Öncelikle iyi çalışmalar ve iyi günler,
Söz konusu borç babamın %50 ortaklığı(imza yetkilisi diğer ortak) olan bir limited şirketin dağınık borçlarının tek bir yerde toplamaları ve şirket üzerine 09.06.2015 tarihinde çekilen 650bin tl değerindeki ticari krediye ortak olarak babamın 1.5trilyon değerindeki şuan oturmakta olduğumuz aile evimizi ipotek olarak göstermesi(875bin tl exper değeri).Akabinde babamın şirket hisselerini ortağına devir etmesi ve şirketten tamamen ayrılması.Burdaki birinci ve en önemli sorun annemin ipotekten haberi olmaması(araştırdığım kadarıyla ticari kredilerde eş rızası aranmıyormuş).Babam bu çekilen kredide kefil durumunda ve sanıyorumki müteselsil kefalet.Şuan için kredinin aylık taksitleri gecikmelide olsa ödeniyor fakat en büyük endişem diğer ortağın nasıl olsa ipotekte bizim evimiz var diye borcu ödememesi ve doğacak sıkıntıları düşünmek bile istemiyorum.
1.Babamın kefaleti kesin müteselsil midir?nasıl öğreniriz?
2.Eğer kredi taksitleri ödenmezse alacaklı şirketin batma vs şartı aranmadan direk bizim gösterdiğimiz ipoteği paraya çevirir mi?
3.En önemlisi bankadan borcun 325 325 bin olarak ikiye bölmesini bunların birine bizim evimizin ipotek edilmesini diğerine de ortağın kendi evini ipotek etmesini talep edebilir miyiz?
4.Eğer ben 325 bin verip kredinin yarısını kapatırsam diğer yarısına ortağım evini ipotek edebilr mi ipotek değişimi mümkün mü?
5.Allah korusun eğer kredi taksitleri ödenmez ve banka alacaklarına ilişkin ipoteği paraya çevirip evi satarsa bizim asıl borçludan ne gibi talep ve yaptırımlarımız olabilir?
Konu hakkında sizinde öneri ve yönlendirmelerinize çok ihtiyacım var hukuki olarak haklarımız neler yapabileceklerimiz neler yol göstermenize ihtiyacım var ilginize şimdiden sonusz teşekkürlerimi sunuyorum.