Merhaba benim iki tane sorum olacak;

1- Kovuşturmanın ertelenmesi kararı verilmiş bir davanın uyap kaydı aktif olurmu? Yani e-devlet de bulunan "davalarım" kısmında görünürmü? Yeni bir işe gireceğim ve iş yeri bunu kontrol ediyor görünmesini istemiyorum e-devlet de bu mümkünmü? (Kovuşturmanın ertelenmesi kararının kesinleşmesi 04.2015)

2.Sorum biraz karışık;

2- Aynı davaya şimdi zaman aşımı için başvurabilirmiyim? Suç tarihi olarak 05.2006 tarihi ve öncesi diyor, bu zamana kadar çeşitli mahkemelerde görüldü önce cmk 250 ile görevli ağır ceza da sonra yasa değişikliğiyle çocuk mahkemesinde görülmeye başlandı, bu arada çeşitli kararlar yargıtay tarafından 2 kere bozuldu. Mahkeme en son berraat vermişti ancak savcı yargıtaya taşıdı yargıtayda hiç esasa bakmadan 6352 sayılı kanunun geçici 1/b maddesi uyarınca davada karar verilemeyeceğine, öncelikle kovuşturmanın ertelenmesi gerektiğine karar verdi ve berrati bozdu. Mahkemede yargıtay kararına göre hakeret etti ve 04.2015 tarihinde kesinleşen kararla kovuşturmanın ertelenmesi kararını verdi. Davada; istenilen cezanın üst sınırı 5 yıl, zaman aşımı süresi 6 yıl olması gerekiyor.(suç tarihinde 18 yaşından küçüktüm) yani mahkemenin kovuşturmayı erteleme kararı aldığı Nisan 2015 tarihinde zamanaşımının dolmuş olması gerekiyor. Ben şimdi davanın zaman aşımı yönünden tekrar incelenmesi yönünde müracaat edebilirmiyim?

Dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm hususlar;

-Dava konusu Terörle mücadele kanunu

-Dava ilk önce cmk 250 ile görevli ağır ceza mahkemesinde görülüyordu, bildiğim kadarıyla yasa değişmeden önce zamanaşımı süreleri cmk 250 de normele göre faklıydı bu durum zamanaşımı süresini aleyhde etkileyebilirmi?

- TMK da değişikliğe gidildikten sonra dava cmk 250 den çıkarılıp çocuk mahkemelerine geçti, arada yargıtay süreleri de var, bu arada geçen süreler zamanaşımını durdurabilirmi?

Cevaplayabilirseniz çok sevinirim...