arkadaşlar öncelikle merhaba konuyu nereye açıcağımı bilemediğimden buraya açtım yanlış açtıysam öncelikle kusura bakmayın

sorunum şu babamın askerlik arkadaşı babamı yıllar sonra arayarak hal hatır sormus ve bu kişi kendisinin mhpde il encümeni olduğunu söylemiş yıllardır görüşmedikleri içinde babam inandı babama oğlunu memur yapalım hayatı kurtulsun demiş ve babamda nasıl olucagını sormus oda tarım ve köy işlerine sokarım tanıdıklar var sağlam tanıdıklarım var demiş ve 10 bin tlye yapıyolar 3 bini şimdi 7 binide işe başladıkdan sonra demiş bi an boşluğumuza geldi ve kabul ettik 3 bini attık eşinin hesabına aynı gün oda ösym şifremi felan aldı kpss puanım vardı bu puanla sokarım dedi işlemleri yaptım açıktan atama olcak dedi aynı günün akşamı aradan yaklasık 8 ay geçti adam bizi hala oyalıyor babamda devlet memuru ve araştırdı mhpde il encümeni değil bu kişi babam işin ucunu bıraktı allahından bulsn diyor ama ben yediremyorum o parayı almam lazım lütfen nasıl bir yol izlemem gerektiğini söylermisiniz yada biz suçlu durumuna düşermiyiz dava açsak rüşvette girdiği için bu olayın zaten ben başta istemiyodum annemde çok sonradan duydu annem hakkımı helal etmem haram paramı yedircen çoluna cocuguna diyor sureklı ben zaten kararsızdım artık hiç istemiyorum adamda ısrarla ben yapıcam diyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun paramı alamasamda şu adamı ifşa etmek istiyorum gönderdiğime dair dekont var açıklamasını boş bırakıp gönderdim birşey yazmadım eşinin hesabına attım eşininde öğretmen olduğunu söylüyor lütfen acil yardım.
şimdiden teşekkürler