Merhaba,

2-3 ay önce eşime araba öğretirken polisler durdurdu. eşimin ehliyeti yoktu. ceza keseceğiz dediler. türlü numaralar. ödeyemezsin falan. az keselim. ne kadar nakit var üzerinde vs. sorular. yani düpedüz rüşvet istediler. üzerimde para yoktu. atm'den çekmeye yolladılar beni. ama rüşvet vermeye niyetim yoktu. parayı çektim. eşim ses kaydını açtı. ama eşimi arabaya geri gönderdiler. ben de parayı verip giderken plakalarına dikkatli baktım. plakaya baktığımı görünce geri çağırıp parayı iade edip sadece eşime ceza yazdılar. şikayet edersem de bana da yazıp arkamdan yollayacakları şeklinde tehdit ettiler. ama ben aynı gün 155'i arayıp şikayet ettim. bir şey çıkmadı tabi. ilgilenmediler bile. bir süre sonra arkamdan da ceza geldi. suçumuz sabit ama hem bana hem eşime ceza yazılması suçun şahsiliği ilkesine aykırı olduğu için cezaya itiraz ettim. bugün uyaptan mesaj geldi. ''471 nolu odaya gelip ifade veriniz'' özetinde bir şey.

bu arada polislerin amiriyle görüştüm. ispatlayamazsan sana döner bu iş. ift,ira vs. uğraşırsın dedi. ben de polisleri şikayet etmekten vaz geçtim. ayrıca başka bir şikayetim olmadı.

471 nolu oda mahkeme mi savcılık mı

benim hukuki durumum nedir ?

yardımlarınızı bekliyorum.

- - - Updated - - -

bu arada ayrıca şikayet etmedim ama cezaya itiraz dilekçemde bu rüşvet durumundan bahsetmiştim. savcının bunu re'sen dikkate alıp kamu davası açmak maksadıyla kovuşturma yapması mümkün müdür ?