Sevgili site sakinleri,
yaklaşık 1.5 yıllık uğraş sonrasında boşanma davam reddedildi.Rica minnet gerekçeli kararı yazdırdık.Şu an tebligatlar geldi.Adli tatil sonrasında karar kesinleşemesini bekliyorum.Maalesef davanın reddedilmesinde avukatımın ciddi hatası var.Boşanma davasını açtıktan sonra ortak konuttan özel eşyalarımı almaya gittiğimde eşimin kışkırtması ve hakaretleri sonrasında oğlum tarafından darp edildim.Hatta oğlum darp ederkende eşim olacak kadın kolumu sıkarak ona yardım ediyordu.Hukukumuz öyle bir hal almış ki darp sonrası aynı gün gidip isteğe bağlı rapor aldım.Avukatım çocugunun başını yakma dedi.Kapıya kadar gelen polisi geri gönderdik.Darp raporu da basit yaralama.Savcılıgın iddianeme hazırlaması tam 1 yıl surdu.Ve 15 ay sonra bir dava gunu verildi.Önümüzdeki ay o davayı göreceğiz.
Benim boşanma davamın reddini ise hakim afla ilişkilendirdi.Aslında aftan sonra birçok olay vardı ama avukatım maalesef bu konuda uyarmadıgı için şahitlere bile bazı soruları sormadan geçti.Mesele avukatın yaptığı değil ama hakimin bayan olması da bizim söyledıklerımızın sahitlerimizin inandırıcı olmasını engelledi bana göre.Oysaki karşı tarafın 2 şahidi anlaşamadıgımızı sorunlar oldugunu ustune basa basa söyledıler. Şimdi bu reddedilen davadan sonra yapmak istediğimi anlatayım ve bana bu konuda yardımcı olur musunuz?
1-Ben darp raporu sonrasında savcılık tarafından yapılan sonrasında oluşturulan iddianemeyi yeni delil göstererek dava açacagım.Tabi savcılığın bu iddianemeyi oluşturması ve davaya dönmesi 1.5 yıla tekabül ettiğinden hakim burada inandırıcılığını kaybetti diye düşünür mü?
2-darp davasında 2 şahidim var.Dosyama bakan bazı avukat ve hakim kökenli arkadaşlar avukatın 5237 den şikayetçi olmuş dolayısıyla burada hakaret maddesi düşer dediler.Savcının iddianemesi oglum ve eşim için 37/1delaletiyle86/2-3a,53:Türk Ceza Kanunu125/1 den yargılanma istemiş.Avukat hakaretten direk bahsetmemiş dava dilekçesinde ama şunu demiş boşanma davası açılınca eşinin hakaret ve tehditleri artmış diye dilekçe vermiş savcılığa.Bu bağlamda eşim darp dışında hakeretten de yargılanır mı yoksa hakaret davası düşer mi?
3-Darp nedeniyle savcılığa vermişolduğumuz dosyanın adli tıptan kesin raporo da mahkemeye gelmiş durumda.Müşteki olarak şikayetçi olduğumun dışında mahkemeye katılacağımı da bildirdim.Karakolda alınan raporumda açılmayan noktaları da mahkemenın talımat ifadesınde verdim. Bu davada sanıklar gelirse karar çıkar mı?
Darp raporu ve ifadelerdeki kolumu sıkarak tuttu dediğim eşime de çocugumu kıskırtan kadına ve bogazımı sıkarak benı duvara vurup düşüren oğluma hükmün açıklamasının ertelemesi mi çıkar.Bu sanıkların ikisi de HAGB alır mı?
-Yine avukatın sadece hakaretleri arttı ve tehdit dediği için savcınn şahitleri dinledikten sonra hakaretten de oluşturduğu iddinamede hakaret kısmına hakim düşme kararı verir mi?
-ve en önemlisi de şu hakim aslında savcılık iddianemesini kabul edip dava açmış durumda sadece buradan nasıl bir karar çıkabileceği ile ilgili avukat arkadaşlardan görüş beklyorum.
-Lütfen beni yanlış anlamayın ama iki cezacı hakim arkadaşım vardı ikisi de farklı konuştu.Birisi ben düürürüm diğeri de ceza veririm dedi. Ve ardına da 2*2 hukukta 4 etmez denlerek olaya espirikattılar.
Hakim Bayan olduğu için açıkcası biraz endişeliyim.Bayanlara karşı pozitif korumacılıkları bir türlü aşamıyoruz maalesef.
4-Bu dava szce sanıklar gelirse ilk celsede sonuclanır mı yoksa hakım celse atar mı?İstanbul bakırkoyde ceza davaarında celse atarsa ne kadar zaman atıyorlar celseleri
5-Davadan diyelim ki beraat ederlerse yada sadece eşimin kışkırttığı çocuk ceza alırsa bu durumu ben boşanma davamda nasıl değerlendirebilirim
6-ceza mahkememde karar onların aleyhıne cıkarsa bu karar boşanma davamın hızlanmasına da neden olur mu?
Çok uzun oldu biliyorum ama artık hukukun topal ve aksak yurumesi blkide anlatacaklarımın yarısını anlatmama engel oldu
Hepinize ilginizden ve görüşlerinizden dolayı teşekkür ederim