Merhaba, aile içi şiddetli geçimsizlik, hakaret, bireylerin birbirine saygıyı yitirmesi nedeni ile annem, babamdan boşanmak istiyor. Babam bizlere sürekli hakaret ediyor, aşağılıyor ve küfür ediyor. Hatta annemin ailesine, vefat etmiş annesine kadar hakaret ediyor. Karşımıza alıp konuştuğumuzda ise bizleri ciddiye almıyor. Annem dava açacağını söylüyor; ancak babam "Davaya gelmeyeceğim" diyerek geçiştiriyor. Sorularım şunlar;

-Davalı taraf, davaya gelmez ise duruşma ertelenir mi? Hakimin boşamama gibi bir durumu var mı?
-Kız kardeşim 14 yaşında. Velayeti kime verilir? Ben 18 yaşından büyük olduğum için annem ile yaşamayı seçeceğim. Annem, ben ve kardeşim babamdan nefret ediyoruz, yaptıkları yenilir yutulur şeyler değil.
-Daha önceden babam, annemi boğmaya kalktı ve elinden zor kurtardık. O zaman annem, korkusundan polise gidemedi. Bunu duruşmada kullanabilir miyiz?
-Hakaret davası açmak istiyoruz, bu durumda hangi yolu izlemeliyiz?
-Annem de babam da çalışıyor. Annemin, benim ve kardeşimin nafaka talep etme hakkımız var mı?
-Evimiz kira, ev içindeki eşyaların ücretlerinin tamamını annem ödedi, faturaları onun üzerine. Bu durumda mal bölüşümü yine de olacak mı? (para pulda gözümüz olduğundan değil, bunları zerre kadar hak edecek bir insan değil)
-Babam için evden uzaklaştırma kararı çıkartabilir miyiz? (boşanma süreci ve sonrası için, babam zorla gelmeye ve eve girmeye kalkacaktır)

Yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum...