+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Facebooktan Mesaj.

Facebooktan Mesaj. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Facebooktan Mesaj.

Öncelikle herkese Merhaba.
    Facebook üzerinden bir sahte hesapla arkadaşıma sadece seni seviyorum mesajı gönderdim. Mesaj gönderdiğim kişinin de arkadaşı resmi bir kurumda görevliymiş.
    Resmi kurumda görevli olan arkadaş bir memur arkadaşının aracılığı ile ip adresimi buluyor fake hesabımı kapattırıyor ( resmi yollarla ) ve bana tehdit mesajı gönderiyor.

Asıl öğrenmek istediğim konu ise; kişisel olarak bilgilerimi paylaşması doğru mudur?. Benim tarafımdan tehdit yok, santaj yok, hakaret yok ve mesajların devamlılığı yok sadece seni seviyorum dedim.
    Attığım mesaj hukuken yasak ise ne gibi bir sonuçla karşılaşırım. Şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Facebooktan Mesaj. konulu yargıtay kararı ara
    Facebooktan Mesaj. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Facebooktan Mesaj.

Konu güncel. Değerli Hukuksever arkadaşlarımın fikirlerini bekliyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    972
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Resmi yollarla sizin Face kapatılmış ise o zaman hakkınızda şikayet var.
    Arkadaş dediğiniz kişi evli ise sorun olabilir.

Nerede
    Ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevapladığınız için teşekkürler. Arkadaş olarak bahsettiğim kişi evli değil, merak ettiğim ise her seviyorum mesajı atan kişinin hesabı kapatılabiliyor mu yada karşı taraf ile bu bilgiler paylaşılabiliyor mu. Benim de yapmak istediğim aslında bir nevi geri dava açmak. Devlet memuru arkadaşlarımızın istediği gibi devletin yetkisini kullanarak yapıyor olabilme ihtimalini düşünüyorum. Sonuç olarak bu mesaj suç olsa dahi bilgilerimiz karşı taraf ile paylaşılıyor. İnşallah anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Nerede
    Ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Facebooktan Mesaj.

Konu güncel ve değerli arkadaşlarımın fikirlerini, yorumlarını, düşüncelerini bekliyorum.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Facebook hesap sahibi bilgilerini karşı tarafla paylaşmaz, değil memur olduğu için kişilerle paylaşmak, mahkeme -savcılık kanalıyla gelen bilgi isteklerine dahi yanıt vermemektedir facebook, teror-cocuklara karşı işlenen suçlar dışında.

Seni seviyorum mesajı attığınız kişi bu mesajdan rahatsızlık duyup facebook a taciz içerikli şikayette bulunduğunda, o hesabın sahte hesap olduğu yönünde bildirimde bulunduğunda, facebook kendi politikası gereği hesabı kapatabilir.

Diğer yandan bakacak olursak,
    bir insanın tanıdığı bir insana sahte bir hesap üzerinden seni seviyorum mesajı göndermesi pek normal bir durum değil, doğal olarak karşı tarafın da tanımadığı birinden o şekilde mesaj gelmesinden rahatsızlık duyması da normal. Yaptığınız yanlışa karşı şikayet sonucu hesabınızın kapatılmasını , herkesin hesabının kapatılabiliyor olmasına, bilgilerinin karşı tarafla paylaşılıyor olmasına bağlamanız da hatanızın devamıdır bence.

Size nasıl ulaşmıştır, tahmin etmiştir, kendisini taciz eden kişinin siz olduğunu.

Nerede
    Ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Facebook hesap sahibi bilgilerini karşı tarafla paylaşmaz, değil memur olduğu için kişilerle paylaşmak, mahkeme -savcılık kanalıyla gelen bilgi isteklerine dahi yanıt vermemektedir facebook, teror-cocuklara karşı işlenen suçlar dışında.

Seni seviyorum mesajı attığınız kişi bu mesajdan rahatsızlık duyup facebook a taciz içerikli şikayette bulunduğunda, o hesabın sahte hesap olduğu yönünde bildirimde bulunduğunda, facebook kendi politikası gereği hesabı kapatabilir.

Diğer yandan bakacak olursak,
    bir insanın tanıdığı bir insana sahte bir hesap üzerinden seni seviyorum mesajı göndermesi pek normal bir durum değil, doğal olarak karşı tarafın da tanımadığı birinden o şekilde mesaj gelmesinden rahatsızlık duyması da normal. Yaptığınız yanlışa karşı şikayet sonucu hesabınızın kapatılmasını , herkesin hesabının kapatılabiliyor olmasına, bilgilerinin karşı tarafla paylaşılıyor olmasına bağlamanız da hatanızın devamıdır bence.

Size nasıl ulaşmıştır, tahmin etmiştir, kendisini taciz eden kişinin siz olduğunu.

Konuma yapmış olduğunuz yorum için size minnettarım.

