+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Sonteklif aracılığı ile yapılan dolandırma girişimi

Merhaba. Öncelikle 29 yaşındayım, Bursalıyım ve Evliyim. Bu yaşa kadar Allaha şükür sicilim temiz. Bu yaştan sonra da böyle devam etmesini nasip eder inşallah.
    Bu site aracılığıyla mağduriyete uğramış insanlara yol gösteren, bilgi veren herkese teşekkürlerimi sunarım. Çok güzel bir platform.
    Benim de bilgi almaya ve yol gösterilmeye ihtiyacım olan bir durum geldi başıma.

Aslında bugün Savcılığa ve Siber Suçlarla Mücadeleye gidip suç duyurusunda bulunmaktı niyetim. Ancak biraz iyi niyetli olmamdan ötürü.
    Şüpheliye biraz önce Sonteklif üzerinden;
    " Elimde dilekçe hazır. İster kolay yoldan çözeriz. İstersen hukuk devreye girer. Seçimi sana bırakıyorum. " diye mesaj atarak yarına kadar süre tanıdım.
    Kendimce bir dilekçe hazırladım. Bu dilekçede olayı tüm ayrıntısına kadar yazdım.
    Biraz uzun oldu ama sizle de paylaşmak istiyorum. Bilişim hukuku ve online oyun dolandırıcılığı hakkında derin bilgileri olan varsa zaman ayırıp okursa çok sevinirim.
    Konu hakkındaki tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.
    Ve Dilekçemde yapılacak ekleme veya çıkarma işlemleri için fikirlerinizi dikkate alıcam. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

20.08.2016 tarihinde " www.sonteklif.com " sitesi üzerinden,
    " Becktesh " adlı hesabımla, " bloodysecret " adlı Alıcıya " 55 GB 90 TL " başlıklı satış yaptım.
    Söz konusu satış, " UskoGame (www.uskogame.net) " adlı internet veritabanlı online oyunun, Carnac serverında 55 GB oyun parasına karşılık olarak yapılmış satıştır.
    1 GB (GoldBar) değeri, 100,000,000 Noah oyun parasıdır.

Satış işlemi öncesi Alıcı, oyundan " AbdullahCATLIl " adlı bir karakteriyle, genel chat ekranından " GB Alınır " yazdı.
    Elimde 55 GB bulunduğu için satmak istedim ve kendisine özel mesaj gönderdim.
    Benim sahip olduğum " BaaL" adlı karakterimle pazarlık yaptık. Bir süre sonra kendisi oyundan çıkarak.
    " HarleyyyQuinn " adlı karakterle bana özel mesaj gönderdi. Pazarlığı bir süre daha devam ettirerek sonuçlandırdık.
    Satış işlemini www.sonteklif.com aracılığı ile yapacağımı ve hali hazırda bir ilanım olduğunu kendisine belirttim.
    İlanı incelemesi için satış kodumu kendisine yazdım.

Satış ilanını 90 TL olarak ayarlamamı istedi. Bir süre sonra kartında yeterli bakiye olmadığı için satın alamadığını, 2 yada 3 farklı karttan işlem yapabileceğini söyledi.
    Bu sebeple ilanı toplamda 90 TL ye denk gelecek şekilde, 90 Adet ve Adet fiyatı 1 TL olarak ayarlamamı istedi.
    Ben de Alıcıya kolaylık olsun diye ilanın " 55 GB 90 TL " başlığını sabit tutarak 90 Adet ve Adet fiyatını 1 TL olarak ayarladım.
    Alıcı, sırasıyla 81 TL, 5 TL ve 4 TL lik işlemler gerçekleştirerek toplamda 90 TL ödemiş oldu.

Ödemeler tamamlandıktan sonra, söz konusu satış ilanının açıklamalarında belirttiğim,
    Teslimat noktası olan " Folk Village Banka (Camp 1) " önünde hazır beklemesini, GB leri teslim edecek karakterimle geleceğimi ve
    teslimatı, oyundaki bir item olan, Ok (Arrow) ile sağlayacağımı belirtip.
    Tanesini 1 GB oyun parasından pazara koymasını,
    " BaaL " adlı karakterimle Alıcının " HarleyyyQuinn " adlı karakterine oyun içinden mesajla belirttim.
    Kendisi de hazır olduğunu söyledi.

