Sevgili hukukçularım, sorum: Aramızda herhangi bir sözleşme olmadan 2 ay önce almış olduğum bir evi, bugünlerde daire sahiplerine teslim eden müteahhit bunun için;"Evin her şeyiyle tam ve sağlam bir şekilde teslim edildiği ve bu konuda ilerleyen zamanlarda herhangi bir dava açarak herhangi bir talepte bulunmayacağımı taahhüt ederim " tarzında bir tutanak düzenlemiş ve imzalayana anahtarını veriyor. Bende saçma bularak imzalamadım, anahtarda almadım.

1. Evin tapusunu 1 ay önce aldım ve mülkiyet bana ait. Dolayısıyla anahtarı teslim etmeme gibi bir şey TCK 155/2 maddesine girer mi?
2. Bu olaya uyabilecek herhangi cezalık bir madde söz konusu mu?

TCK m. 155/1’e göre; ‘Başkasına ait olup da muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyetliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyetliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.’

TCK m.155/2’ye göre ise; ‘Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adli para cezasına hükmünolunur.’