Merhabalar,
26 Eylül 2016 tarihinde çok eski bir çalışma arkadaşım vasıtasıyla Almanya tabanlı bir ürün satış sitesi için Home Office çalışmaya başladım. Görevim site üzerinden müşterilerin gönderdiği maillere cevap yazmaktı yani yazılı olarak müşteri hizmetlerini yürütmekti. 01 Ekim 2016 tarihinde normal bir şekilde çalıştığım gün sayısının karşılığı olan maaşım hesabıma yattı. Anlaşma koşullarım 2500 tl yi kapsamaktaydı.
Firma sahibi bu süre zarfında benim ve diğer çalışan arkadaşların sigortasını ve herhangi bir sözleşme yapmadı.
Ekimin ikinci haftasında sitenin yenileneceğini sistemin gözden geçirileceğini bize söyleyerek firma sahibi işi askıya aldı ancak 01 Kasım 2016 da her şeye rağmen maaşların ödeneceğini bildirdi. Bu süre zarfında ben ve bir arkadaşım yeni site ve sistem oluşturulabilmesi adına gerek çevirilerimizle, gerekse ,içerik hazırlamalarımız ile çalışmaya devam ettik.
Firma ortağı ve eski çalışma arkadaşım olan şahıs tarafından uzun bir süre oyalandıktan sonra, maaşların ödenmeyeceğini öğrendik.
Elimde iş görüşmelerimin ve görevlendirmelerin bulunduğu Skype kayıtları, watsapp kayıtları, yeni görev mailleri ve diğer benim gibi mağdur olan iş arkadaşlarımın şahitliği bulunmakta. Kişilerin hangi ilde ikamet ettiklerini bilmekle birlikte açık adreslerini bilmemekteyiz.
Ancak elimizde isim, soy isim ve telefon numaraları bulunmakta.
Yani kısaca ben ve bir kaç arkadaşım bu şahıslar tarafından dolandırıldık. Benim sorum şu; biz yasal yollar aracılığı ile elimizde bulunan kayıtlar ve görüşmeler ışığında hakkımız olan ve ödenmeyen maaşlarımızı ve vadedilen primlerimizi mahkeme kanalı ile tahsil etme şansımız var mıdır? Eğer var ise nasıl bir yol izlememiz gerekmekte ve dava süresi ne kadar bir zamanı kapsamaktadır.