilecek hakkınızda.

Nerede
    hatay
    İletiler
    375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben olayı savcı gözünden özetleyeyim size. bir şahıs dolandırılıyor ve şikayetçi olana kadar parası iade edilmiyor. şikayetçi olduktan sonra para iade edilsede artık olay kamuyu ilgilendiriyor. dahası parayı iade ettiğinizde şikayetçi şahsın şikayetinin doğruluğu anlaşılır oluyor. size tavsiyem şahsa parasını iade edip şikayetçi şahsın savcılığa gidip ek beyanda bulunmasını rica edin ve nasıl izah edecekseniz olayın yanlış anlaşılma olduğunu sizden bir alacağı kalmadığını bildirsin.

özeleştiri kısmına gelirsek yazdıklarınızı doğru kabul etsek bile.

1. elinizde olmayan bir ürünü neden pazarlıyorsunuz ? mal ortağımdaydı oda göndermemiş demekle bu soruya net bir cevap vermiş olmuyorsunuz. ürün ortağınızdaysa o ilanı verseydi.
    2. adam satın almak için sizinle görüştü sizde ortağınızın malı göndereceğine güvendiniz. muhakkak bir pazarlık vs nedenlerle bir görüşme sağlandı. adam parayı gönderene kadar ürünü alıcıya ulaştıramayacağınızı farketmediniz mi ? ortağınızdan teyit almadınız mı ? aldıysanız ortağınız tamda alışverişin alış kısmı bittiğinde mi ulaşılmaz oldu ?
    3.adam parayı gönderdi hadi ürünü kargola dedi. ve sizde ortağınıza ürünü gönder dediniz. ama ortağınıza ulaşamadınız veya belirsiz bir şey oldu bu durumda haketmediğiniz parayı ne yaptınız ?
    4.para gelir gelmez nasılsa göndereceğiz deyip harcadınız.ürünügönderemeyince 450 tl birinin hakkına girdiğinizi farketmediniz mi ? bunu farkettiğinizde geri ödemek için 450 tl. kredi bekleyecek kadar büyük bir meblağ mıydı?
    5. bu olayda mağdur taraf olsaydınız siz ne düşünür ne yapardınız ?

bu sorular size sorulması muhtemel sorulardan bazıları. buyrun vicdanla muhasebe zamanı.
    Konu alphaRomeo tarafından (29-10-2017 Saat 00:43:39 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı besyo123 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sanırım bu olayları pek bilmiyorsunuz, o yüzden avukat tutmanızda fayda görüyorum. Savcılık kovuşturma vermiş ki olay mahkemeye taşınmış. Hakkınızda dava açılması için birinin gidip savcılığa suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Savcı şikayetçinin ve sizin ifadelerinizi kolluk kuvvetlerince ya da bizzat aldıktan sonra durumu değerlendirip ya takipsizlik(kovuşturmaya yer olmadığına) karar verir ya da iddianame hazırlayıp mahkemeye sunar. Dosya savcısı sizin olayı bir yönünden ciddi görmüş olacak ki iddianame hazırlamış ve mahkemeye sunmuş. Mahkeme de dosyayı kabul edip hakkınızda yargılama işlemi başlatmış. Yetkisizlik kararının tek sebebi sanığın yani sizin zonguldak'ta olmanız. Yargılanmanızın zonguldakta yapılması için bursadaki mahkeme yetkisizlik vermiş. Yani yetkisizlik kararının sizin ceza alıp almama durumunuzla hiçbir ilgisi yok. Hala ağır cezada bir yargı süreci içindesiniz.

Engin Bey'e kulak verin derim. Olayı çok sallamışsınız , gittim , ifade verdim bir baktım dava açılmış gibi anlatıyorsunuz ama bu olaylar normalde böyle gelişmez. Anlattığınız hikaye normal şartlarda ifadenize de bağlı olarak savcının ya uzlaşma bürosuna yollaması gereken ya da takipsizlik verip dosyayı kapatması gereken bir olay gibi duruyor. Farklı şeyler çıkabilir altından.

Yani yargılama sonucunda söylediğim adımları yaparak ve bir avukat tutarak rahatlıkla beraat alabilirsiniz. Ancak böyle takmamaya devam ederseniz büyük ihtimal 2-5 yıl arası bir hapis cezası alacaksınız ve HAGB verilecek hakkınızda.
    öğrenciyim de avukat tutmak ne kadara mal olur ? barodan mı avukat talep etsem ...

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kişiye parayı iade ettim kişi mahkemeye nasıl bir dilekçe vermeli ? direk anlaştık aramızda demesi yeterli mi ? o da konuya pek hakim değil ne yapmam gerekiyorsa söyle yapayım dedi

Nerede
    gaziantep
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar adamın parasını yatırdım benim dekontu bir yere göndermem gerekir mi ? Adamın nasıl bir ek beyan vermesi beni beraat ettirir ?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php138029-Dolandirici-olarak-yargilaniyorum-ceza-gelir-mi-sahibinden-com

sahibinden com.dolandiricilari site:www.hukuki.net

Forum