İyi günler,
Henüz iskanı alınmamış tek bloklu her katta 2 daire olan 15 katlı bir binadan ev aldım ve taşınmak zorunda kaldım.
Bina meyilli bir arsaya yapıldığından, binanın girişinin olduğu kat ve onun üzerinde olan 2 kat arsanın alçak alanında kalmakta yani bu katlar kot şeklinde.
Benim oturduğum daire bu girişten 3. Katta ama binanın arkasından giriş kat gibi olmakta. Binanın bu arka tarafı otopark olarak kullanılmakta.
Benim yaşadığım sorun şöyle:
Binanın projesinde olmamasına rağmen müteahhit binanın arkasından da bir giriş kapısı yapmış. Bu kapı binanın katlar arası ortak kullanımı olan merdivene açılıyor. Bu merdiven boşluğu bir kapı sayesinde katta bulunan 2 daire kapısının bulunduğu hole açılıyor yani aslında merdiven boşluğu ile 2 dairenin kapısının olduğu hol kapı ile izole edilmiş durumda. Bu holden dolayısıyla bizim kapı önünde bulunan asansöre binerek tüm bina giriş çıkışını kolaylarına geldiği için buradan yapıyor. Ana giriş hiç kullanılmıyor.
Bu durum bizim kapı holünü binanın ana giriş çıkışı yapmış durumda ve biz bu durumdan çok mağdur oluyoruz.
1- Bu durum hukuki midir? Yani kapı bu şekilde bazı kat maliklerini mağdur edecek şekilde açılabilir mi? Hukuki değilse müteahhit bunu proje değişikliği vs gibi yollarla yasallaştırabilir mi?
2- Hukuki olmadığını düşündüğüm arkaya açılan bu kapının kapatılmasını nasıl sağlayabilirim? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Şimdiden çok teşekkür eder yardımlarınızı beklerim.