Göndermiş olduğum mesaj'ın devamlılığı yada taciz olarak adlandırdığınız gibi rahatsız edici bir yanı olduğu konusunda hem fikir değilim.
    Nedeni ise hesaba bahsettiğim kişinin girmiş olması. Açıkcası mesajı gönderdiğim kişi bu durumdan rahatsızlık duymadığını onu rahatsız etmediğimi dile getirdi. Hesabın sahibi bu durumdan rahatsızlık duymuyor fakat hesabına giren arkadaşı ile bu olaylar gelişiyor. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, memur arkadaş hesabın sahibinden habersiz olarak girip sürekli kontrol ettiği ortaya çıktı ve bu memur arkadaşın kendi ağzı ile diğer memur arkadaşından bu bilgilerini aldığını söyledi devamında ise tehditkar mesajlar attı.

Benim yapmış olduğum ise sadece bir mesaj ve devamı olmadı tekrarlayıcı mesajlar gelmedi. Kimsiniz sorusuna dahi cevap atmadım. Umarım yeni düşüncelerinizi benimle paylaşırsınız saygılarımla.

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı BilgiEdinme rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Konuma yapmış olduğunuz yorum için size minnettarım.

Göndermiş olduğum mesaj'ın devamlılığı yada taciz olarak adlandırdığınız gibi rahatsız edici bir yanı olduğu konusunda hem fikir değilim.
    Nedeni ise hesaba bahsettiğim kişinin girmiş olması. Açıkcası mesajı gönderdiğim kişi bu durumdan rahatsızlık duymadığını onu rahatsız etmediğimi dile getirdi. Hesabın sahibi bu durumdan rahatsızlık duymuyor fakat hesabına giren arkadaşı ile bu olaylar gelişiyor. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, memur arkadaş hesabın sahibinden habersiz olarak girip sürekli kontrol ettiği ortaya çıktı ve bu memur arkadaşın kendi ağzı ile diğer memur arkadaşından bu bilgilerini aldığını söyledi devamında ise tehditkar mesajlar attı.

Benim yapmış olduğum ise sadece bir mesaj ve devamı olmadı tekrarlayıcı mesajlar gelmedi. Kimsiniz sorusuna dahi cevap atmadım. Umarım yeni düşüncelerinizi benimle paylaşırsınız saygılarımla.
    değerli üye ;
    tehditkar mesaj attı diyorsunuz ama tam olarak ne dedi bu kişi ?
    yasada geçen maddelere uygun tehdit etti ise savcılığa suç duyurusunda şu şekilde ispat yükümlülüğünüz ile şikayet edebilirsiniz.
    ispat yükü ise şöyledir.
    1-) size tehditkar gönderdiği mesajların ekran görüntüsü varmı ?
    2-) mesaj kayıtları halen duruyormu fake hesabı kapatıldığı için onlarda silinmiştir.

Ayrıca şikayet etmeden önce birkere daha düşünün derim ben.
    çünkü o nekadar suçluysa sizinde bir okadar suçunuz var
    1-) fake hesap açmak
    2-) mesaj ile rahatsız ve taciz etmek

örnekler.

T.C.

YARGITAY

14. CEZA DAİRESİ

E. 2011/22313

K. 2013/584

T. 25.1.2013

• CİNSEL TACİZ ( Sanığın Katılanın Kullanmış Olduğu Cep Telefonuna Değişik Zamanlarda Ayrı Ayrı "Aşkım Nasılsın Bugün Bana Kızgın Mısın, Ben Seni Çok Seviyorum" Şeklinde Çektiği Mesajların Zincirleme Biçimde Cinsel Taciz Suçunu Oluşturacağı )

• ZİNCİRLEME SUÇ ( Sanığın Katılanın Kullanmış Olduğu Cep Telefonuna Değişik Zamanlarda Ayrı Ayrı "Aşkım Nasılsın Bugün Bana Kızgın Mısın, Ben Seni Çok Seviyorum" Şeklinde Çektiği Mesajların Zincirleme Biçimde Cinsel Taciz Suçunu Oluşturacağı )

• CEP TELEFONUNA MESAJ GÖNDERMEK ( Sanığın Değişik Zamanlarda Ayrı Ayrı "Aşkım Nasılsın Bugün Bana Kızgın Mısın Ben Seni Çok Seviyorum" Şeklinde Çektiği Mesajların Zincirleme Biçimde Cinsel Taciz Suçunu Oluşturacağı )

5237/m.43, 105

ÖZET : Cinsel taciz suçunda; katılanın kullanmış olduğu cep telefonuna değişik zamanlarda ayrı ayrı "aşkım nasılsın, bugün bana kızgınmısın, ben seni çok seviyorum" şeklinde çektiği mesajların zincirleme biçimde cinsel taciz suçunu oluşturduğu gözetilmelidir.

