İyi günler iyi çalışmalar. 1996 senesinde dedemin vefatının ardından kalan miras babam dahil 4 hak sahibine intikal etti. 2008 senesinde babamın vefat etmesiyle babamın 1/4 oranındaki hakkı annem abim ve bana intikal etti. İntikal eden mallar 14 farklı tapuda çeşitli vasıflara sahip (arsa,bahçe,tarla) araziler ve henüz tapusu bulunmayan biri üç katlı apartman 2 si müstakil ev -evlerden bir tanesi yıllar önce yıkılmış fakat tapuda halen ev görünmekte-, diğer ikisine dair bir bina tapusu yok. Babamın vefatının ardından halam mahkemeye, apartmanın kendisine bırakıldığına dair dedemin imzaladığı bir vasiyetname ibraz ederek tapusunu üzerine almak için dava açtı. Fakat mahkeme konuyla alakalı takipsizlik kararı verdi. Bu süreç içerisinde ben memuriyetim, abim ise yurt dışında ikamet etmesi sebebiyle miras konusunda hiçbir girişimde bulunamadık. Tek yapanildiğim veraset ilamını çıkartarak İntikal vergisini ödeme girişimindede ilçenin tek hakiminin doğum izninde olması, ardından intikal vergisini ödemem için babamın vefat ettiği şehirdeki vergi dairesine başvurmam gerektiğini öğrendikten sonra farklı bir şehirde kamu görevlisiyken eş zamanlı olarak bu bürokrasiyle uğraşamayacağım hissine kapılarak konunun takibini bıraktım. İntikal vergisini ödeyerek başlayacağımı düşündüğüm inceleme ve bilirkişi talepleriyle devam edecek süreci başlatamadım.Mirasta hak sahibi olan diğer iki halam ve bir amcam mirasa konu malların bulunduğu yerde ikamet etmekte olduğunu belirtmek isterim.Aradan yaklaşık 10 sene geçti. Halihazırda durum şu şekilde.
•Bizim (Annem abim ben) dışımızdaki diğer mirascıların tamamı 1/4 hissesine sahip olduğumuz konutlarda ikamet etmektedir -dedemin vefatından bu güne kadar-
•Mirasa konu mallardan tarla vasfına sahip olan araziler diğer mirasçılar tarafından sözleşmesiz ve gayriresmi şekilde, tarım alanında kullanılmak üzere her sene kiraya verilmektedir.
•Bahçe vasfıma sahip arazilerden elde edilen ürünler satılaktadır.
•Kereste özellikli ağaçlar kesilerek satılmıştır.
•Bu esnada babamın vefatının ardından annemin beraberimde ikamet etmesi sebebiyle istanbulda ikamet ettiğimiz evi kapatarak miras haklarımızın olduğu ilçede ev kiralayarak eşyayı oraya yerleştirmiş bulunmaktayız ve aylık düzenli kira ödemekteyiz.
•Geçen süre zarfında diğer mirasçılarla yaptığımız görüşmeler sonucunda bir sonuç elde edemedik ve uzlaşma sağlanamadı.
•Apartmanın çevresine terminal binası ve emniyet müdürlüğü inşaa edildi ve arazi dahada değerlendi
•Bahçe ve arsa vasfında olan arazilerden bi kısmına imar izni geldi ve bizim arazilerimizin etrafındaki komşu arazilere binalar yapıldı.(Gerçi en azından apartmandaki çocukların bizim arazide top oynamaları hoşumada gitmiyo değil)
Şimdi bu anlattığım hususlar çerçevesinde miras hakkımızla alakalı bazı sorular var
•Mirasta hak sahibi diğer şahıslarla uzlaşma amacıyla tekrar görüşmek niyetindeyim. Fakat daha mirasa konu arazilerin ve binaların bedellerini bilmememden dolayı uzlaşma konusunda çekincelerim var.
•Bahse konu arazilerin tam yerini,komşu hissedarları ve arazide ve çevresinde yapılması planlanan projeleri ve değerleri konusunda detaylı bir keşif yapmak niyetindeyim, fakat bunu yaptırabilmrk için mahkeme dışında başvurabileceğim bir kurum var mı?
•Mahkeme tarafından bir bilirkişi heyeti tayin edildiğinde her arazi için farklı gün ve saatte bir randevu sistemimi olmakta. Bilirkişi ücretleri her arsa ve taşınmaz için ayrı ayrı mı ödenmekte, yapılan incelemenin bedelinin tahsili sadece mahkemeye başvuran davacıdan mı yapılmakta
•Halihazırda diğer hak sahiplerinin, üzerinde benimde hissemin olduğu arazi ve konutları kullanması sebebiyle, ayrıntılı bir keşifin -özellikle diğer hak sahiplerinin kullanıdığı alanlarda- uzlaşı için hayati öneme sahip olduğunu düşünmekteyim.
•Uzlaşının mümkün olmadığı bir durumda, diğer hak sahiplerinin benim hissemin bulundugu değerler üzerinden sağladıkları faydalardan kendime düşen payı almak istiyorum.
•Bu konuda bir dava açacak olsam nasıl bir yol izlemeliyim.
•Bu tip bir miras davasında benim memuriyetim sebebiyle süreci takip edemememin etkisi ne olur.
•Bahse konu arazilerin bulunduğu yer bolu ili mengen ilçesindedir. Fakat ilçede sadece 1 tane avukat görev yapması sebebiyle -ki oda pek iş takibine hevesli bir abi değil- avukat seçimini farklı bir yerde yapmak durumundayım.
•Başka bir şehirde yahut il merkezinde bir avukata vekalet vermede çekindiğim husus iş takibinin benim uzakta olduğum bir durumda sıhhatli yürüyüp yürüyemeyeceği yahut avukatın keşif gibi işlemlerde devamlı gelip gitmesinin gerekmesi
•Farklı bir şehirde örneğin 1,5 saat mesafedeki Ankara da bir büroyla anlaşmam halinde bu işlemlerin çok yüklü olacağı kaygısını taşıyorum. Haklımıyım

Bu gibi bir durumda izlemem gereken yolun ne olması gerektiği konusunda yardımı dokunanilecek hukukçu kişilerden bir cevap alabilirsem çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar