Merhaba, Ben şubat 2014'te ehliyetimi 6 aylığına alkollü araç kullanmaktan kaptırdım. Cezam 2014 ağustos ayında bitti. Şubat 2017 tarihinde cep telefonuyla konuşurken polise yakalandım ve ehliyetimi verdikten sonra 95 TL ceza kesildi. Buraya kadar herşey normal ben de bu cezayı gittim ödedim. 4 gün önce vergi dairesinden bir ödeme emri geldi ve ödeme emrinde 1763 tl lik ehliyetsiz araç kullanma ile ilgili bir ceza gördüm. Hemen trafik şubeye gittim. Dediler ki imzadan imtina etmişsiniz ehliyetsiz araç kullanma tutanağı tutmuşlar.. Benim 2014 ağustos ayında biten ehliyet cezamı sistemden silmedikleri için 95 TL cezam tahakkuku yapılırken sistemden ehliyetsiz gözüktüğüm için trafik şubede tutanak tutup imtina etti demişler ve tebliği gerçekleştirmişler kendi kendilerine. 95 TL lik ceza ile seri numarasının ardışık olmaması sonradan tutulduğunun kanıtı.. yazı karakterlerinin ayrı olması yine sonradan tutulduğunun kanıtı.. Ayrıca ehliyetsiz tutanakta her ne kadar imtina etti diyorsa da aracın ehliyetli birine verilmesi yada çekici ile çekilmemesi yine tutanağın gıyaben tutulduğunun ve tebliğ şartlarının yerine getirilmediğinin göstergesidir.. Üstelik ehliyetim mevcut üzerimde.. yani yüzde yüz haklı olduğum bu durumda nasıl bir yol çizebilirim? sulh mahkemesine tutanak için süre 15 gün imiş tutanağı görmediğim için açamadım dava haliyle, şimdi ben ödeme emrine ve ödeme emrinin temeline dayanan olaya nasıl dava açarım?