Merhaba,

1987 yılında çok kısa bir süreliğine (2-3 ay) 1983 model Doğan bir araç sahibi oldum. Araçtan pek memnun kalmayınca hemen sattım. Ne yazık ki, işlemin nasıl gerçekleştiğini, kime sattığımı, nerede sattığımı aradan geçen 28 yıl nedeni ile hatırlamıyorum. Bu süreçte 10 araç değiştirdim, 5-6 kere de ev değiştirdim. Dökümanlar varsa da şu anda bulamıyorum. ( vekalet, noter satış, makbuz vb. )

Birkaç gün önce şu anda kullandığım araç ile ilgili borcum var mı diye sorgularken, hacizli olduğu bilgisine ulaştım. Panikle sorguladığımda 1987 yılında sattığım araç ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

Elimde sadece plaka no, motor no ve şasi noyu belirtir, aracı üzerime alırkenki noter belgesi var. Tramer kayıtlarında, şasi nosu son 7 rakamı aynı olan farklı bir araç dışında bir kayıt yok. İnternet vergi dairesi MTV de üzerime kayıtlı gözüküyor. E-devlet, üzerinize kayıtlı araçlar sorgulamasında bu araç hiç çıkmıyor. Emniyette trafik tescil'e de gittim. Bulabildikleri, üzerime kayıtlı olduğu, sadece son 7 rakam nedeni ile Manisa Soma'da bir kamyona ait bir kayıt olduğu. ( ki motor no tutmuyor )

Okuduklarımdan, trafikten çekme, hurdaya ayırma, hacizli gibi gösterme gibi yolları önerenler olduğunu gördüm ama yasalara uygun bir yöntem göremedim.

Şu anki aracımın haczini kaldırmak için tabii eski araca kesilen vergi ve cezayı ödedim. Muhtemelen bundan sonraki vergileri de ( yıl eskiliği nedeni ile çok düşük rakamlar ) ödersem en azından başka varlıklara haciz gelmesinden kurtulacağım ancak beni korkutan cezai bir olaya karışmış olma ihtimali.

Ne önerirsiniz ? Savcılığa gidip tüm açıklığı ile durumu anlatan bir dilekçe versem bu beni cezai yaptırımlara karşı korur mu ? Bir avukat ile mi halletmem gerekir ?

Ya da başka yasal öneri ?