DAVA : Cinsel taciz suçundan sanığın yapılan yargılaması sonunda; atılı suçtan beraatine dair Kahramanmaraş 3. Sulh Ceza Mahkemesinden verilen 26.02.2009 gün ve 2008/949 Esas, 2009/162 Karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtayca incelenmesi O Yer Cumhuriyet Savcısı tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından tebliğname ile Daireye gönderilmekle incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : Katılanın aşamalardaki istikrarlı beyanları, tanık anlatımı ve tüm dosya içeriğine göre; sanığın, katılanın kullanmış olduğu cep telefonuna değişik zamanlarda ayrı ayrı "aşkım nasılsın, bugün bana kızgınmısın, ben seni çok seviyorum" şeklinde çektiği mesajların TCK.nın 105/1 ve 43/1. maddelerinde öngörülen zincirleme biçimde cinsel taciz suçunu oluşturduğu gözetilmeden sanığın bu suçtan mahkûmiyeti yerine, yerinde olmayan gerekçeyle beraatine hükmedilmesi,

SONUÇ : Kanuna aykırı, O Yer Cumhuriyet Savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün CMUK.nın 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 25.01.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

iyi bir düşün...

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı by_fatih rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    değerli üye ;
    tehditkar mesaj attı diyorsunuz ama tam olarak ne dedi bu kişi ?
    yasada geçen maddelere uygun tehdit etti ise savcılığa suç duyurusunda şu şekilde ispat yükümlülüğünüz ile şikayet edebilirsiniz.
    ispat yükü ise şöyledir.
    1-) size tehditkar gönderdiği mesajların ekran görüntüsü varmı ?
    2-) mesaj kayıtları halen duruyormu fake hesabı kapatıldığı için onlarda silinmiştir.

Ayrıca şikayet etmeden önce birkere daha düşünün derim ben.
    çünkü o nekadar suçluysa sizinde bir okadar suçunuz var
    1-) fake hesap açmak
    2-) mesaj ile rahatsız ve taciz etmek

örnekler.

T.C.

YARGITAY

14. CEZA DAİRESİ

E. 2011/22313

K. 2013/584

T. 25.1.2013

• CİNSEL TACİZ ( Sanığın Katılanın Kullanmış Olduğu Cep Telefonuna Değişik Zamanlarda Ayrı Ayrı "Aşkım Nasılsın Bugün Bana Kızgın Mısın, Ben Seni Çok Seviyorum" Şeklinde Çektiği Mesajların Zincirleme Biçimde Cinsel Taciz Suçunu Oluşturacağı )

• ZİNCİRLEME SUÇ ( Sanığın Katılanın Kullanmış Olduğu Cep Telefonuna Değişik Zamanlarda Ayrı Ayrı "Aşkım Nasılsın Bugün Bana Kızgın Mısın, Ben Seni Çok Seviyorum" Şeklinde Çektiği Mesajların Zincirleme Biçimde Cinsel Taciz Suçunu Oluşturacağı )

• CEP TELEFONUNA MESAJ GÖNDERMEK ( Sanığın Değişik Zamanlarda Ayrı Ayrı "Aşkım Nasılsın Bugün Bana Kızgın Mısın Ben Seni Çok Seviyorum" Şeklinde Çektiği Mesajların Zincirleme Biçimde Cinsel Taciz Suçunu Oluşturacağı )

5237/m.43, 105

ÖZET : Cinsel taciz suçunda; katılanın kullanmış olduğu cep telefonuna değişik zamanlarda ayrı ayrı "aşkım nasılsın, bugün bana kızgınmısın, ben seni çok seviyorum" şeklinde çektiği mesajların zincirleme biçimde cinsel taciz suçunu oluşturduğu gözetilmelidir.

DAVA : Cinsel taciz suçundan sanığın yapılan yargılaması sonunda; atılı suçtan beraatine dair Kahramanmaraş 3. Sulh Ceza Mahkemesinden verilen 26.02.2009 gün ve 2008/949 Esas, 2009/162 Karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtayca incelenmesi O Yer Cumhuriyet Savcısı tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından tebliğname ile Daireye gönderilmekle incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : Katılanın aşamalardaki istikrarlı beyanları, tanık anlatımı ve tüm dosya içeriğine göre; sanığın, katılanın kullanmış olduğu cep telefonuna değişik zamanlarda ayrı ayrı "aşkım nasılsın, bugün bana kızgınmısın, ben seni çok seviyorum" şeklinde çektiği mesajların TCK.nın 105/1 ve 43/1. maddelerinde öngörülen zincirleme biçimde cinsel taciz suçunu oluşturduğu gözetilmeden sanığın bu suçtan mahkûmiyeti yerine, yerinde olmayan gerekçeyle beraatine hükmedilmesi,

SONUÇ : Kanuna aykırı, O Yer Cumhuriyet Savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün CMUK.nın 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 25.01.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

iyi bir düşün...
    Bu karar çok ilginçmiş gerçekten.
    Konu borsaci_b tarafından (31-01-2017 Saat 00:24:50 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: