+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: mağdur ev sahibi

mağdur ev sahibi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation mağdur ev sahibi

arkadaşlar ben de herkes gibi dairemi kiraya vermek istedim.sonra evi kapıcı ve güvenlikçilere teslim ettim.daha sonra emlakçının biri müşteri gibi evi gelip görmüş,fotoğraflarını çekmiş sonra da ilana atmış.ardından müşteriler bu emlakçıyı aramışlar doğal olarak telefon numarasını da ilanda yazmış ya ondan.bir kaç gün geçtikten sonra kapıcı bizi arayıp evi kiraya verdiklerini söylediler.sözleşmeyi de kiracı ve emlakçı aralarında yapmışlar 1 yıllık.neyse 2 ay geçmesine rağmen ne kiracı bizi arıyor ne de başkası.ta ki ben onu arayana kadar.soruyoruz neden hiç aramıyorsun herhangi bir ödeme yapmadın,kapora olur veya depozito,ön kira vs. bir ücret vermedin diyoruz.o da diyor ki;ben 1000 tl emlakçıya verdim.senin emlakçıya verdiğin bin tl onun komisyon parasıdır bana mı verdin sanki.neyse 2 ay geçtikten sonra eve taşındı.taşındıktan sonra zavallı babama yeni ankastre seti davlumbaz da aldırmış yetmemiş aylık kira parası olan 800 tl den 750 tl ye düşürmüş.ben orda değilim ya babamı kandırmış kandırabildiği kadar.bir de kiracı yalnız yaşayan bir kadın.1 yıllık kira parasını da peşin olarak vermek istiyormuş ki biz ikide bir hanımefendiyi rahatsız etmeyelim diye.neyse babam almış parayı.herhangi bir kapora da vermeden taşındı.sonra 1 ay geçti siteden bina sakinlerinden site yönetiminde,güvenlikçilerden vs. şikayet üstüne şikayet hanımefendi daha bizim oturmadığımız eve dev çoban köpeği besliyormuş.daha ben oturmadım o evde sen kalkıp köpek besliyorsun o evde.evi satmaya karar verdim.satma nedenim sadece köpek değildi kredi borcum var o yüzden satmam gerekiyor bir an önce..aradım gayet sakin ve efendi bir şekilde hatta hiç köpekten de bahsetmedim sanki hiç haberim yokmuş gibi anlattım.çok zor durumda olduğumu kredi borcumun olup evi bu yüzden satmaya karar verdiğimi söyledim.bana ne diyor ne için sattığınız beni ilgilendirmiyor deyip hiç anlayış göstermiyor sadece eve bakmaya gelen müşteri olursa beraber gelip bir zahmet bize kapıyı açmasını söyledim.bana telefondan bağırıyor ben evimi kimseye açmak zorunda değilim ben size 1 yıllık kira parasını peşin verdim.mecbur muyum size evimi açayım vs. vs.kardeşimi aradım onu arayıp hangi saatte müsait olursa bize haber versin sadece ben de ona göre arayan müşterilere belli bir saat söyleyiyim ki mağdur olmasınlar.ahhh ahh arkadaşlar bilmiyorsunuz ki nasıl bir belaya düştük.kadının boyu 1.30 ama o kadar da yerin dibinde.akşam saat 5 te gelip evi görebileceğimizi söyledi.müşteri 5 dk geç kaldı bu kadın beni arıyor sürekli nerde kaldınız bu eve bakmaya gelenler neden gecikti falan filan.zaten evi görmemiz en fazla 1 dk sürüyor.aradan 1 ay geçti bir başka müşteri evi görmek istedi.tekrar kadını aradım.aynı tavırla bana cevap verdi.yani ne diyeceğimi bilmiyorum.neyse eve 2. farklı alıcı geldi bakmaya.adam tam 10 dk geç geldi söylediği saate göre aynen o da 5 te gelecekti 5:10 geldi.bu kadın yine beni aradı nerdesiniz nerde kaldınız niye telefonuma cevap vermiyorsun.dedim ki w.c deydim.peki sen neden aramıyorsun gelmeden önce.tekrar dedim ki.sizi aradım ama ulaşılamıyordu telefonunuza.bir de bana bunları söylerken erkek kardeşini de çağırmış destek alacak ya ondan.yani arkadaşlar şuan bunları yazarken bile sinirden ellerim titriyor.üflesem yere düşer kadın ama neyse.müşteriler eve girip baktılar ben içeri girmedim.kapıda bekledim.yani müşterilerin evi almaktan vazgeçmeleri için kadın elinden geleni yapıyor.yok efendim bu vestiyeri ben aldım benimdir.yok efendim ben evden sözleşmem bitmeden çıkmam.daha 8 ay var.bilmiyorum Allah o anda bana çok büyük sabır verdi yoksa elimde kalacaktı kendimi zor tutup sinirlendiğimi kimseye belli de etmedim gayet güzel güzel tane tane sakin sakin konuştum.ben dışarıda müşterilerle konuşmaya devam ettim.zararına bile olsa ben evi satmaya kararlıydım.çünkü evi satmak için çok nedenim vardı.kadının gerçekten sorunlu birisi olduğunu eve gelen müşterilerde anlamıştılar ki bana itiraf ettiler.daha önceden,evden çıksam bile verdiği bütün kirayı istediğini ve kendisi için yaptığı nakliye masrafları ve diğer masrafları istediğini söyledi.bunları bana söylerken ve benim sessiz kaldığımı göz önünde bulundurursanız ne kadar sabırlı olduğumu umarım anlamışsınızdır.siz olsaydınız ne yapardınız.gerek hukuki gerekse herhangi bir durum?

Hukuki NET Güncel Haber

mağdur ev sahibi konulu yargıtay kararı ara
    mağdur ev sahibi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: mağdur ev sahibi

Öncelikle, ev sizin olduğu için evi satma hakkınız elbette olmakla birlikte, evi satacak olmanız veya satmış olmanızın kiracınızın evi tahliye etmesini isteme hakkınız olmadığını bilmeniz gerek.
    Evi satmış olsanız da satın alan kişinin 30 gün içinde ihtar gönderip sözleşme süresi sonunda sözleşmenin yenilenmeyeceğini, eiv kendi ihtiyacı için kullanacağını bildirmesi gerekir. Buna rağmen sözleşme süresi sonunda evi boşaltmazsa, ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açarak çıkartabilir evi satın alan kişi.
    Siz de aynı şekilde ihtar göndererek , kendi ihtiyacınız nedeniyle kullanacağınızı belirterek sözleşmenin yenilenmeyeceğini bildirebilir, sözleşme süresi bitiminde tahliye davası açabilirsiniz.
    Kısacası, boşta olan evinizi kiraya verebilmenize bir engel yok ama, kiracınızı hemen evden çıkartabilmenizin de ( kiracınız kabul etmediği sürece) yolu pek yok.

Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle, ev sizin olduğu için evi satma hakkınız elbette olmakla birlikte, evi satacak olmanız veya satmış olmanızın kiracınızın evi tahliye etmesini isteme hakkınız olmadığını bilmeniz gerek.
    Evi satmış olsanız da satın alan kişinin 30 gün içinde ihtar gönderip sözleşme süresi sonunda sözleşmenin yenilenmeyeceğini, eiv kendi ihtiyacı için kullanacağını bildirmesi gerekir. Buna rağmen sözleşme süresi sonunda evi boşaltmazsa, ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açarak çıkartabilir evi satın alan kişi.
    Siz de aynı şekilde ihtar göndererek , kendi ihtiyacınız nedeniyle kullanacağınızı belirterek sözleşmenin yenilenmeyeceğini bildirebilir, sözleşme süresi bitiminde tahliye davası açabilirsiniz.
    Kısacası, boşta olan evinizi kiraya verebilmenize bir engel yok ama, kiracınızı hemen evden çıkartabilmenizin de ( kiracınız kabul etmediği sürece) yolu pek yok.
    borçlar kanunu 351. madde de benim için çok olumlu şeylerden bahsediyor.ayrıca en önemli husus ;sözleşme tarihi biterse zaten ihtarnameye veya tahliye davasına gerek yok ki zaten sözleşme biterse onu 1 saniye evde tutmam.benim dediğim şu;sözleşmeyi benimle yapmaması ve emlakçıyla yapması onun için sorun değil mi yani bu benim lehime değil mi?.ayırıca sözleşme tarihinden önce çıkarmam gerekiyor ki rahat satabileyim.müşteri buluyorum evi göstertmiyor. TEŞEKKÜRLER.
    Konu mağdur ev sahibi tarafından (31-01-2017 Saat 20:33:47 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle TBK 347'ye göre "Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. "
    Yani sözleşme bitince çıkarırım diye bir şey yok. Kira sözleşmesinin kira dönemi sonunda bitip bitmeyeceğini kiracı belirler. Ev sahibinin tahliye hakları istisnaidir. Evi satacak olması tahliye hakkı vermez.

Ayrıca kira sözleşmesinin yazılı olması gerekmez. Yazılı olması sadece kira sözleşmesinin başlangıcı ve kira bedeli hakkında ispat kolaylığı sağlar.
    Siz kira bedelini teslim almakla kiracının kiracı sıfatını kabul etmiş durumdasınız. Kiracının ödemediği kiralar için icra takibi yapabilir, bu şekilde temerrüt oluşursa tahliye edebilirsiniz. Ama kirasını ödeyen bir kiracıyı ha dedi mi çıkarmak kolay değil.

TBK 351'deki hak yeni satın alacak kişiye tanınmış hak.
    Ama bunun da koşulları var. 1- Kendisinin veya kanunda sayılı yakınlarının ihtiyacı olacak. 2- Kiracıya satın alma tarihinden itibaren 1 ay içinde yazılı olarak bildirecek. 3- 6. ay sonunda tahliye davası açacak.

Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: mağdur ev sahibi

Alıntı Yusuf Selçuk ATEŞKAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle TBK 347'ye göre "Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. "
    Yani sözleşme bitince çıkarırım diye bir şey yok. Kira sözleşmesinin kira dönemi sonunda bitip bitmeyeceğini kiracı belirler. Ev sahibinin tahliye hakları istisnaidir. Evi satacak olması tahliye hakkı vermez.

Ayrıca kira sözleşmesinin yazılı olması gerekmez. Yazılı olması sadece kira sözleşmesinin başlangıcı ve kira bedeli hakkında ispat kolaylığı sağlar.
    Siz kira bedelini teslim almakla kiracının kiracı sıfatını kabul etmiş durumdasınız. Kiracının ödemediği kiralar için icra takibi yapabilir, bu şekilde temerrüt oluşursa tahliye edebilirsiniz. Ama kirasını ödeyen bir kiracıyı ha dedi mi çıkarmak kolay değil.

TBK 351'deki hak yeni satın alacak kişiye tanınmış hak.
    Ama bunun da koşulları var. 1- Kendisinin veya kanunda sayılı yakınlarının ihtiyacı olacak. 2- Kiracıya satın alma tarihinden itibaren 1 ay içinde yazılı olarak bildirecek. 3- 6. ay sonunda tahliye davası açacak.
    öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.4 ay içinde toplamda 3 tane müşteri ile ayrı ayrı zamanlarda hem de kiracının istediği tarih gün ve saatlerde evimi görmeye gittik.evi satacağım ama bundan sonra ki zamanlarda kiracı, benimle beraber evi görmeye gelen müşterilere kapıyı açmıyor ve bundan sonra da açmayacağını söyleyerek evi satmama engel olmakla beraber ayrıca beni muhatap bile almayacağını söylüyor.bu durumda ben de onun gibi anlayışsız olursam hiç hoş şeyler olmayacak.bu durumda ne yapmalıyım?
    Konu mağdur ev sahibi tarafından (04-02-2017 Saat 00:02:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ayrıca ben evi ne kiracıya ne de emlakçıya verdim.sadece evi güvenlikçi ve kapıcıya teslim ettim.onlarda hocam evinizi kiraya verdik dediler.hem de şu şeklide olmuş olay.emlakçı bir müşteri gibi evi görmeye gelmiş ve evin fotoğraflarını çekip ilana vermiş ardından müşteri bulup 1000 lira da komisyonunu alıp,sözleşmesini de kiracıyla 1 yıllık yapmış.bana haber veren kapıcı ve güvenlikçilerde evi kiraya verdiklerini söylediler.tamam kiracı parasını 1 yıllık peşin olarak vermiş iyi hoş ama bu emlakçı 3. kişilere kiraya vermiş olmuyor mu bu durumda ayrıca ben zaten bu kiracıdan da hiç memnun değilim diyorum.sayın avukatlar olaya sadece kiracıları savunma yolundan bakmayın ne olur.ben böyle insan hayatımda görmedim.biz de zamanında kiracıydık arkadaşlar.yani gören diyecek ki belki ben kiracı o da ev sahibi öyle davranıyor emir vaki konuşmalar sonra evimde köpek beslemeler en önemlisi evi satmama engel olması sadece bir kaçı.lütfen yardımcı olun.teşekkürler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Baştan 3-5 saat harcamamak için evi başkasına teslim etmek baştan bir hata... Ne olursa olsun kiracıyı kendiniz görmek en iyisi. 2. hata ise kirayı almak olmuş. 7-8 ay kalmış bence siz bi ihtarname çekin sözleşme bitene kadar da bekleyin. Yazınınzın arada "sitedekiler şikayetçi" diye okudum. Eğer site sakinlerinden şikayetçi olduklarına dair imza toplarsanız o zaman çıkartmanız daha kolay olacaktır. Oradaki çoğunluk ne kadar aranıyor onu bilmiyorum fakat.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

gec odeyen kiraciyi cikarmak

madur ev saibin haklari

https:www.hukuki.netshowthread.php133704-magdur-ev-sahibi

Forum