Sayın çok değerli hocalarım,
2014 yılında şirket ortağı olduğum x şirketine ticari kredi için müteselsil kefil oldum ayrıca ortak olmayan y şahsı başkasının evini vekaletle ipotek verdi.ben tüm hisselerimi noter aracılığı şirket müdürü ortağıma devrettim.ancak şirket borçlarını ödeyemediği için ipoteği icra yolu ile satışa çıkardı icra davası bitmeden ipoteği veren kişinin eşi kendi rızası olmadığı için bankaya ipoteğin iptali için dava açtı dava sürüyor.sanrım bankada eşinin imza atığını eşi ise kesinlikle atmadığını beyan ediyor.sanrım başkası eşi yerine imza atmış olabilir.kamera kayıtlarından ve imza beyanından belli olur diye düşünüyorum.

1.ipoteğin iptal olması halinde kendime yeni ev alacam bu durumda evime el konulabilirmi.(eşimin rızası olmadan evi satabilirlermi yada evin tapusunu eşime üstüne yaparsam sıkıntı olurmu)
2.gerçeğe aykırı imza varsa sorumluluk kime ait olur.
3.bankanın bu durumda sorumluluğu nedir.
4.vekaletle ipotek veren kişi tapu sahibinin eşi yerine başkasına imza attırmışsa ne olur.
5.sonuçta banka ipotek olmasaydı o krediyi vermeyecekti bende biraz ipoteğe ügvenerek kefil oldum bu durumda mağdur duruma düşmezmiyim.

ev alacağım için değerli bilgileriniz paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla.