+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Merkezi sistem kalorifer masrafının paylaşımı

Merkezi sistem kalorifer masrafının paylaşımı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Merkezi sistem kalorifer masrafının paylaşımı

Merhaba benim bir sorum olacak bizim apartman olarakbir sorunumuz var demek daha doğru olur heralde.
    Ben kiracıyım öncelikle bunu belirteyim apartmana sonradan Merkezi kalorifer sistemi yaptırılmış herkes kullanıyor fakat ev sahiplerinden biri ben iki sene burada oturmayacağım diyerek geçen kış itibariyle kalorifer yakıtı parasını ödemedi ve bu kış yine kuvvetle ihtimal ödemeyecek başka bir ilde ikamet ediyor şu anda ve evi de kiraya vermedi.Bu şahıs mahkemeye verilecek zannediyorum mahkeme kararıyla bu parayı ödeyecek biz apartman toplantısında bu konuda hemfikir olduk ve mahkemeye verilmesine karar verdik,asıl önemli sorunumuz ise bu duruma benziyor ama mahkemeye verip vermeme konusunda kararsız kaldık çünkü çevremizden farklı yorumlar aldık sorun şu yine bir başka ev sahibide evinde oturmuyor ve kiraya da vermiyor oda zamanında kalorifer yaptırılsın diyen bir ev sahibi ( şunu da belirteyim o dönemde kalorifer yaptırılsın kararını imza altına almamışlar,yaptırılsın mı yaptırılsın denmiş para toplanmış o kadar)diğer yakıt masrafını ödemeyen ev sahibinden farkı merdiven boşluğundan katlara çıkan kalorifer borusu onun katından da geçiyor onun kapısına doğru filiz çıkıyor ve vana konmuş ama evin içine girmiyor bağlatmamış,bu ev sahibi kazan parasına katılmış yapılmasını kabul etmiş se kalorifer yakıt masrafını da ödemesi gerekmez mi?zira biz bu iki şahıs yüzünden geçen kış fazladan kömür almak zorunda kaldık ve mağdur olduk.Biraz uzun oldu ama kusuruma bakmayın lütfen vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

Merkezi sistem kalorifer masrafının paylaşımı konulu yargıtay kararı ara
    Merkezi sistem kalorifer masrafının paylaşımı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    495
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın redkit-55,
    Benim hatırladığım bir Yargıtay kararında, evine döşenmiş kalorifer tesisatını söküp merkezi ısınma sisteminden yararlanmayan bir kat maliki hakkında, ortak giderlere katılması gerektiğine hükmedilmişti. (Kararı bilahare ekleyebilirim) Bu durumdan yola çıkarsak; merkezi ısınma sistemden yararlanmak istemeyen kat malikinin genel giderlere katılmama özgürlüğü yoktur diyebiliriz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Uzun, öncelikle İlginize teşekkür ediyorum eğer verdiğiniz örnekle ilgili yargıtay kararını eklerseniz çok sevinirim,zannediyorum emsal teşkil etmesi bakımından önemli olacak,tekrar teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    3.628
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

MADDE 20 - c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkındanvazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardanfaydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider veavans payını ödemekten kaçınamaz.

T.C. YARGITAY 18. HUKUK DAİRESİ
    E. 2001/12052 K. 2002/1807 T. 15.2.2002
    Dava dilekçesinde, davalının mülkiyetinde bulunan dükkan nitelikli bağımsız bölümün 1998-2000 yılları arasındaki ortak gider borcunun ödenmediği ileri sürülerek 1.560.000.000 TL. asıl borç, 2.340.000.000 TL. gecikme tazminatı olmak üzere toplam 3.900.000.000 TL.nın tahsili için yapılan icra takibine, davalının vaki itirazının iptali ile takibin devamına karar verilmesi istenilmiştir.
    Davalı, icra takibine karşı yaptığı itirazında ve savunmasında, maliki bulunduğu dükkan nitelikli bağımsız bölümünde kalorifer tesisatının fiiliyatta olmadığı gibi projesinde de bulunmadığını, kapıcıdan da yararlanmadığını, getirtilecek tesisat projesinde dükkanın merkezi ısıtma sistemine dahil olduğu tespit edildiği takdirde de bu husustaki kat malikleri kurulu kararı ve işletme projesi de kendisine tebliğ edilmediğinden sorumlu tutulamayacağını ileri sürmüş ve davanın reddi ile davacının icra tazminatı ile sorumlu tutulmasını istemiştir.
    Mahkemece bilirkişinin tespitleri ve ayrıca davalının ortak giderlerden sorumluluğunun davacı tarafından kanıtlanmadığı gerekçesine dayanılarak davanın reddine karar verilmiştir.
    Yerinde yapılan inceleme sorunda düzenlenen bilirkişi raporunda, dava konusu apartmanın ısıtma projesinin bulunmadığı ve fiili durum itibariyle kalorifer ana borularının davalı dükkanından geçmekle beraber bu dükkanda apartman merkezi ısıtma sistemine dahil kalorifer tesisatı bulunmadığı bildirilmiş ve binanın bütünü itibariyle ısıtma projesinin hazırlanıp uygun kapasiteye getirilmek suretiyle davalıya ait bağımsız bölüme de kalorifer bağlantısı yapılabileceği açıklanmıştır.
    Belediye İmar Müdürlüğünden binanın sıhhi tesisat projesi istenilmiş, gelen cevapta ruhsat ekinde projenin olmadığı belirtilmiştir.
    Dosyaya mübrez yönetim planından apartmanın merkezi sistemle ısıtılmakta olduğu anlaşılmıştır. Bu planda bağımsız bölümlerden birinin veya bir kısmının merkezi ısıtma sisteminden ayrık tutulduğu yolunda bir hükme rastlanılmadığı gibi gene dosyada anayapı ile ilgili olarak oturma izin belgesine de rastlanılmamıştır. Kaldı ki, yönetim planının 12.maddesinde bağımsız bölümlerin yine ayrım yapılmadan kalorifer ısıtma giderlerinden ne suretle sorumlu olacakları gösterilmiş, 13.maddesinde de, kat maliklerinin ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamayacaklarına dair Kat Mülkiyeti Yasasının 20.maddesinin ( c ) bendi hükmüne aynen yer verilmiştir.
    Kat Mülkiyeti Yasasına göre yönetilen anagayrimenkuldeki ortak gider ve avans borcunun ödenmediği yolundaki iddialar; apartman yönetiminden, borcun ödenmediği ileri sürülen dönemle ilgili bütün defterlerin, makbuzların, kat malikleri kurulu kararlarının ve diğer bütün belge ve bilgilerin -davacı tarafından ibraz edilip edilmediğine bakılmaksızın- re'sen mahkemece getirtilip bunlar üzerinde ayrıntılı bir şekilde uzman bilirkişiye inceleme yaptırılarak gerçek borç miktarının saptanmasıyla ispatlanır.
    Öte yandan merkezi sistemle ısınan binalarda bağımsız bölümlerden herhangi birisinde kalorifer sisteminin kurulmamış olması veya başlangıçta mevcut olan radyatörlerin sonradan sökülmesi, bağımsız bölüm malikini yukarıda açıklanan yasa hükmü gereği sorumluluktan kurtarmaz.
    Açıklandığı gibi, binanın bütün kat maliklerini bağlayan yönetim planında merkezi sistemle ısıtıldığının istisna gösterilmeksizin açıklanması dahi, bütün kat maliklerinin yönetim planında gösterilen esaslara göre ısıtma giderinden sorumlu tutulması için yeterlidir. Ne var ki binanın iskan ruhsatında bazı bağımsız bölümlerin merkezi ısıtma sisteminden ayrık tutulduğu öngörülmüş ise buna göre ayrık tutulan bağımsız bölümden veya bölümlerden yakıt ücreti alınması sözkonusu olamaz. Belediye İmar Müdürlüğünde binanın ısıtma projesinin bulunamaması davalının bu sorumluluktan kurtulmasını gerektirmez.
    Ayrıca; kat maliklerinin gerek yakıt giderleri ve gerekse diğer ortak giderleri zamanında ödememeleri sebebiyle istenen %10 gecikme tazminatından, kendilerine işletme projesi veya kat malikleri kurulu kararı tebliğ edilmemiş veya ortak giderlerle ilgili kararların alındığı toplantıya katılmamış bulunmaları halinde, icra takibi üzerine ödeme emrini tebellüğ ettikleri tarihten itibaren sorumlu tutulmaları gerekir.
    Mahkemece, yukarıda açıklamalar doğrultusunda davaya konu apartmanın yönetiminden bütün kayıt ve belgeler getirtilip bilirkişi marifetiyle incelettirildikten sonra davalının sorumlu olacağı ortak giderlerin neler olacağının ve bunların miktarlarının ayrıntılı şekilde gösterileceği rapor alınarak bu raporun bozma gereklerine ve yasaya uygunluğu da denetlendikten sonra hasıl olacak sonuç doğrultusunda karar verilmesi gerekirken varit olmayan gerekçelerle davanın reddine karar verilmesi, doğru görülmemiştir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Erdoğan verdiğiniz bilgi için size çok teşekkür ederim,saygılar.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Merkezi sistem kalorifer masrafının paylaşımı