" BaaL " adlı karakterimden çıkıp, GB lerin bulunduğu " JJ " adlı karakterime 20.08.2016 tarihinde Saat 06:11 de giriş yaptım.
    Oyuna girdiğimde Alıcının " HarleyyyQuinn " adlı karakteri hazır olarak bekliyordu.
    Alıcının 3 kez pazar kurup (1. de 21 Adet 2. de 20 Adet ve 3. de 14 Adet) toplamda 55 Adet ve tanesini 1 GB den koyduğu Ok (Arrow) itemini kendisinden alarak,
    Bende bulunan toplam 55 GB oyun parasını Alıcıya aktardım.
    Daha sonra oyun içi mesajla kendisine www.sonteklif.com sitesi üzerinden gerçekleştirilen işlemlere onay vermesini belirttim.
    Kendisi " 1 dakika veriyorum onay " diyerek " HarleyyyQuinn " adlı karakteriyle oyundan çıkış yaptı.
    Ben de bir süre oyunda bekleyerek " JJ " adlı karakterimden çıkış yaparak, " BaaL " adlı karakterimle oyuna girdim.

Alıcı " BloodySecret " adlı bir karakterle gelerek, " BaaL " adlı karakterime GB leri teslim almamış gibi davranarak,
    Benden tekrar GB talebinde bulundu. Ben de teslim ettiğimi ve www.sonteklif.com üzerinden işlemlere onay beklediğimi söyledim.
    " GB leri teslim etmezsen, Dolandırıcılık suçundan savcılığa veririm " tehdidinde bulundu. Benim de elimde teslim ettiğime dair kanıtlar bulunduğu söyledim.
    Teslim almadığı iddiasını sürdürerek tehditlerde ve itfiralarda bulunmaya devam etti.
    Ve " www.sonteklif.com " üzerinden tüm alım işlemlerini iade konumuna çevirdi.
    İşlemlere onay vermeyip, iade konumuna çevirdiği için, ürünü teslim etmeme rağmen satış tutarı hesabıma aktarılamadı.

Olayın yaşandığı tarihten şu ana kadar geçen süre zarfında,
    Sonteklif ve Alıcının kendisiyle yapmış olduğum iletişimler başarısız olmuştur.
    Sonteklif ile yapmış olduğum mesajlaşmalarda, Alıcın iletişim bilgilerini istememe rağmen tarafıma ulaştırılmadığı için,
    Şüphelinin açık bilgilerini verememiş olup, Sonteklifteki üyeliğini (bloodysecret) Şüpheli olarak belirttiğimi beyan ederim.

Şüpheli hakkında gerekli işlemlerin başlatılıp,
    " UskoGame (www.uskogame.net) " adlı internet veritabanlı online oyunun ve " www.sonteklif.com " adlı internet sitesinin
    kayıtlarının incelenmesini talep ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Sonteklif aracılığı ile yapılan dolandırma girişimi konulu yargıtay kararı ara
    Sonteklif aracılığı ile yapılan dolandırma girişimi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sonteklif aracılığı ile yapılan dolandırma girişimi

23.08.2016 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığına, kanıtlarımla beraber dilekçemi verdim.
    Bir süre bekledikten sonra Başsavcılık, kendi yazdıkları dilekçeyle beraber beni, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne yönlendirdi.
    Siber Suçlarla Mücadeleye gidip, Savcılık dilekçesi, Kendi dilekçe ve kanıtlarımı teslim ettim. Birkaç dakika ifademi aldılar. Gerektiğinde biz seni ararız dediler ve oradan ayrıldım.
    Savcılığın bana vermiş olduğu dilekçedeki son maddede, " Evrakın ikmalinden sonra Cumhuriyet Başsavcılığımız Bilişim Suçları Bürosuna gönderilmesi rica olunur. " yazıyordu.
    Süreç ne zaman sonuçlanır bilmiyorum. Beklemedeyim.

Nerede
    istanbulun kenarı.
    İletiler
    748
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selam Dilekçeniz uzun ve gereksiz ayrıntılarla dolu olmuş..
    Olan olmuş fakat oyun parası satarken izlediğiniz yol tamamen yanlış bir yoldu ve sonuç olarak dolandırıldınız.. Online oyunlarda kural bellidir , satıcı hiçbir zaman ödemeyi almadan malı teslim etmez. Önce para sonra mal takası gerçekleşir.. Güvene dayalı alışveriş olması için reel tanıdığınız insan veya referans verecek tanınmış kimse yok ise zaten fırıldak etrafınızda dönmüştür..
    Sizin durumunuzda çıkabilecek sonuç, paranızı ya da malınızı geri getirebilecek bir türden olacağını sanmıyorum.. Oyun parasını ver onayı al yanlış bir seçim. Önce para sonra mal her zaman için kural budur.. Daha yüksek meblağ içeren alışverişlerde ise yüz yüze olması şarttır. Kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dilekçeniz gereksiz derecede uzun ve gereksiz derecede fazla detay içeriyor.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı haylahop rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selam Dilekçeniz uzun ve gereksiz ayrıntılarla dolu olmuş..
    Olan olmuş fakat oyun parası satarken izlediğiniz yol tamamen yanlış bir yoldu ve sonuç olarak dolandırıldınız.. Online oyunlarda kural bellidir , satıcı hiçbir zaman ödemeyi almadan malı teslim etmez. Önce para sonra mal takası gerçekleşir.. Güvene dayalı alışveriş olması için reel tanıdığınız insan veya referans verecek tanınmış kimse yok ise zaten fırıldak etrafınızda dönmüştür..
    Sizin durumunuzda çıkabilecek sonuç, paranızı ya da malınızı geri getirebilecek bir türden olacağını sanmıyorum.. Oyun parasını ver onayı al yanlış bir seçim. Önce para sonra mal her zaman için kural budur.. Daha yüksek meblağ içeren alışverişlerde ise yüz yüze olması şarttır. Kolay gelsin.
    Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim.
    Bu oyun Knight Online altyapılı online bir oyundur. Ve bu tip oyunlarda neredeyse herkes sonteklif v.b. siteler aracılığı ile satışını yapar.
    Diğer yollardan (Havale, Aracı, Tanıdık) daha güvenlidir.
    Şu ana kadar Sonteklif üzerinden 48 başarılı işlemim olup, bu tür satış işlemlerinin acemisi değilim.
    Belki bilmiyor olabilirsiniz. Satış mantığını anlatayım kısaca.

(Online oyun için konuşuyorum)
    1. Alıcı ürüne parayı ödeyip alır.
    2. Satıcıya, teslimat için bekleniyor mesajı gider.
    3. Satıcı, Alıcının oyun içi karakter bilgilerini alıp, Satış durumunu online teslimat belirtip, kargoya verir.
    4. Alıcıya, teslimat için bekleniyor mesajı gider.
    5. Oyun içi alışveriş işlemi yapılır.
    6. Alıcı, site üzerinden Teslimatı onaylar ve SATICIYA PARA ÖDEMESİ SİTE TARAFINDAN YAPILIR.

Ve site bu iş için aracılık yapmış olduğundan, miktarın bir kısmını komisyon olarak keser.

Yani şu an Alıcının ödediği tutar, 6. maddede belirttiğim Teslimata onay vermeyip, iade konumuna çevirdiği için benim hesabıma geçmemiştir.
    Ve Alıcıya da geri dönmemiştir.
    Diyeceksiniz ki, o zaman iadeyi kabul et ürünü geri al. Sorun da zaten bu. Alıcı, ürünü teslim almadığını iddia etmekte.

Dilekçemin uzun olduğunun farkındayım. Dikkat edersiniz ki, dilekçemin yaklaşık 3 de 2 si oyun kısmından bilgiler içermekte.
    Şüphelinin açık bilgilerini bilmediğimden dolayı, soruşturmanın sağlıklı sürdürülebilmesi amacıyla yapılacak her türlü araştırmaya dair kanıtlarımı detaylı yazdım.
    Zaten dün Siber Suçlarda ifade verirken, görevli memur önce oyunun internet sitesine giriş yaptı.
    Oyunun veritabanında da incelemeler olabileceği için, verdiğim bilgilerin çokta gereksiz olduğunu düşünmemekteyim.

Teşekkürler, İyi Forumlar.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sonteklif

sonteklif teslimat bekleniyor

sonteklif odemeyi ne zaman yapiyor

sonteklif alternatif siteler

Forum