Selamlar.. 2005 yılında adıma ruhsatlı işletmesini yaptığım internet kafemden yapılan (önce sahte kimlik ile bankada hesap açılmış, sonrasında internet kafemden, başka bir ilde ikamet eden bir vatandaşın hesabından bu sahte kimlikle açılan hesaba para aktarılmış)bir dolandırıcılık yüzünden 2008 yılında ehliyet alırken dolandırıcılık iflas suçu ile polis tarafından alıkonuldum ve ifadem alınmıştı , ve daha sonrasında bir kaç defa daha savcıya ifade ve imza yazı örneği vermiştim, daha sonrasında ise talimatla hakime ifade vermiştim. 2009 yılında adresime ifade verdiğim savcılık tarafından Ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar başlıklı yazı geldi ve benim ve kimlik bilgileri kullanılan kişi hakkında bilirkişi incelemesi sonunda ikimizinde imza ve yazıları olmadığı tespit edildiğinden "şüphelinin müsnet suçu işlemediği anlaşılmakla (şüpheli ben olarak) şüpheli hakkında kamu davası açmayı gerektirecek yeterlilikte delil elde edilemediğinden Kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" dair yazı gelmişti.

Yazının en altında da not olarak Müsnet suçun faili hakkında evrak daimi aramaya alınmıştır yazıyor..

Şu anki sorunum ise şu : Mesleğim gereği uzun bir zaman sonra gümrüklü sahaya girmem gerekti ve gerekli izin için (liman) deniz polisine isim listesi sunulduğunda benim gümrüklü sahaya girmemin sakıncalı olduğu, 2005 yılından bir olay yüzünden kalma diye söylemişler ve ayrıntıya girmeden 9b maddesi demişler.

Acaba bu gbt gibi bir şey midir? Yanlış anlamadıysam pasaport kanunu değişik 22. maddesi kapsamında yurt dışı yasağı gibi anladım.
Adli sicil kaydım da hiçbir şey yok. Mesleğimi sorunsuz icra edebilmek için bu kararı nasıl kaldırabilirim. Saygılarımla iyi çalışmalar.