Babamdan kalan evin, ablamla mirasçısı oldum. Ablam evin satışı için bana dava açtı. Dava bitmeden ben müteahhitle anlaştım. Ablam da evin müteahhide verilmesini kabul etti. Müteahhit 8 daire karşılığında ablamla bana 3 daire verdi. 4 no'lu daire ablama, 6 no'lu daire benim, ortak daire 1 no'lu daire olarak aldık. Ortak daire satışı gerçekleşmeden -ablam 82 yaşında-, ablamın oğlu, ablam Alzheimer hastası olduğu için, malını başkasına yapmasın diye işgörmez raporu aldı. Bu raporun alınması neticesinde, ortak olan 1 no'lu dairenin satışını engellemiş oldu. Ortaklığın giderilmesi davası açıldı. Dava sonuçlandı. Daire satış bedeli 180.000 TL olarak belirlendi.
Ben müteahhitle anlaşmıştım. 8 no'lu daireyi almak istediğimi söyledim. 165.000 TL'ye anlaştık. 24/05/2013 tarihinde 80.000 TL'sini ödedim. Kalan 85.000 TL için, ortak olan 1 no'lu daire satıldığı zaman ödeme kaydıyla 24/05/2013 tarihinde satış sözleşmesini yaptım. Şu anda 1 no'lu daire mahkeme kanalı ile satılacak. Müteahhit bu süreyi beklemek istemiyor. Borcumuz 85.000 TL olduğu halde, sözleşme faizi koyarak 100.000 TL ödeme isteği ile icra takibi başlattı. Daha sonra da bir takım hesaplar yaparak 94.000 TL'yi nakit olarak istediğini belirtti. Son olarak da 19 Eylül'e kadar bekleyerek beni mahkemeye vereceğini söyledi.

1- 24/05/2013 tarihinde satış sözleşmesini kendi el yazısı ile hazırlayıp, kalan 85.000 TL 1 no'lu daire satılırsa ödenecektir yazmıştı. Bunu hem faiz koyarak nakit olarak nasıl talep ediyor? Böyle bir hakkı var mı?

2- Ortak olan 1 no'lu daire satış aşamasına geldi. Ben bu durumda ona 1/2 hakkım olan 90.000 TL'yi ödemeyi düşünüyorum. Ama benden şu anda nakit olarak hemen talep ediyor. 19 Eylül'de ödemez isem bana dava açacakmış. Bana dava açarsa, bu davayı kazanabilir mi?

3- Bu davayı kaybedersem, benim ne kadar zararım olur?

4- Bana dava açarsa, benim de ona nasıl bir dava açmam gerekir?

5- 4 no'lu daire tam hisse ablama, 6 no'lu daire tam hisse tapusu benim üzerime çıktı. Şu anda söz konusu olan 1 ve 8 no'lu daireler ablamla 1/2 şeklinde geçici tapu şeklinde. Müteahhidin üzerinde şu anda bu dairelerle ilgili herhangi bir şey yok. 2-3-5-7 no'lu daireleri de bizim üzerimizden satılmıştı.

6- Ayrıca satış vaadi sözleşmesinde yazılan bazı şartlar yaptığı dairelerde eksik. Bundan dolayı ben de ayrıca bu eksiklerin giderilmesi için dava açabilir miyim?
İlginiz için şimdiden teşekkürler. İşlerinizde başarılar, saygılar.