Merhabalar,
Asagidaki konuda siz sayin hukukcu uyelerin yorumuna ihtiyac duymaktayim.
Asagidaki maddede yonetim kuruluna yil icinde bosalan yonetim kurulu uyeligi secimi icin yetki verilmistir. Ancak ilk yonetim kurulunda yapilan oylama o genel kurula kadar olan gecmis donemi mi kapsar yoksa daha once secilen ve istifa eden yonetim kurulunun toplam gorev suresi mi kapsar? Ornek vermek gerekirse,

Ahmet x 2011 yili Mayis ayinda genel kurulda 2014 Mayis ayina kadar gorev yapmak uzere yonetim kurulu uyesi olarak atandi. Agustos ta istifa etti ve Mehmet C yerine atandi.
Ilk genel kurul toplantisi 2012 Mayis ayinda. Bu yeni secilen uyenin secimi konusunda genel kurul oylamasi 2011 Agustos 2012 Mayis arasi icin midir? Yoksa 2014 Mayis ayina kadar midir?
Eger gecmis doneme yonelik bir genel kurulu karari olacaksa 2012 Mayis ayinda ayri bir genel kurul maddesinde 2 yil icin tekrar aday gosterilmeli midir?

Kanun maddesini asagida gorebilirsiniz. Tesekkurler.

MADDE 363- (1) 334 üncü madde hükmü saklı kalmak üzere, herhangi bir sebeple bir üyelik boşalırsa, yönetim kurulu, kanuni şartları haiz birini, geçici olarak yönetim kurulu üyeliğine seçip ilk genel kurulun onayına sunar. Bu yolla seçilen üye, onaya sunulduğu genel kurul toplantısına kadar görev yapar ve onaylanması hâlinde selefinin süresini tamamlar.

(2) Yönetim kurulu üyelerinden birinin iflasına karar verilir veya ehliyeti kısıtlanır ya da bir üye üyelik için gerekli kanuni şartları yahut esas sözleşmede öngörülen nitelikleri kaybederse, bu kişinin üyeliği, herhangi bir işleme gerek olmaksızın kendiliğinden sona erer.