Merhaba
sorunumu kısaca açıklayayım.
İş yerim polislerin rutin denetlemesinde iş yeri açma ruhsatı olmadığından dolayı tutanak tutulmuş belediye encümen kararıyla yaklaşık 2 ay sonra zabıtaların gelmesi, mühürleme öncesi verilen bir günlük sürede
1- dükkanımın üst katında kaldığıma dair ikamet belgesi
2- işletmenin maliye kaydını kapattığıma dair maliyeden alınan belge
yinede ne olur ne olmaz diye gerekli gördüğüm eşyaları çıkartıp, mühürlemeye geldiklerinde bu evrakları sunmama rağmen kabul edilmemiş dükkan mühürlenmiştir.

Bunun üzerine belediye zabıta müdürlüğüne maliyeden aldığım iş yeri kapanış belgesi ile iş yerini kapattığımı, mührün açılmasını isteyen dilekçemi verdim. Zabıta müdürü tarafından onaylanmadı. gerekçe, iş yeri sahibi olarak benim tekrar açtıramayacağım, dükkan sahibine teslim edilebileceği söylenildi.
bunun üzerine dükkanı tuttuğum emlakçı ile görüştüm. biz açtıralım sen kalmaya devam edersin denildi. Hal böle olunca açılasıya kadar kira ödemeyeceğimi söyledim. Tabi bunlar sözde kaldı. zabıta müdürünün isteğiyle içerideki malzemelerden ötürü hak talep etmediğime dair dilekçe verdim. Dükkan sahibi de dükkanının kendisine teslim edilmesi üzerine dilekçe verdi.
Karakol zabıta görevlisine dükkan sahibinin dilekçesi ulaşıyor bunun üzerine mührü açmaya geliyorlar. İçeride malzemeler var diyerek tekrar mühürlüyor. Dilekçeleri aynı anda vermemize rağmen benim dilekçe 3 gün sonra ellerine geçiyor.
Karakol zabıta görevlisi dükkan sahibinin dilekçesini kapattığını tekrar dilekçe vermesi gerektiğini söylüyor.
Dükkan sahibinin fazla üzerine olmaması mühürden sonra 2.5 aya yakın zaman geçmesine sebep oluyor.
Israrlarıma devamlı telefon etmeme kızan dükkan sahibi dükkanı boşaltmamı istiyor.
zabıta müdürlüğüne tahliye için dilekçe yazdım, önceki dilekçemde hak talep etmediğim için dilekçemi sisteme kayıt etmeden geri veriyorlar.
Beklemekten sıkıldığım için mührü kırıp malzemelerimi boşalttım.
yaklaşık bir hafta sonra dükkan sahibi bir yolunu bulup savcılığa bildirilmeden mühür olayının kapanması sağlanıyor.
mühürlü olarak 2.5 aya yakın dükkan kapalı kalınca, emlakçı ile ağız birliği yapıp dükkanı tutarken verdiğim kaporanın üzerine 2 aylık daha kira istiyor. 2 aylık senet ve dükkana zarar gelmesi durumunda kullanılacak senetim ellerinde.
Benim isteğim kaporamı alıp bu işi bitirmekti.

Bu sorunu çöze bileceğime dair hiç bir umudum yok. Nasıl bir yol izlemeliyim