+ Konuyu Yanıtla
5 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
41 den 50´e kadar toplam 61 ileti bulundu.

Konu: Ziraat Bankası maaşın tamamına haciz koyma

Ziraat Bankası maaşın tamamına haciz koyma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yukarıdaki iletinizde anlamadığım kısımlar da mevcut, ancak daha da önemlisi; ciddi bilgi yanlışlarınız var.

1. Az ya da çok konuşan birisine, "katil" diyemeyiz Mahkeme'de yargılanırken; "sanık" deriz.

2. Az konuşmakla çok konuşmak arasında, yargılanmanızda pek çok şey değişebilir; o nedenle, "susma hakkı" asıldır.

3. Depresyonun bir akıl hastalığı olmadığını; hem hukukçu genel kültürümle, hem psikolog olan amcamın kızının ve hem de psikiyatr olan en yakın arkadaşımın ilettikleriyle söyleyebilirim. Ruh sağlığının bozukluğu ile akıl sağlığının bozukluğu, sadece terminolojik olarak değil; fiilen de ciddi farklılıklar içermektedir, yanılıyor muyum?

4. Dosyalar ve/veya müvekkilin verdiği bilgiler, çoğu zaman, o kadar yanıltıcıdır ki; şaşırırsınız. Örnek vereyim; 7 kişiyi vurmuş müvekkilimin, kendisini hiç dinlemeden incelediğim dosyasına göre; taammüden birden fazla kişiyi öldürmeye kastettiği sonucu çıkıyordu. Kendisini dinlediğimde ve olayın ayrıntılarına bakabildiğimde, meşru müdaffa savunması yapabildim. Veya, müvekkil der ki; "bana hiçbir icrai tebligat gelmedi, ama hakkımda mal beyanında bulunmamaktan ceza davası açılmış, nasıl oluyor, tebligat zorunlu değil mi?" Dosyasına bakarsınız, tebligat muhtara yapılmıştır ve geçerli bir tebligattır.

Diyeceğim o ki; siz, herşeyi burada çözmeye çalışıyorsunuz.

Bana son olarak; """bunun için de hukuki çözüm yolları mevcut"""u detaylandırır mısınız diye sormuştunuz.

Ancak; yeni iletinizde, bir avukatın, avukatlık sanatını sergilemesiyle ilgili değil; doğrudan mevzuata yönelik sorular sormaktasınız ki; avukatlık sanatının sergilenişine değinmeye çalıştığım kısa iletinin sergi alanı, sahnesi olduğu gibi; soularınıza da, bu ve benzeri forum alanlarında, önceden yanıt verilmişti.

Israrınıza binaen ve bir kereye mahsus olmak üzere, hatırlatma babında, şunları yinelerim:

1. İcra İflas Kanunu'nun 97/a maddesi, "İstihkak davalarında mülkiyet karinesi" başlığı altında (karine; aksi ispat edilebilir, peşin kabullerdir, önyargı da diyebilirsiniz);

"""Bir taşınır malı elinde bulunduran kimse onun maliki sayılır. Borçlu ile üçüncü şahısların taşınır malı birlikte ellerinde bulundurmaları halinde dahi mal borçlu elinde addolunur. Birlikte oturulan yerlerdeki mallardan mahiyetleri itibariyle kadın, erkek ve çocuklara aidiyetleri açıkça anlaşılanlar veya örf ve âdet, sanat, meslek veya meşgale icabı olanlar, bunların farz olunur. Bu karinenin aksini ispat külfeti iddia eden kişiye düşer.

"""İstihkak davacısı malı ne suretle iktisap ettiğini ve borçlunun elinde bulunmasını gerektiren hukuki ve fiili sebep ve hâdiseleri göstermek ve bunları ispat etmekle mükelleftir"""

hükmündedir.

