Merhaba, erkek kardeşimin eşi bir süre önce Aralık 2014 doğumlu oğlunu da alarak habersizce Muğla’dan Alanya’ya gitti. Kardeşim adresini tespit edip ikna için yanına gittiğinde sadece boşanmalarını şart koşarak geri döneceğini belirtmiş. Boşandıktan sonra dönerek burada hayatına devam edeceğini çocukla babasını ayırmak istemediğini söylemiş ve anlaşmalı olarak orada boşandılar. Döndüler ve ailesinin yardımıyla bir ev tuttu ve taşındı.

Bu arada kardeşim %69 engelli ve ayda 320 TL gibi bir maaşı var ve nafaka olarak 300 TL bağlanmış. Maaş 3 ayda bir ödenmesine rağmen düzenli ödemeye çalışıyor. Ailemle kalıyor ve işsiz. Ailemde sadece annem emekli, babam mobilyacı ama yaşlandığı için çalışamıyor. Kirada oturuyorlar.
Gelinimizin herhangi bir mesleği, işi, gücü, birikimi, özel bir eğitimi vs yok. Abisi ve önceki eşinden olan büyük kızı maddi destek veriyorlar.
Gelin görün ki her lafın başı para, 300 TL’nin yetmediğini söyleyip sürekli bizden para istiyor, çocuğu göstermiyor. Parka getiririm isteyen orada 1 saat görür diyerek her şeyi zora sokuyor. Ben maddi olarak az daha rahatım. Bunu bildiğinden benden de para ve çocuğun kullanabileceği şeyler istiyor.

Mahkeme çocuğun 15 günde bir gece yatılı olarak kalması, temmuz ayının ise tümünde bizde kalması yönünde karar vermiş. Buna uymuyor. Annemin evinde uzun senelerdir beslediği kedilerini bahane ederek akla hayale gelmeyecek hakaretler ve iftiralarla eviniz pislik yuvası diyerek oraya çocuğunu göndermeyeceğini söylüyor. Buna dayanarak benim evimde vakit geçirebileceğimizi söylediğimde tamam derken o gün geldiğinde kendi de gelmek isteyerek işi zora koştu ve sonuçta çocuğu vermedi. Gündüz gece sürekli mesajlarla hakaretlere devam edip sürekli para istiyor. Psikolojik sorunları olduğunu tahmin ediyorum. Davranışları, söylemleri tamamen tutarsız. Bir şekilde kardeşimi tahrik edip olay çıkartıp tamamen görmemizi engellemeye çalıştığını düşünüyorum.

Annem parka gitmeye de razı ama yürüme zorluğu çekiyor ve gidemiyor. Beni ilgilendirmez diyerek hakaretlerine devam ediyor. Hem sözlü hem yazılı olarak. Elimizde hepsi mevcut.

Kardeşim icra yoluyla görmek istediğinde her görüş başına 400 TL gibi bir maliyeti olduğunu öğrendik ve bu bizim için çok büyük bir meblağ.

Geçen gün bir tanıdıktan engelli maaşının nafaka olarak bağlanamayacağını öğrendim. Bunun doğruluk payı var mıdır? Nafaka iptali yaptırma olanağımız var mı?

Eğer nafaka iptali yapılırsa çocuk 3.5 yaşında ve annenin hiçbir geliri, mesleği, iş olanağı olmadığından istersek çocuğu alabilir miyiz?

Tekrar okuyunca biraz uzun yazdığımı fark ettim ama detaylandırmak istemiştim sadece. Bize bir fikir verirseniz, yol gösterirseniz sevinirim

İyi günler.