Merhaba Hukuki.net üyeleri.
21.11.2013 tarihinden itibaren bir elektronik firmasında satış danışmanı olarak çalışmaktayım.Mağazada ilk 7-8 ayım güzel geçti.Verilen hedefleri yapıyor mağazaya müşteri çekiyor,olmayan şeyden satış yapıyordum.9. ayın sonunda 1.yönetici mağazaya giren müşteri sayısında oynama yaptığı gerekçesiyle 2.yönetici tarafından bir üst makama söylenerek işten çıkarıldı.Bu olaydan sonra 2.yönetici artık 1. yönetici oldu.
Bütün olaylar bundan sonra başladı. 2.yönetici ile anlaşamıyorduk.Çünkü o birşey dediğinde ben de neden öle olması gerektiğini soruyordum.Dediği herşeyi hemen yapmıyor fikir alıyordum.Bu yüzden de beni sevmiyordu.1. yönetici gittikten 3 ay sonra 2. yönetici benim çalıştığım reyonu değiştirdi.Fikir almadan yada bana sormadan seni buraya uygun gördüm deyip değiştirdi.(İşten ayrılan yönetici bana soruyordu.Seni şu bölüme alsam olur mu yada şu bölümde daha iyi olabilir misin diye).1. yönetici işten ayrılmadan önce aylık performans değerlendirmelerim 25 üzerinden 17 ve üzeri geliyordu.Ayrıldıktan sonra en fazla 17 gelmeye başladı.Bir organizasyon hazırlığında yönetici gelirse ben gelmem dediğimi arkadaşlardan bir tanesi bu kişiye iletmiş ve beni odasını çağırdı.Ne demek ben gelirsem sen gelmezsin.Madem benimle çalışmak istemiyorsun bas istifanı git diye bağırarak konuştu.Bende mağaza içerisinde sizinle olabilirim ama mağaza dışında sizinle olmak istemiyorum diye cvp verdim.Bu olaydan sonra bana karşı iyice cephe almaya başladı.Benim yaptığım başarılar,mağazaya sağladığım faydalar görmezden gelinmeye başlandı.Hedefimi yapğtımda bile aylık performans değerlendirmem 16 ve altı geldi.Nedeni sorduğum da ise müşteriye hitap şekli reyon temizliği gibi sıradan bahaneler söyledi.2016 yılının başında yükselme şartları değişti ve bu değişimde anlaşılmayan bir nokta vardı.Bunu yöneticime sordum ama verdiği cevap beni tatmin etmedi ve İK ya sordum.İK dan gelep cvp yöneticin verdiği cevabın tam tersi idi.Yönetici haksız duruma düştü.Benim bu davranışımdan dolayı aylık performansıma düşük verdi ve bu yüzden yükselme şansımı kaçırdım.Daha sonraki ayda ise 10.000 TL gibi bir rakamla mağaza hedefini kaçırdı ve sorumlu olarak ben görüldüm.Yine fikir almadan sormadan reyonum değişti.Nedeni ni sorduğumda ise bundan sonra herkesin reyonu her yıl değişecek.Ama mağazada 3 kişinin yeri değişti diğer kişiler aynı bölümlerinde çalışmaya devam ettiler.Ağustos ayında ise hediye paketi hazırlarken aramızda geçen konuşmayı başka bir arkadaş yöneticimize söyledi.Yönetici arkadaşımla beni çağırıp bağırmaya başladı.Bizde bu kelimelerde yanlış bişey olmadığını normal kullanıldığını söyledik.(Benim elime yakışıyormuş-Şunu tut-Neyi tutucam-Ucunu tut kullanılan kelimeler bunlar)Yönetici bize bunu İK ya söylerse, tacize kadar gideceğini ve sizin işten atılmamıza neden olacağını söyledi.Bende bunun üzerine söyleyin İK ya dedim ve arkadaşla odasından ayrıldık.
15-30 ağustos tarihleri arasında yıllık izinde idim.Bu olaydan dolayı 16 ağustosta tarafıma savunma istenmiş ve ben cevap vermediğim için 27 ağustosta tarafıma ihtar gönderilmiş. Ben gelen savunma mailini 1 eylülde gördüm. (Mailin altında bu savunmaya 2 gün içerisinde cevap vermemi aksi takdirde savunmamdan vazgeçmiş sayılacağım yazıyordu)Haliyle savunmaya cevap yazmadım. Daha sonra ise çocukluk arkadaşımın düğünü için haftalık iznimde değişiklik istedim.(Reyon arkadaşım ile anlaştım.benim izinli olduğum gün o full çalışacak onun izinli olduğu gün ben full çalışacağım).Hafta içinden hafta sonuna alınması konusunda ancak yönetici eleman eksikliği ve mağaza yoğunluğunu bahane göstererek izin vermedi.Bende acil servisten rapor aldım ve yöneticiye ilettim.Rapor aldığım için yönetici benim hakkımda savunma istedi.Bende savunmaya raporun sağlık nedeni ile aldığımı düğün günününde aynı olmasının tesadüf olduğunu ve başka bir arkadaşıma 1 hafta önce hafta sonu izin verdiğini ama ben istedim diye vermediğini belirttim.Bunu üzerine beni odasına çağırdı.Konuşmak istedi bende yanımızda 1 tane şahit olmazsa konuşmam dedim.Mağaza içerisinden 1 arkadaş geldi. 1 günlük bel ağrısı raporu olmayacağını,bel ağrısının en az 3 gün olması gerektiğini söyledi.Bende bunu bana değil raporu veren doktora sorması gerektiğini söyledim.Bu tartışmaların sonunda bana işten ayrılmak isteyip istemediğimi sordu (Daha önce bölge müdürü ile görüşmüştüm.İşten ayrılmak istediğimi ve haklarımın verilmesini -kıdem tazmınatı vs-) Ben de ayrılmak istiyorum dedim ve bana hafta başında işten çıkartacağını ve bütün haklarımı vereceğini söyledi(konuşma cumartesi oldu). Pazartesi geldiğinde genel müdürün ret cevabı verdiğini beni işten çıkartamayacağını söyledi.Nedeni sorduğumda ise bölge müdürüne işten çıkmak istediğimi söylemem ve hakkımda 2 tane ihtar olduğunu söyledi ( bu ihtarlardan haberim bu görüşme esnasında oldu ve benden bunları imzalamamı istedi).
Son olarak çıkar bir yol olup olmadığını sorduğum.Yönetici de bana ya istifanı basıp gideceksin yada bu şekilde çalışmaya devam edeceksin dedi.Ekleyerek bölge müdürü senin yükselmeni istemiyor bana da bu çocuğu yükseltme diye uyarıda bulunduğunu söyledi.
Yönetici benimle ben yönetici ile çalışmak istemiyorum.Mağazada yaklaşık olarak 3 yılım geçti.İşe gidesim gelmiyor.İki arada bir dere de kaldım.
Sayın Hukuki.net üyeleri,
Bana bu durum hakkında yardımcı olmanızı bekliyorum.İşten ayrılmalı mıyım yoksa çalışmaya devam mı etmeliyim ? İstifa edecek olursam dilekçemi noter yada tahhütlü mü göndermeliyim yoksa direk elden mi vermeliyim ? İstifa dilekçemde yukarıdaki olaydan bahsetmeli miyim ? İşten kendim ayrılırsam mahkeme yolu ile haklarımı bu nedenler neticesinde alabilir miyim ?
Siz değerli üyelerden fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.