Size iki de içtihat vereyim, bakış açısı oluşturabilir düşüncesiyle:

T.C.
    YARGITAY
    21. HUKUK DAİRESİ
    E. 2005/8093
    K. 2005/7623
    T. 12.9.2005
    #8226; İSTİHKAK TALEBİ ( Borçlu Elinde Haczedilen Mallarda Mülkiyet Karinesinin Borçlu Dolayısıyla Alacaklı Yararına Olması - Davacının İbraz Ettiği Fatura ve Dinlettiği Tanıklar Vasıtasıyla Mahcuz Bilgisayarın Kendisine Ait Olduğunu İspat Etmesi )
    #8226; BORÇLU ELİNDE HACZEDİLEN MALLARDA ALACAKLI YARARINA MÜLKİYET KARİNESİ ( İstihkak İddiasında Bulunan Üçüncü Kişinin İbraz Ettiği Fatura ve Dinlettiği Tanıklarla Bilgisayarın Aidiyetini İspat Etmesi - Davanın Kabulü Gereği )
    #8226; MÜLKİYET KARİNESİ ( Borçlu Elinde Haczedilen Mallarda Alacaklı Yararına - İstihkak İddiasında Bulunan Üçüncü Kişinin İbraz Ettiği Fatura ve Dinlettiği Tanıklarla Bilgisayarın Aidiyetini İspat Etmesi )
    #8226; FATURA VE TANIKLA İSPAT ( Borçlunun Elinde Haczedilen Mallar İçin Boşandığı Eşinin Açtığı İstihkak Davasında Mülkiyet Karinesinin Aksini Her Türlü Delille İspat Edebileceği )
    2004/m.96,97/a
    ÖZET : Davacı 3. kişi borçlunun boşandığı eşi olup, dava konusu eşyalar müşterek kullandıkları evde haczedildiğinden, İ.İ.K.'nun 97/a maddesinde öngörülen mülkiyet karinesi borçlu, dolayısıyla alacaklı yararınadır. Bu yasal karinenin aksinin inandırıcı güç ve nitelikte bulunan her türlü delille ispat edilmesi olanaklıdır. Davacı 3. kişi kadın tercüman olup, geliri olduğu tartışmasızdır. Dava konusu haczedilen eşyalardan bilgisayar için düzenlenen fatura ibraz etmiş, ayrıca firma yetkilisi olan davacı tanığı iddiayı destekler nitelikte açıklamada bulunmuştur. Bu durumda, adı geçen dava konusu bilgisayarın borç doğumundan önceki tarihi içeren fatura ve samimi tanık anlatımları ile gelir sahibi olan davacı 3. kişiye ait olduğu ispatlandığından, bu eşya yönünden davanın kabulü gerekirken, yanlış değerlendirme sonucu davanın tümden reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı kararın temyizen tetkiki davacı ( 3. kişi ) vekili tarafından istenmiş, mahkemece ilamında belirtildiği şekilde isteğin reddine karar vermiştir.Temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşıldıktan ve Tetkik Hakimi M. tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okundu, işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tesbit edildi:

KARAR : 1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillere, hükmün dayandığı gerektirici sebeplere göre davacı 3. kişinin aşağıda bendin kapsamı dışında kalan sair temyiz itirazlarının reddine,

2- Uyuşmazlık 3. kişinin İ.İ.K.'nun 96 ve devamı maddelerine dayalı istihkak davasına ilişkindir.

Davacı 3. kişi borçlunun boşandığı eşi olup, dava konusu eşyalar müşterek kullandıkları evde haczedildiğinden, İ.İ.K.'nun 97/a maddesinde öngörülen mülkiyet karinesi borçlu, dolayısıyla alacaklı yararınadır. Bu yasal karinenin aksinin inandırıcı güç ve nitelikte bulunan her türlü delille ispat edilmesi olanaklıdır.

Davacı 3. kişi kadın tercüman olup, geliri olduğu tartışmasızdır. Dava konusu haczedilen eşyalardan F. bilgisayar için T. tarafından düzenlenen 6.4.2003 tarihli fatura ibraz etmiş, ayrıca firma yetkilisi olan davacı tanığı iddiayı destekler nitelikte açıklamada bulunmuştur. Bu durumda, adı geçen dava konusu bilgisayarın borç doğumundan önceki tarihi içeren fatura ve samimi tanık anlatımları ile gelir sahibi olan davacı 3. kişiye ait olduğu ispatlandığından, bu eşya yönünden davanın kabulü gerekirken, yanlış değerlendirme sonucu davanın tümden reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.