Merhaba;
    ( MADDE 20 - c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkındanvazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardanfaydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider veavans payını ödemekten kaçınamaz.) durumunu ve diğer sorumluluklarımı biliyorum.
    Sormak istediğim soru ise 167 dairelik tek bir binalı sitede 1+1 dairem var. site yönetimi özel site yöneten firmaya verildi(büyük bir ihtimalle mütahitin yada inşaat firmasının yan kuruluşu)belediyeden elek.su.doğalgazı açtırmadım.kiracımda yok.125 tl aylık aidatım var.ortak doğalgaz,su ve elektrik olarak olarak yansıtlılan faturaları aidat haricinde ödüyorum.
    sorularım;1-bu ortak giderler aidattan neden karşılanmıyor bunun bir hükmü varmıdır?
    2-ortak fatura haricinde boş daireme ikinci bir doğalgaz,su gibi boş daireye bunları kullanmış gibi ekstra ortak alan haricinde fatura kesiliyor.yönetici firmayı arayıp durumu sorduğumda her şey kanuna uygun.ortak alan harici boş dairenin ortalama ısınma gideri ve sıcak suyunu da ödeyeceksin deniliyor.yukardaki madde 20 de ortak alan faturalarından kaçınılmaz diyor. yönetim doğru mu yapıyor yapıyorsa sosya kültürel olarak anlama kapasitem olmasına rağmen neden anlayamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkür ederim

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php13514-Merkezi-sistem-kalorifer-masrafinin-paylasimi

merkezi sistem kalorifermerkezi sistem kalorifer kanunuapartmanda kalorifer sorunuhttp:www.hukuki.netshowthread.php13514-Merkezi-sistem-kalorifer-masrafinin-paylasimiapartman yakit paylasimiyakıt parası paylaşımıapartmana kalorifer yapılmasıapartman yönetimi kaloriferkalirifer ortak yakit sistemiortak komur kaloriferli apartmanlarda kalorimetremerkezi sistem kalorifer komur hesabiapartmana kat kaloriferi kurulumuapartmanlarda kaloriferde yanan komurun birarti bir ve ucarti bire paylasimi nasil hesaplamirapartmanda yakit parasiapartman merkezi sistem yakit masrafikalorifermerkezi distem yakMerkezi sistemmerkezi sistem kaloriferli apartmanlarda yakit paylasim kurallarimerkezi sistemin kurallarıapartman yakit paylaşimikalorifer kurulumu apartmanapartmanlarda yakıt paylaşımımerkezi sistemdw yakıt parası paylaşımı
Forum