Merhaba herkese.

Dün bir arkadaşım vesilesiyle görüşmeye çağrıldım ve proje tanıtımı yaptılar. Proje dediğim şey ise saadet zinciri - piramit satış sisteminden başka bir şey değil. Tabii meseleyi önceden bildiğim için pek yanaşmadım fakat başka arkadaşlarıma anlatıp, sisteme üye yapmışlar. Bir arkadaşıma 3000 TL kredi kullandırarak 750 Dolar / 2100 TL karşılığında bahsettikleri web sitesinin satışını yapmışlar ve bana bilgi verdikleri şekilde ona da üye getirerek para kazanacağından bahsetmişler.

TBMM tarafından 2013 yılında çıkartılmış bir kanun var, bu kanunda piramit satış sisteminin kurulması, yayılması, tavsiye edilmesi yasaktır ibaresi bulunuyor.

Bu maddeden hareketle nasıl bir yol izleyebiliriz? Arkadaşımın kaptırdığı 2100 TL'yi Tüketici Hakem Heyetine başvurarak alabilir miyiz? Elimizde hesaba yatırılan paranın makbuzu ve firma tarafından fatura yerine geçen gönderilen mail var. Üstüne üstlük arkadaşlarıma bulaşmayın sistem sıkıntılı dediğim için de tarafıma dava açmayı düşünüyorlarmış. Sözde işlerine taş koymuşum maddi ve manevi zarara sokmuşum bu şahısları. Tarafıma dava açtıklarında herhangi bir şey yapabilirler mi? Göz korkutmak amaçlı olduğunu düşünüyorum ben ama yine de bir sormak istedim. Bu parayı aldığımızla kalmayıp bu tavsiye işini yapan sözde(!) arkadaşımı da şikayet etmek istiyorum. Bu işi yapanların çoğu öğrenci, üniversitelerde yayılıyor sistem. Yazık günah o kadar giden paraya.

Şimdiden çok teşekkür ederim.