O halde, davacı 3. kişinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.

SONUÇ : Hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 12.9.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

T.C.
    YARGITAY
    21. HUKUK DAİRESİ
    E. 2005/721
    K. 2005/2403
    T. 14.3.2005
    #8226; HACZEDİLEN EV EŞYALARININ FATURALARI ( İstihkak Davası - Mahkemece Faturaların Hacizli Mallara Uygunluğunun Saptanması ve Faturaların Gerçekliğinin Araştırılması Zorunluluğu )
    #8226; İSTİHKAK DAVASI ( Davacının Fatura Sunması - Davacı Eşin Gelir Sahibi Olup Olmadığının Faturaların Hacizli Malları Kapsayıp Kapsamadığının Saptanması ve Şiketten Araştırılması Gereği )
    2004/m. 96, 97/a
    ÖZET : Davacı haczedilen ev eşyaları yönünden fatura sunmuştur. Ne var ki mahkeme faturaların hacizli mallara uygunluğu saptanmadığı gibi faturaların gerçekliği de araştırılmamıştır. Öncelikle davacı eşin gelir ve kazanç sahibi olup olmadığı tesbit edilmeli davacının gelir sahibi olduğunun tesbiti halinde ise sunulan faturaların hacizli malları kapsayıp kapsamadığı saptanmalı, fatura dip koçanlarının faturayı düzenleyen şirketten getirtilerek incelenmesi, faturayı düzenleyen şirket yetkilisinin dinlenmesi giderek faturanın şirketin ticari defterlerinde hacizli malında şirket envanterlerinde kayıtlı olup olmadığı bilirkişi aracılığıyla saptanmalıdır.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı kararın temyizen tetkiki davacı ( 3. kişi ) vekili tarafından istenmiş, mahkemece ilamında belirtildiği şekilde isteğin reddine karar vermiştir. Temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşıldıktan ve Tetkik Hakimi Havva Aydınlı tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okundu, işin gereği düşünüldü:

KARAR : Uyuşmazlık 3. kişinin İİK.'nun 96 ve onu izleyen maddelerine dayalı istihkak davasına ilişkindir.

Dava konusu ev eşyaları davacı koca ile borçlu kadının birlikte oturdukları evde haczedilmiştir. İİK.'nun 97/a maddesinde öngörülen mülkiyet karinesi borcu dolayısıyla alacaklı yararınadır. Ancak bu yasal karinenin aksinin güçlü delillerle kanıtlanması olanaklıdır.

Davacı 26.4.2004 tarihinde haczedilen ev eşyaları yönünden fatura sunmuştur. Ne var ki mahkeme faturaların hacizli mallara uygunluğu saptanmadığı gibi faturaların gerçekliği de araştırılmamıştır. Öncelikle davacı eşin gelir ve kazanç sahibi olup olmadığı tesbit edilmeli davacının gelir sahibi olduğunun tesbiti halinde ise sunulan faturaların hacizli malları kapsayıp kapsamadığı saptanmalı, fatura dip koçanlarının faturayı düzenleyen şirketten getirtilerek incelenmesi, faturayı düzenleyen şirket yetkilisinin dinlenmesi giderek faturanın şirketin ticari defterlerinde hacizli malında şirket envanterlerinde kayıtlı olup olmadığı bilirkişi aracılığıyla saptanmalıdır. Bu hususlar araştırılmadan eksik inceleme ile karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

O halde, davacı 3. kişinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.

SONUÇ : Hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 14.3.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Tüm bunlardan anlaşılması gereken şudur:

1. Birlikte yaşayan kişilerin menkul (taşınabilir) malları, öncelikle borçlunun sayılır ve haczedilir. Kaldı ki; icra memuru, alacaklının istediği haczi yapmak zorundadır.

2. Malların sahibi (maliki) olduğunu iddia eden kişi, bunun ispat edecek inandırıcı delillerle, istihkak prosedürünü işleterek; malların kendisine aidiyetni ispat etmek zorundadır.

3. Bahsettiğiniz evli kadın, bir avukattan profesyonel yardım alarak, [u]boşanmadığı ve birlikte yaşadığı</u> kocasının borçlarından dolayı kendisine ait malların haczedilmesini engelleyemezse de; muhtemel istihkak davalarında güçlü duruma geçmek, dahası, haciz esnasında alacaklının (veya vekilinin), bu malları haczetme seçeneğinden vazgeçmesini sağlayabilecek, çeşitli hukuki imkanlar konusunda yardım alabilir.

4. Size, olası çözüm yollarından, sadece birisini bilgi olarak vereyim: [u]MAL AYRILIĞI REJİMİ</u>. Konuya ilişkin Türk Medeni Kanunu hükümleri, aşağıdadır:

"""A. Yasal mal rejimi

MADDE 202.- Eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanması asıldır.

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kanunda belirlenen diğer rejimlerden birini kabul edebilirler.

C. Olağanüstü mal rejimi

I. Eşlerden birinin istemi ile

1. Karar

MADDE 206.- Haklı bir sebep varsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine, mevcut mal rejiminin mal ayrılığına dönüşmesine karar verebilir.

Özellikle aşağıdaki hallerde haklı bir sebebin varlığı kabul edilir:

1. Diğer eşe ait malvarlığının borca batık veya ortaklıktaki payının haczedilmiş olması,

2. Diğer eşin, istemde bulunanın veya ortaklığın menfaatlerini tehlikeye düşürmüş olması,

3. Diğer eşin, ortaklığın malları üzerinde bir tasarruf işleminin yapılması için gereken rızasını haklı bir sebep olmadan esirgemesi,

4. Diğer eşin, istemde bulunan eşe malvarlığı, geliri, borçları veya ortaklık malları hakkında bilgi vermekten kaçınması,

5. Diğer eşin sürekli olarak ayırt etme gücünden yoksun olması.

Eşlerden biri ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun ise, onun yasal temsilcisi de bu sebebe dayanarak mal ayrılığına karar verilmesini isteyebilir.

II. Cebri icra halinde

1. İflasta

MADDE 209.- Mal ortaklığını kabul etmiş olan eşlerden birinin iflasına karar verildiği takdirde, ortaklık kendiliğinden mal ayrılığına dönüşür.

ÜÇÜNCÜ AYIRIM
    MAL AYRILIĞI
    A. Yönetim, yararlanma ve tasarruf

MADDE 242.- Mal ayrılığı rejiminde eşlerden her biri, yasal sınırlar içerisinde kendi malvarlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf haklarını korur.

B. Diğer hükümler

MADDE 243.- İspat, borçlardan sorumluluk ve paylı mülkün özgülenmesi konularında paylaşmalı mal ayrılığı rejimine ilişkin hükümler uygulanır."""

Gördüğünüz gibi; edinilmiş mallara katılma rejimi asılken; eşlerden birinin istemi üzerine Hakim, mal ayrılığı rejimine geçişi sağlayabilir ve olayınızdaki kadın, anlatımlarımdan istifade edebilir.

Şimdi; zannetmeyiz ki, buradan aldığınız bilgilerle herşey sona eriyor. Eğer, bir avukatla birebir görüşerek, onun soracağı sorulara, belgelerle yanıt vermeden ve ondan, kişiye özel hukuki tavsiye (tedavi) almadan hareket edilirse; sonuç, yine hüsran olacaktır. Nereden mi biliyorum, yaşanmış yüzlerce, binlerce örnekten...

Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Ziraat Bankası maaşın tamamına haciz koyma konulu yargıtay kararı ara
    Ziraat Bankası maaşın tamamına haciz koyma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Karakum...
    uzun ve detaylı olarak yaptığınız, bayağı zamanınızı almış olduğunu sandığım açıklamalar için teşekkür ederim...

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Umarım, yardımcı olmuştur ve aklınızda herhangi bir pürüz kalmamıştır. Ancak; beni bu kadar yormasaydınız (hem de siz); daha mutlu olurdum.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

merhaba...
    1-maaş haciz geldi ve kesilmeye başladı
    2-ev eşyasına haciz geldi...yediemine bırakıldı ve gidildi...
    3-genel bilgi olarak haciz dosyası süre aşımı 1yıl
    sorular:
    1-maaş haczi borç fazla olduğundan 1 yılda bitmeyecek...alacaklı her 1 yıl sonunda dosyayı güncellemek zorundamı....güncellemek zorunda ise ne yapacak ki dosyayı güncellemiş olacak..hala para kesiliyor olması dosyanın zaman aşımına uğramasını ortadan kaldırmıyormu..
    2-ev eşyası haczi için her 1 yıl sonunda ne işlem yapacakki zaman aşımından kurtulsun alacaklı..lütfen somut örneklerle cevap daha iyi olacak..
    teşekkür ederim...

Bir Avukattan Profosyonel yardım almanın zamanı gelmiş

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

1. Maaş haczi nedeniyle kesinti yapılarak, dosyaya para yatacak ve alacaklı da bu parayı çekeceğinden; dosyanın işlemden kaldırılması (o sizin 1 yıllık süre aşımı dediğiniz, ancak öyle olmayan mevzu) için geçmesi gereken, 1 yıl içinde hiçbir işlem yapılmaması ve dosyanın takipsiz kalması durumu gerçekleşmez; dosya zaman/süre aşımına uğramaz, takipsiz kalmaz, işlemden kalkmaz...

2. Alacaklı; menkul bir mal haczinden itibaren 1 yıl içerisinde, hehangi bir zamanda, satış talep ederse; o zamanaşımı dediğiniz, aslında; 1 yıl içinde satış istenmemesi sebebiyle haczin düşmesi durumu, gerçekleşmez.

Yeterince açık ve anlaşılır oldu mu bilemiyorum, ama; durumu bir örnekle açıklamamızı istemişsiniz; bunu yapamayacağım, kusuruma bakmayın.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

1-açıklama için teşekkürler...lakin açıklama içinde geçen şu cümle (o sizin 1 yıllık süre aşımı dediğiniz, ancak öyle olmayan mevzu) benim 1 yıllık süre düşüncemin doğru olmadığı anlamına mı geliyor.öyle olmayan mevzu derken neyi kasdediyorsunuz.ben bu çok verici siteden haciz dosyalarının 1 yıl herhangi bir işlem yapmayınca ortadan kalktığını tekrar dosya açılması gerektiğini öğrenmiştim.malum tekrar talep açtırmak masraflı bir işlem.
    2-eşya haczine verdiğiniz cevabı okuduğumda iki farklı cvp gördüm.satış istemezse haciz düşermi..siz satış isterse cümlesi ile başlamış ama sonradan satış istemezse dosya ortadan kalkmaz diye devam etmişiniz.bu konuda daha net bir açıklama yazarsanız(yalın cümlelerle) çok memnun olacağım.
    3-benim mesajımın altına kırmızı yazı karakteri ile profosyenel yardım alma zamanı gelmiş diyen saygıdeğer arkadaşıma tavsiyesine zamanı geldiğinde ve ekonomik anlamda müsait olduğumda uyacağımı saygılarımla bildiririm.

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın kayadibi;

Ülkemizde veya Dünya'da, herhangi bir (ya da daha fazla) doktorun, gönüllü hizmet versinler ya da profesyonel olarak yapsınlar, bir hastaya, bizim size yardımcı (açıklayıcı/bilgilendirici) olmaya çalıştığımız kadar yardımcı olmaya çalıştığını gördünüz ya da duydunuz?

