Merhaba iyi günler, foruma bugün üye olup bi kaza ve dava hakkında değerli görüşlerinize başvurmak istedim.

Kasım 2015 tarihinde ben ve kuzenimin sürdüğü bana ait motosiklet ile TEM Bağcılar yolunda akşam vakti, emniyet şeridinde durmuş bir arabaya arka köşeden çarptık. Biz hastaneye kaldırıldık. Bir kaç kırık ile kurtulduk. Kuzenim hala tedavi altında, bacağı kırıldığı için kafes sisteminde.. Kaza tutanağında %50 karşıya %50 bize kusur verildi. Emniyette duran araç gerekli önlemleri vs almadığından. Hastanede verilen ifademde karşı taraftan şikayetçi oldum. Alınan kan numunesinde motor sürücüsü kuzenimde 0,38 alkollü çıkıyor. Yanılmıyorsam motorda limit 0,20. Bazı kişiler motorda da sınırın 0.50 olduğunu söylüyorlar. Net olarak nedir?

Aradan 6 ay geçmesine rağmen, karşı tarafın plaka-tc sorguladığımda kaza hakkında veya aracın masrafı hakkında bir şey çıkmıyor. Yani araç kazasız görünüyor. Bu ne demek acaba? Karşı taraf sigortayı karıştırmadan kendi cebinden tamir ettirmiş olabilir? Hiç bir şekilde bir sorgu çıkmıyor. Ayrıca motor sürücüsü kuzenime ne trafik cezası ne ehliyete el konma gibi bir şey de uygulanmadı henüz.

Karşı tarafta şikayetçi olmuş bizden, 5 ay sonra mahkeme varmış. Mahkemeden önce ne yapmamız gerek, mehkemede ne yapmak gerek?

Motor sürücüsü olan kuzenim kırık yüzünden ayağı kafeste demiştim. Bu süreçte işe gidemediğinden maddi kaybı da var. Yaklaşık 8 ay daha sürecekmiş tam ayağa kalkması. Bu süreçte sigortadan tazminat gibi şeyler alabilir mi? Sigorta Rücu edebilir mi?

Teşekkürler