+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Hakaret ve Tehdit Hakkında Suç Duyurusu

Hakaret ve Tehdit Hakkında Suç Duyurusu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Hakaret ve Tehdit Hakkında Suç Duyurusu

Merhaba,

Eşimin iş yerinde yaklaşık 9 senedir bir "Cari Hesap Takip" yazılımı kullanmaktayız. Söz konusu yazılımı zamanında internet üzerinden satın alıp lisanslamıştık. Bu zamana kadar da program ile sorunsuz bir şekilde çalıştık. Yazılımı satın aldığımız şirket Antalya ili Manavgat ilçesinde faaliyet göstermekte. Fakat Temmuz 2016 ayının sonuna doğru yazılımı kullandığımız bilgsayarımızın yüksek akım nedeniyle ana kartı yandı. Dolayısıyla ana kartı değiştirdik. Sonrasında bu yazılımı tekrar kurduğumuzda bizden tekrar lisans kodu istedi. Ben de firmayı arayıp durumu izah etmeye çalıştım fakat karşı taraftaki kişi bana gayet laubali şekilde "bu durumla ilgili şartların internet sitelerinde yazılı olarak bulunduğunu, yazılımın yüklü olduğu bilgisayarda herhangi bir donanım değiştiğinde tekrar lisans ücretinin ödenmesi gerektiğini" söyleyip mağduriyetimi bile dinlemeden telefonu yüzüme kapattı. Ben de bu sefer siteleri üzerinden "canlı yardım" vasıtasıyla tekrar iletişime geçtim. Aynı tavır ve söylemler orada da devam etti. Böylece birinci iletişimimizi sonlandırdık. Bu arada iş yerinde sözkonusu programı kullanamadığımızdan carilerimizi de takip edemez duruma düştük ve eşimle münakaşa etmeye başladık hemen her gün. İşteki bu huzursuzluk doğal olarak ev ve aile hayatına da yansıdı. Aradan 7-8 gün geçtikten sonra ben tekrar kendileri ile "canlı yardım" üzerinden iletişime geçtim. "Bu yaptıklarının ticari ahlaka sığmadığını, sahtekarlık ve kazanılmış bir hak gaspı olduğunu" yazdım. Bana cevaben "hakaret ve küfürün suç olduğunu TCK 125/2 göre beni şikayet edeceklerini" yazdılar. Ben de kendilerine "etmezseniz şerefsizsiniz ben de sizi hem ticaret bakanlığına hem de maliye bakanlığına şikayet edeceğim" şeklinde yazdım. Psikolojim de iyiden iyiye bozulmuştu hem suçlu hem güçlü şeklinde davranıyorlardı. Bunun üzerine kendilerine tekrar telefon ile ulaştım önce gayet sakin ve nazik bir üslupla bu "yaptıklarının ticari etike sığmadığını terbiyesizlik yaptıklarını" ilettim. Bana cevaben aynı laubalilikte "istediğim yere şikayet edebileceğimi, ancak lisans ücreti olan 614-TL yi yatırdığımda bana tekrar lisans kodu vereceklerini" söyledi. Ben de o andan itibaren ağzıma ne geldiyse söyledim. Söylediklerim de hem hakaret hem de küfür vardı. "Sizi aldıracağım" da dedim. İstanbul dan Antalya ya ne aldırıyorsam artık. O anlık sinirle işte... Bu arada telefonu iki kez suratıma kapattılar. Bu durumda daha da sinirlendim. Hiç bu yapı da bir insan değilim, bir trafik cezam dahi yok fakat dediğim gibi herkesin bir bam teli var galiba.
    Sonuç olarak; bu şirketin sahibi olan şahıs hakkımda hakaret ve tehditten suç duyurusunda bulunmuş. Antalya Manavgat polis karakolundan arandım, evrağı İstanbul'a yollayacaklarını bağlı bulunduğum karakoldan ifade vermem gerektiğini söylediler.
    Böyle bir durum ilk defa başıma geldiğinden ne yapmam gerektiği ve ifade verirken nelere dikkat etmem gerektiği, evrağın ne süre de İstanbul'da olabileceği vb. konularında beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
    (Bu arada biz hali hazırda söz konusu yazılımı kullanamıyoruz! Satıcılarımızdan cari ekstreler isteyerek onların inisiyatifiyle takip etmeye çalışıyoruz.)
    Şimdiden Çok Teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Hakaret ve Tehdit Hakkında Suç Duyurusu konulu yargıtay kararı ara
    Hakaret ve Tehdit Hakkında Suç Duyurusu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakaret ve Tehdit Hakkında Suç Duyurusu

Değerli Üyemiz,

İlgili Firmaya, sebepleriyle birlikte, mağduriyetinizi yazılı (Sözlü veya canlı yayın aracılıyla değil.) bildirimde bulunursunuz, aldığınız cevap ve daha önce yazdığınız yazılı bildirimin ekran fotoğrafıyla birlikte en yakın Hakem heyetine, hiç bir Ücret ödemeden, Dilekçeyle başvurunuzu yaparsınız. Üstelik sizi kaldırarak, dediğiniz gibi, kazanılmış hakkınızı elinizden alındığına vurgu yaparsınız, Hakem heyeti başvurunuzu haklı görürse ödediğiniz tutarı yasal faiziyle birlikte Tüketiciye(Yani size, diğer ifadeyle: Faturada adı yazan kimse ona.) ödenmesine karar verir, söz konusu olay kapanır gider. Bu sayede manevi sıkıntı yaşamak durumunda kalmamış olurdunuz. İlaveten (Hukuken haklı olduğunu düşerek yazıyorum.) Firmanın neden olduğu maddi zararların, belgelendirmek şartıyla, tazminatını da istemeye hakkınız vardır. Bu belirtmiş olduğum bilgiler Tüketici Kanuna tabi Tüketiciler(Yani Tüccarlar, esnaflar için geçerli değildir ! Esnaflar, Ticaret Kanuna tabidir. ) için geçerlidir. Bunu önemle belirtmek isterim ki yanlış anlaşılmasın !

Öte taraftan Firma Sahibine; Küfür etmeniz, tehdit etmeniz Hukukken Suçtur. Bu Suçtan ötürü Savcılık makamı gerekli soruşturmayı yaparak aleyhinizde ilgili Suçları işlediğiniz yönünde kanıt bulması durumunda Ceza Davası açacak, gerekli yargılama yapılarak (Sabıkanız yoksa.) HAGB kararı veyahut Adli para Cezası hükmü verilmesi ihtimali oldukça yüksek. Bakınız ihtimal diyorum, kesin bir sonuç demem doğru olmaz; çünkü yargılamayı yapacak Hakimin kanundan doğan cezayı takdir etme hakkı vardır. Bu bilgiler ışığında şunu önermek isterim: Hemen bir Avukatla söz konusu durumunuzu görüşünüz, en az Cezayla bu durumundan kurtulma yoluna gitmeniz elzemdir.

Gelişmeler hakkında bu yere bilgi vermenizi önemle rica ediyorum.

Saygılarımı sunarım.
    Konu ayberk_08 tarafından (04-09-2016 Saat 13:45:12 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Konuyla ilgili süreci burada paylaşacağım. Bu arada ifade verirken dikkat etmem gereken şeyler nedir, hafifletici sebepler doğurması açısından nasıl bir ifade vermem gerektiği konusunda da yardımcı olursanız sevinirim. Tekrar teşekkürler...

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı silverbullet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Konuyla ilgili süreci burada paylaşacağım. Bu arada ifade verirken dikkat etmem gereken şeyler nedir, hafifletici sebepler doğurması açısından nasıl bir ifade vermem gerektiği konusunda da yardımcı olursanız sevinirim. Tekrar teşekkürler...

Rica ederim. Öncellikle Hakaret ettiğinizi kanıtlayan yazılı dokümanların var olduğunu (Yazılı Hakaret etmediyseniz lütfen cevap yazınız.) düşünerek cevap yazıyorum:

İlk ifadenizi verirken en yakın barodan ücretsiz Avukatın atanmasını talep etmeye hakkınız var, bu hakkı kullanmanızı öneririm. Çünkü Avukat atanmasını isteme hakkını kullandığınız anda Devlet, size ücretsiz Avukat atar. Ancak Polis(Haberlerden duyduğum kadar.) merkezleri Avukat isteme hakkının kullanılmasının dolaylı yoldan önüne geçiyor, siz ifade verirken Avukatlık hakkınızı kullandırmadıkları takdirde İfade tutanağını İMZALAMAYIN VE AÇIKÇA İTİRAZ EDİNİZ.