Sanırım, iletinizin altına düşülen not (bana ait değil, ama, katılıyorum), biraz da bu nedenledir. Maddi durum açıklamanıza ise, katılmıyorum. Çünkü;

A) Maddi durumu yerinde olmayanlara, Baro tarafından adli yardım hizmeti sağlanmaktadır;

B) Hele Ülkemiz'de, maddi durumu iyi olan pek çok kişi dahi, profesyonel avukatık hizmeti almamaktadır;

C) Borçlu, zaten param yok, olsa borcumu öderim; alacaklı, alacağımı alırsam avukata para ödeyebilirm, derse, avukatlar ne yapar?

Sorularınıza gelince;

Dosyanın takipsiz kalması nedeniyle işlemden kaldırılması ayrı bir şeydir, haczin düşmesi ayrı birşey.

Bir icra takibi, son muamele tarihinden itibaren 1 yıl içinde hiçbir işleme uğramazsa; muameleden (işlemden) kaldırılır; ancak bu hal, hacizlerin düşmesini sağlamayacağı gibi; alacaklı, tekrar dosyayı canlandırabilir de...

Haciz tarihinden itibaren, menkul mallarda, bir yıl içinde satş talep edilmezse; bu menkul mala ilişkin haciz, düşer. Ancak bu; yeniden haczi engellemez.

Bu iki hal, birbirinden farklı olduğu gibi; başlangıç sorunuzda, maaş haciz yapıldığından bahsederek soru sormuştunuz. Bu durumda; sürekli olarak dosyaya para yatacağından, dosya muamelesiz değildir; maaş haciz devam etmektedir ve dosyanın işlemden kaldırılması söz konusu olmaz.

Ayrıca; yukarıda da değinildiği gibi, eğer, haciz tarihinden itibaren 1 yıl içinde satış talep edilmezse; sadece menkul mal haczi düşer.

Bilginize,

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın KARAKUM

Ne ilgisi var bilmiyorum ama neden cevabınızda doktorların sizin kadar yardımcı olmaya çalışmadığını söyleme ihtiyacı duyuyorsunuz bunu anlamış değilim.Bu site yararlanılması amacı ile açılmış ve bana görede oldukça yararlanılabilen bir site..siz yardım edenler neden yardım talep eden kişilerin mesleklerini örnek vererek bizim kadar yardımcı olmuyorsunuz deme ihtiyacı duyuyorsunuz..bu kaşıkla verip sapıyla göz çıkarmak değilmidir sayın KARAKUM.
    Ben burdan aldığım yardımlardan son derece memnunum ve herseferinde de yardımlarınız için teşekkürlerimi sundum.Sizin böyle cevap yazmanızı gerektirecek herhangi bir kabalık yaptığımı sanmıyorum.
    Bütün bunlardan başka google sitesine doktor online yazdığınızda ne kadar fazla site olduğunu....o sitelere sağlıkla ilgili sorular yazılabildiğini ve cevaplar alınabildiğini göreceksiniz..
    Gene bunlardan başka sizin sanalda yardım şeklinizle doktorlarınki arasında bazı önemli farklar vardır.Şöyleki:size genelde mevzuat sorulmakta veya okunmuş mevzuatın hukuk dışı olan bizlerin anlayacağı dilde yardım etmeniz istenmektedir.sizde genel geçer şeyler hakkında bilgi vermektesiniz ve bence çokda iyi etmektesiniz..Bu anlamda bu siteye kendi adıma tekrar teşekkür ederim..
    Doktorların sanal yardımı ise malesef mevzuat veya genel geçer şeklinde olamamaktadır.çünkü hastalarımız boşverin sanalda ki ortamı poliklinikte karşımızda iken dahi sağlıkları ile ilgili bilgileri anlatmakta sıkıntı çekmektedirler.Bunun burda tartışılmayacak kadar fazla sosyal kültürel vb nedenleri vardır.Ama buna rağmen yukarda bahsettiğim yöntemle bulduğunuz herhangi bir siteye soru sorduğunuzda gerekli bilgiler verilmekte ve verilen bilginin sonuna tedavi seçeneklerinin mutlaka doktorla bizzat konuşarak sağlanabileceği uyarısı yapılmaktadır.Özetle biz doktorlar sanal alemde de varız fakat sizin kadar etkili değiliz..işin doğası gereği
    Gelelim nazik cevabınıza..
    1-Haciz dosyasının işlemden kalkması ile alacağın ortadan kalkmadığını size sorduğum ilk soruda bile biliyordum.Benim sorum sadece 1 yıl sonra ne olacağı idi ve cevabını sizden kısmen aldım.
    2-Maaş kesintisi devamlı yapıldığından dosya borcu bitinceye kadar haciz dosyasının kapanmayacağınıda nazik cevaplarınızda öğrenmiş bulunuyorum..
    fakat şunu tekrar sorma ihtiyacı duyuyorum..menkul malların haczinin satışı istenmediği durumda 1 yıl içinde dosyanın tekrar canlandırılması gerektiğini söylediniz..ve bu dosyanın 1 yıl içinde satışı istenirse böyle birşey olmadığını yazdınız..benim sorum net olarak şu:menkul malların satışını istemenin dışında ilgili dosyayı canlandırmanın başka yolu varmı.yani eşya haczi sonrası 1 yıl sonra satış istemenin dışında dosyanın açık kalması için ne yapılır...tekrar söylüyorum satış istemenin dışında..
    tekrar teşekkür ediyorum nazik cevaplarınız için..

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın kayadibi;

Önce sorunuza cevap vereyim: Satış dışında, alacaklı, örneğin bir bankadaki paranın haczi için müzekkere göndertebilir. Malın paraya çevrilmesinden daha ucuz ve kolay bir işlem olduğu için, haciz olduğu halde (ki; haczin değeri, borçtan azsa, zaten her zaman için yeni haciz talep edilebilir), icra müdürü, bankaya bir tebligat gönderir. Dosyada yapılacak herhangi bir işlem, dosyayı canlı tutar.

Diğer konuya gelince;

Size ve başkalarına, buradan, """genel-geçer""" biçimde yardım ettiğimiz yolundaki cümleniz, en azından, bu alandaki hacimle bağdaşmamakta ve çelişmektedir. Buralarda, kısmen yapılmaya çalışılan, elbette budur. Ancak; sizinle yapılan tüm yazışmalar, bunun aksine çıktığı için ve size yöneltilen nazik bir siteme (bir arkadaşımızın, profesyonel yardım alınmasıyla ilgili) karşı hemen tavır geliştirdiğiniz için değinmiştim bahsettiklerime... Elbette; sizin profilinizden bir doktor olduğunuzu da bilerek.

Öğrencilik yıllarımda, İstanbul SSK Samatya Hastahanesi'nde cerrahi asistanı olan bir abiyle çalışmış ve çok uzun süre, onun poliklinikte yanında bulunmuştum. Ayrıca; kendimde, epey bir doktor-hasta ilişkisine muhatap oldum. Ancak; size yazdıklarımdaki amacım, kesinlikle, buralarda gördüklerimden yola çıkarak, doktorları eleştirmek değildi. Anlatmak istediğim; bir doktor olarak, bizleri de anlamanız, sizin de değindiğiniz gibi; buradaki amaç, "genel-geçer" bilgiler verilmeye çalışılması ve profesyonel hizmete yönelndirme yapılması iken, özellikle siz; konunun değindiği tüm ayrıntıları buradan almaya ve edineceğiniz verilerden hareketle, işlemler yapmaya çalışıyorsunuz ki, bu da, bizleri endişeye sevk ediyor ve size hizmet vermek, özellikle ben, istemiyorum. Çünkü; nasıl ki, ben bir kitap okuyarak, bir forum alanında sorarak, bir hastalığa tanı koyamaz ve tedavi uygulayamazsam; nasıl ki, bir uçağı uçuramazsam; siz de, inanın, size ne kadar ayrıntılı bilgi aktarmaya çalışırsak çalışalım, muhakkak, eksik ve hatalı işlemler yapar; yanlış kanaatlere kapılırsınız.

Bildiğiniz gibi; benimle iletişim kurarak, profesyonel yardım istediniz, ancak bunu reddettim. Neden? Ben paraya ihtiyaç duymayan birisi değilim, ama, sizi reddettim. Çünkü; Antalya'daki bir avukat, Ankara'daki bir müvekkilinin işi için, bu iş her ne olursa olsun, muhakkak, çok fazla zaman harcamalıdır (eğer doğru dürüst bir hizmet yapılacaksa). Bu ise; müvekkile çok fazla paraya mal olur. Oysa siz (ve buralarda yazan hemen herkes); zaten çoğunlukla maddi olarak bir avukatlıkhizmetine para ayır(a)mayan, en azından, alacağı hizmet hakkında da bilgi sahibi olmaya çalışan kişilersiniz (çalıştığı ya da çalışacağı avukatı denetlemek adına). Bizler tarafından verilecek hizmetin ücretini ödeye(bile)cek olsanız, zaten çoktan bir ya da daha fazla avukatla, ücretli biçimde çalışmış, anlaşmış olurdunuz. O nedenle, bizler, burada, peşinen, hiçbir maddi menfaat beklemeksizin, "genel-geçer" hizmet ve profesyonel yardıma yönelndirmeye çalışırken; özellikle sizin, mesela şu anda dahi, bizlere kaybettirdiği vakte, üzülüyoruz. Ben, şu anda, bunları yazmakla vakit geçireceğime; pek çok kişiye yardım edebilir; kendi işlerime zaman ayırabilir; çocuklarımla zaman geçirebilir; kitap okuyabilir; televizyon seyredebilirdim. Ama, ne yapıyorum? Sizin, alınganlığınızı, anlayışa çevirmeye çalışıyorum. Siz, bizleri dinleyerek, yapmanız gerekeni yapıp, bizi de en iyi anlayabilecek bir meslek grubu üyesi olarak, profesyonel yardım almak yerine (Ankara'da); hem burada bilgi almaya devam ediyor ve hem de size yöneltilen son derece nazik sitemleri (yine arkadaşımızın mesajını kastediyorum), alınganlığa ve polemiğe çeviriyorsunuz.

Sizin, içinde bulunduğunuz durum nedeniyle, en azından depresif bir halde olmanız, son derece olağan. Ancak; bizlerin, yüzlerce (abartmıyorum) kişiyle ve sorunlarla, her gün uğraştığımızı, aynı depresyon hallerinden hiç çıkamadığımızı ve giderek, daha da ağırlaşan hastalıklı bir halde yaşadığımızı, lütfen dikkate alınız.

Bundan sonra, sizinle tartışmayacağımı, buna gerek olmadığını, sizin de, benimle ya da bizlerle tartışmanızın, hiç kimseye faydası olmayacağını, bu nedenle, bu tür şeylere artık tevessül etmememiz gerekliliğini, bilginize sunarım.

Saygılarımla,

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    166
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın kayadibi
    forumu okudum maşallah yani size. o kadar ayrıntılı o kadar güzel soruyorsunuz ki, hayran olmamak elde değil. Ama anlamadığım bi şey var. Siz doktorlar sanaldan cevap yazamıyonuz. Peki avukatlardan neden cevap bekliyonuz. Ben de muhasebeciyim. Bak arkadaş forum kurallarını ben okudum. Burada ön bilgi veriliyo. nasıl bana biri sorsa mali mevzuatı, tam sorunu bilmeden cavap veremiyosam. sen de hastalık hakkında biligi veremezsin. Ama iş hukuğa gelince, sanki avukatlar müneccim b... u yemiş herşeyi bilecek.
    bak size bi şey söyleyeyim. maaş ayrı bir hesaba yatıyordur. hesaba yattığı için de mevduat haczedilmiştir.
    ama ille bedava hukuk yardımı alcan. size gelince yok bıçak parası, yok özel muayene doğrarsınız adamı

+ Konuyu Yanıtla
5 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

maaşa haciz koydurma

ziraat bankası haciz

maasin tamamina el koyma

haciz koyma

icram var ziraat bankasindan maas alabilirmuyim

Forum