Değerli Hukukçu arkadaşlar, öncelikle hepinize kolaylık dilerim.

Durumu en başından alarak özetliyorum.

Annemin babasının babasının babası İzmir Konak'ta vakti zamanında 1 fes dolusu altına bir taş ev yaptırmış. Anlatacağım herşey de bu evle alakalı.

Geçtiğimiz hafta dedemin emeklilik işlemleri için E-Devlet'e girmek gerekti, gerekli şifreyi edindik ve girdik. Tesadüfen kontrol ederken dedemin üzerine Konak'ta, toplam 240 metrekareye inşa edilmiş bir evin 1/3 hissesinin olduğunu gördük. Ayrıca dedeme bu ev yüzünden bir çok borç yazılmış. Dedemle konuştuğumda en son bu evin belediyeye hibesinin söz konusu olduğunu ancak birşey bilmediğini söyledi.

E-devletten baktığımda taşınmazın üzerinde 3 adet beyan gözüküyor. Bunlar sırasıyla şöyle:

Beyan Listesi
  1. Konak 5.Bölge (Kapatildi) : Kültür Ve Tabiat Varlıklarının Belirtilmesi (Harç Muafiyetsiz) 2 GRUP KORUNMASI GEREKLİ KÜLTÜR VARLIĞIDIR 10/05/2006
  2. Konak 4.Bölge(Kapatildi) : Diğer (Yevmiyeli) Diğer (Konusu: şartlı hibe işlemi için encümen kararı vardır ) Tarih: 27/10/2008
  3. Konak : Diğer (Beyan) YUSUF BABA VAKFINDAN MUKATALI 01/01/1900

E-devlette yer alan diğer bilgiler de şöyle:
  1. 1000/3000 oranında dedem buranın hak sahibi.
  2. Toplamda 6 hak sahibi var.

2006 yılından önce burayı yıkıp kat karşılığı müteahhite vermek istemişler ancak kardeşler kendi arasında bir türlü anlaşamamış, 2006 yılında da taş bina korumaya alınmış. Bu bina böylece beklerken 2008 yılında buraya belediye gelmiş, kardeşlere demiş ki: "burası böylece duruyor, siz burayı belediyeye hibe edin, belediye de buraya bir eğitim merkezi yaparak sizin adınızı yaşatsın."

Ancak 2 sebepten dolayı bu hibe gerçekleşmemiş. Birincisi kardeşler hibe için gerçekleşmesi gereken işlemleri tamamlamamışlar. Tamamlasalar bile Yusuf Baba Vakıfından Mukatalı gözüktüğünden yasal olarak hibe edilemezmiş. Bu konu o gün kapanmış. Daha da kimse ilgilenmemiş.

Bundan ne kadar zaman sonra olduğunu bilmiyorum, belediye binanın çevresine metal ağ ördürtmüş ve bunun ücretini de hak sahiplerinden istemiş. Hatta bu yüzden hak sahiplerinden birinin evine 2000 lira haciz geçmiş.

Şimdi benim planım şöyle olucak:

1. İnternet üzerinden randevuyu aldım, yarın 10.45'te dedemle birlikte taşınmazın bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gideceğiz. Bu evle ilgili gerekli belgeleri alacağız. Tapu belgesi, tapu senedi vb. Bu belgelerde diğer 5 hak sahibinin kim oldukları ve ne kadar haklarının bulunduğunu yazıyordur umarım.
2. Belediyeye gidip bu hibe beyanının iptalini isteyeceğiz. Sonuçta 1/3 de olsa tek bir hak sahibinin hibeden vazgeçmesi belediyenin hibe beyanını kaldırtır öyle değil mi?
3. (Bu konudaki bilgiyi kulaktan dolma öğrendim.) 3. beyan olan Yusuf Baba beyanını kaldırtmamız için Vakıflar Genel Müdürlüğüne arazinin yüzde 10'u değerinde ödeme yapılıyormuş. O zaman bu beyan kalkıyormuş. Böylece taşınmaz tamamen temize çıkıp satışa, hibeye, kamulaştırmaya veya takasa uygun hale geliyormuş. Bu beyan durduğu sürece bunlar mümkün değilmiş.

Sonuç olarak bunu başarabilirsem aşağıdakilerden birini yapabilir miyim, sormak istediğim de buydu:
  1. Diğer hak sahiplerinden habersiz olarak dedem kendi hakkı olan 1/3'ü satabilir mi?
  2. Bina deprem tehlikesi içeriyorsa yıkılıp normal imara açılabilir mi?
  3. Bina restorasyonu yapılıp otel, kafe, restorant veya da konut olarak kullanılabilir mi?

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Cevap gelsin veya gelmesin, örnek olması dileğiyle güncellemelerden forumu haberdar edeceğim. Ayrıca taşınmazın resimleri aşağıdadır.
https://www.dropbox.com/s/u98t6krw8c...0111115106.jpg
https://www.dropbox.com/s/lh5va9alvx...d5ee12c99d.jpg