Söz konusu Suçları, tahrik edildiğiniz için işlediğinizi ve bu suçlar işlediğiniz için çok pişman olduğunuzu vurgulayarak olayı baştan sonra anlatmanız oldukça önlemdir. Ancak Hakaret ve Tehdit Suçunu Yazılı mı işlediniz ? Lütfen bu soruya cevap veriniz !

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim anlayamadığım şudur. Sözleşmede açıkça belirtilen bir maddenin geçersiz olabilmesi için kanuna aykırı olması gerekir. Ürün lisansının yenilenmesi için gerekli koşulan şartlar hangi kanuna aykırıdır acaba?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yazılı hakaret şu şekilde oluştu. Sözkonusu firmanın internet sitesi üzerinden "canlı destek" butonuna tıklayarak nir nevi "çağrı merkezi" üzerinden yazıştık. Ve ben bu durumun ahlaki olmadığını, kazanılmış bir hakkın gaspı olduğunu ifade ettim. Bana cevaben bu ürünü aldığınızda sözleşme şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sözleşmeye göre yazılımın kurulu olduğu bilgisayarda herhangi bir donanım değişikliğinde tekrar lisans almak mecburiyetindedir şartı vardır diye yazdılar. Ben de cevaben bu durumun kendilerinin böyle yazdığı için doğru olmadığını ve ahlaki olmadığını yazdım. Bana lisans almam gerektiğini belirtip görüşmeyi sonlandırdılar. Ben tekrar bağlanıp bu sefer "sahtekar, dolandırıcı ve gaspçısınız" yazdım. Bana cevaben TCK 125/2 ye göre hakaret suçtur. Firmanızı şikayet edeceğiz yazdılar. Ben de bu sefer " etmezseniz şerefsizsiniz ben de sizi şikayet edeceğim hem ticaret bakanlığına hem de maliye bakanlığına" yazdım. Yazışma bu minvalde...
    Bu yazışmadan sonra telefon görüşmesinde ise ben mağduriyetimi anlatmaya çalıştıkça karşımda ki kişi son derece lakayt ve umursamaz biçimde "lisans almanız gerekiyor, bunlar sizin düşünceniz bizi bağlamaz" gibi laflar etti. Açıkça tahrik etti aslında sinirli olduğumu bile bile yatıştırmak yerine tahrik ederek konuştu. Orada da sinkaflı laflar ettim. İki kere suratıma kapattı telefonu. Daha da sinirlendim tabii. Durum böyle...
    Sizleri de yoruyorum kusura bakmayın lütfen.
    Teşekkürler

- - - Updated - - -

Bu firma yazılımlarını internet ortamında satıyor. Yazılımı indiriyorsunuz, ücretini hesaplarına havale ediyorsunuz. Onlar da size telefonda bir lisans kodu veriyorlar hepsi bu. Ortada bir sözleşme filan yok. Ben bu yazılımı aldığımda 2007 sonu veya 2008 başıydı. O dönem firma adı farklıydı. Şu an ki adı farklı. Yazılımın adını da buna göre değiştirmişler. Ben de 2 sene kadar evvel bir güncelleme sonrası farkettim durumu. Şimdi de internet sayfalarına ürünü bilgisayarımıza indirip lisanslama yaptığımızda sözleşme şartlarımızı kabul etmiş sayılırsınız diye bir ibare koymuşlar sık sorulan sorular kısmına. Benim indirip satın aldığım dönem de site gayet basit bir halde idi ve böyle sözleşme şartlar filan yoktu!

- - - Updated - - -

Bu arada firma sahibi beni şahsen şikayet etmiş fakat ben gerek canlı destek de gerekse telefonda onunla konuştuğumu sanmıyorum. Özellikle telefonda konuştuğum kişinin ismini sorduğumda adını Alpaslan olarak verdi oysa ki beni şikayet eden firma sahibinin adı farklı...

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı silverbullet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yazılı hakaret şu şekilde oluştu. Sözkonusu firmanın internet sitesi üzerinden "canlı destek" butonuna tıklayarak nir nevi "çağrı merkezi" üzerinden yazıştık. Ve ben bu durumun ahlaki olmadığını, kazanılmış bir hakkın gaspı olduğunu ifade ettim. Bana cevaben bu ürünü aldığınızda sözleşme şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sözleşmeye göre yazılımın kurulu olduğu bilgisayarda herhangi bir donanım değişikliğinde tekrar lisans almak mecburiyetindedir şartı vardır diye yazdılar. Ben de cevaben bu durumun kendilerinin böyle yazdığı için doğru olmadığını ve ahlaki olmadığını yazdım. Bana lisans almam gerektiğini belirtip görüşmeyi sonlandırdılar. Ben tekrar bağlanıp bu sefer "sahtekar, dolandırıcı ve gaspçısınız" yazdım. Bana cevaben TCK 125/2 ye göre hakaret suçtur. Firmanızı şikayet edeceğiz yazdılar. Ben de bu sefer " etmezseniz şerefsizsiniz ben de sizi şikayet edeceğim hem ticaret bakanlığına hem de maliye bakanlığına" yazdım. Yazışma bu minvalde...
    Bu yazışmadan sonra telefon görüşmesinde ise ben mağduriyetimi anlatmaya çalıştıkça karşımda ki kişi son derece lakayt ve umursamaz biçimde "lisans almanız gerekiyor, bunlar sizin düşünceniz bizi bağlamaz" gibi laflar etti. Açıkça tahrik etti aslında sinirli olduğumu bile bile yatıştırmak yerine tahrik ederek konuştu. Orada da sinkaflı laflar ettim. İki kere suratıma kapattı telefonu. Daha da sinirlendim tabii. Durum böyle...
    Sizleri de yoruyorum kusura bakmayın lütfen.
    Teşekkürler

- - - Updated - - -

Bu firma yazılımlarını internet ortamında satıyor. Yazılımı indiriyorsunuz, ücretini hesaplarına havale ediyorsunuz. Onlar da size telefonda bir lisans kodu veriyorlar hepsi bu. Ortada bir sözleşme filan yok. Ben bu yazılımı aldığımda 2007 sonu veya 2008 başıydı. O dönem firma adı farklıydı. Şu an ki adı farklı. Yazılımın adını da buna göre değiştirmişler. Ben de 2 sene kadar evvel bir güncelleme sonrası farkettim durumu. Şimdi de internet sayfalarına ürünü bilgisayarımıza indirip lisanslama yaptığımızda sözleşme şartlarımızı kabul etmiş sayılırsınız diye bir ibare koymuşlar sık sorulan sorular kısmına. Benim indirip satın aldığım dönem de site gayet basit bir halde idi ve böyle sözleşme şartlar filan yoktu!

- - - Updated - - -

Bu arada firma sahibi beni şahsen şikayet etmiş fakat ben gerek canlı destek de gerekse telefonda onunla konuştuğumu sanmıyorum. Özellikle telefonda konuştuğum kişinin ismini sorduğumda adını Alpaslan olarak verdi oysa ki beni şikayet eden firma sahibinin adı farklı...

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yazılı bir şekilde Hakaret Suçu işlendiğinden ötürü cevabımda herhangi bir değişikliğe gitme gereği duymadım.

İlaveten yazınızda belirtiğiniz gibi, sizi tahrik ettiklerini ve Hakarete muhatap kalan ile Şikayet edenin farklı olduğu detaylı bir şekilde belirtirsiniz. Ayrıca İfade vermeye başlamadan önce barodan ücretsiz Avukat talep etmeyi ihmal etmeyiniz.

Nerede
    Hatay
    İletiler
    242
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sözleşmenize tam olarak hakim olmamakla birlikte genel işlem koşullarının kapsamına girebildiği taktirde adamların işlemi yapmaması hakaret fiilinde haksız bir harekete tepki olur ve bu durumda ceza verilmeyebilir.Ancak tehditten ceza alır gibi duruyorsunuz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir şey daha sormak isterim. İfade faslından sonra olası bir dava sürecinde dava Antalya'damı görülür? Böyle olduğu takdirde benim İstanbul'dan Antalya'ya gitmem mi gerekecek? Yoksa baro dan talep ettiğim avukatmı takip edecek davayı da?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    142
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şikayetvar.com a şirketi şikayet edin...

Sabıkanız yoksa, hakaret ve tehditten HAGB kararı verirler size, ama 5 yıl boyunca suç işlemeyin...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: