+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Kargom adresime gelmiyor

Kargom adresime gelmiyor Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kargom adresime gelmiyor

Merhaba,
    İsmi lazım değil bir kargo şirketi ile toplam 3 sefer kitap ve mouse kargolattım. Hiçbiri adresime gelmedi. "Biz evinize geldik, evde yoksunuz not bıraktık" dediler ama YALAN. 7/24 evdeyiz. İlla bizim gidip almamız lazım. Evde not mot yok. Bu olay 3 kere oluyor. Personellere de söylüyorum kimse ilgilenmiyor. Bu iş hukuki yollarla nasıl çözülür?

Hukuki NET Güncel Haber

Kargom adresime gelmiyor konulu yargıtay kararı ara
    Kargom adresime gelmiyor konulu hukuk haber
    Konu baycan10 tarafından (11-06-2015 Saat 10:28:11 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kargom adresime gelmiyor

Hukuki yol derken naapılsın istiyorsunuz anlamadım.

Adamları kargoyu getirdik evde yoksunuz dedi diye tutuklasınlar mı, yargılasınlar mı, size tazminat mı ödesinler yada polis gidip adamları sizin kargonuzu getirmesi için zorlasın mı nedir tam demek istediğiniz anlayamadım ve bunu da ciddi soruyorum.

Neyse siz cevap vermeden biz sizi yormayayım gerekli açıklamayı yapalım, bu işin hukuki bir tarafı yok.

Sizi ciddiye almayan, müşterisine dürüst davranmayani ve labuali çalışan bu kargı firmasıyla bir daha çalışmamak ve bu durumu şikayet sitelerine yazmak dışında bir seçenek yok.

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

4925 sayılı Karayolu Taşıma kanunu madde 7 ve 11.6.2009 tarihli, 27255 sayılı resmi gazetede yayımlanan Karayolları Taşıma yönetmeliği madde 43/11 gereğince belirlenen sürede alıcısına ulaştırmak ile yükümlüdürler. Yönetmelik tam metni: http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20090611-2.htm

Yetki belgesi sahiplerinin yükümlülükleri

MADDE 43 – (1) Yetki belgesi sahipleri, yolcuların sağlıklı, rahat ve güvenli bir yolculuk yapmasını sağlayacak tedbirleri almak, yolcu, eşya ve kargoyu güvenli bir şekilde taahhüt ettiği yere kadar götürmekle yükümlüdürler.

(2) Yetki belgesi sahipleri, ilgili mevzuat hükümlerine uygun bir taşıtı, nitelikli şoför ve yardımcı personel ile sefere göndermek, şoförlerinin sürücü ve mesleki yeterlilik belgelerinin yanlarında bulunup bulunmadığını kontrol etmek, geçerli araç muayenesi olmayan ve teknik şartlara uymayan taşıtlarının trafiğe çıkmasına engel olmak, güzergah mesafesini dikkate alarak yeteri kadar şoför bulundurmakla yükümlüdürler.

(3) Tarifeli yolcu taşımaları biletsiz, tarifesiz yolcu taşımaları taşıma sözleşmesiz, eşya taşımaları ise taşıma senetsiz yapılamaz. Yetki belgesi sahipleri, yaptıkları bu sözleşmelere uymakla yükümlüdürler.

(4) Yolcu taşımacıları ve acenteleri, bilet satışı yaptıkları terminallerde ve çevresinde yolcuları yönlendirmek için personel istihdam edemez, çalıştıramaz ve bunlardan yararlanamazlar.

(5) Yolcu taşımacıları, şoförlerinin seyahat esnasında yolcularla veya personelle uzun süreli sohbet etmelerini ve ses ve görüntü cihazlarını yönetmelerini önlemek, yol ve seyir güvenliğini tehlikeye düşürmemek için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler. Seyahat esnasında ses ve görüntü cihazlarının yönetimi yardımcı personel tarafından yapılır.

(6) Yetki belgesi sahipleri, bu Yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerini, Bakanlığa bildirdikleri merkez ve şubeleri ile varsa acentelerinin adreslerinde yürütmekle yükümlüdürler. Bakanlığa bildirilmeyen yerlerde faaliyette bulunamazlar.

(7) B1 ve/veya D1 yetki belgesi alanlar, yetki belgesinin verildiği tarihten itibaren 60 gün içinde firmalarına ait sürekli faal olacak bir internet sitesi kurmak, bu sitelere erişim adresini Bakanlığa bildirmek, kurulacak sitede geçerli hat, güzergah, ücret ve zaman tarifeleri, şube ve acente ile kendilerine ait iletişim ve benzeri bilgilere yer vermekle yükümlüdürler.

(8) Yetki belgesi sahipleri, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu sigortaları bulunmayan taşıtları trafiğe çıkarmamakla yükümlüdürler.

(9) Karayolları alt yapısı, işletilmesi, trafik, doğal afetler, meteorolojik şartlar ile arıza ve kaza hali dahil, seyahat esnasında meydana gelen ve beklenmeyen durumlarla ilgili olarak ortaya çıkan ve taşımanın devamına engel olan sebeplerin, belirsiz bir süre beklemeyi mecburi kılması veya varış noktasına kadar gerekli zamanın bir katından daha fazla beklemeyi gerektirmesi halinde, yetki belgesi sahibi, imkan olduğu takdirde bir başka güzergahı izleyerek taşımayı tamamlamak, aksi halde yolcuyu güzergah üzerinde yolcunun dilediği bir yere kadar götürmek veya yolcu, eşya ve kargoyu hareket noktasına geri getirmekle yükümlüdür. Bu gibi hallerde, yolcunun eşyası ile eşya ve kargo sahibinin bütün hakları saklı olup, yetki belgesi sahipleri herhangi bir ek ödeme veya benzeri talepte bulunamazlar.

(10) C2, C3, K1, K3, L türü, N türü ve R türü yetki belgesi sahipleri; eşya taşımalarında teslim alma noktası ile teslim etme noktası arasında makul bir taşıma ve teslimat süresi taahhüdünde bulunmak ve taahhüt ettikleri süre içinde eşyayı yerine ve alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler.

(11) M ve P türü yetki belgesi sahipleri; teslim aldıkları eşyayı, teslim aldıkları günden itibaren, iliçi taşımalarda en geç 2 gün, yurtiçi taşımalarda en geç 3 gün, uluslararası taşımalarda ise en geç 15 gün içinde taşımak ve bu süreler içinde teslimat şekline uygun olarak alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler.

(12) M ve P türü yetki belgesi sahipleri, eşyayı gönderilene teslim ederken gönderilenin kimlik bilgilerini almak ve kaydetmekle yükümlüdürler.

(13) Yetki belgesi sahipleri, altışar aylık süre ile yılda iki kez şoförlerinin ceza puanı durumunu Emniyet Genel Müdürlüğünden öğrenmek ve ceza puanı 50 ve üzerinde olan şoförlerinin eğitilmesi ve kendi iç denetimleri yönünden gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler.

(14) Yetki belgesi sahiplerinin faaliyetleri esnasında bu Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen kişiler hakkında dolandırıcılık, dolanlı iflas, sahtecilik, kaçakçılık, güveni kötüye kullanma, hırsızlık, rüşvet suçlarından yargı organları tarafından verilmiş ve kesinleşmiş mahkûmiyet kararı oluşması halinde, bu kişiler mesleki saygınlık niteliğini kaybetmiş olurlar. Yetki belgesi sahipleri, bu kişilerle ilgili gerekli iş ve işlemleri 90 gün içinde yaparak, durumlarını bu Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine uygun hale getirmekle yükümlüdürler.

(15) Yetki belgesi sahipleri, ilk yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren 6 ay içinde, mesleki yeterlilik ile ilgili aşağıdaki yükümlülüklerini yerine getirmek ve faaliyetleri süresince muhafaza etmekle yükümlüdürler. Buna göre;

a) B1, C2, D1, L1, L2, M2, M3, N2, P2, R1, R2 ve T1 yetki belgesi sahiplerinin, en az birer adet üst düzey yönetici ve orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri,

b) A, F, G ve H türleri ile B2, C3, D2, K3, M1, N1, P1, T2 ve T3 yetki belgesi sahipleri ile tüzel kişiliği haiz K1 yetki belgesi sahiplerinin, en az birer adet orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri,

c) Yetki belgesi sahiplerinin, (a) ve (b) bentlerinde belirtilen kişi/kişilerin herhangi bir sebeple ayrılmaları halinde bu eksikliği en geç otuz gün içinde gidermeleri,

şarttır.

(16) Yetki belgesi sahipleri, faaliyetleri ile ilgili bilgileri içeren ve Bakanlıkça belirlenmiş formlara uygun olarak düzenlenen faaliyet raporlarını Bakanlığa göndermekle yükümlüdürler.

(17) Yetki belgesi sahipleri, bu Yönetmeliğin 36 ncı maddesinde belirtilen nitelikleri haiz şoförleri çalıştırmakla yükümlüdürler.

(18) Yetki belgesi sahipleri;

a) Çalışanlarının ücret ve çalışma şartlarına,

b) Şoförlerin çalışma ve dinlenme sürelerine,

c) Araçların ağırlık ve boyutlarına,

ç) Yol ve araç güvenliğine,

d) Çevrenin korunmasına,

ilişkin kurallara uygun faaliyette bulunmakla yükümlüdürler.

(19) Yetki belgesi sahipleri olağanüstü hal ve savaş halleri için Bakanlıkça hazırlanan taşıma hizmetlerine ilişkin planların kendileriyle ilgili gereklerini yerine getirmekle yükümlüdürler.

(20) Yetki belgesi sahipleri, faaliyetleriyle ilgili olarak Bakanlıkça yayımlanan tebliğlere, yönergelere ve genelgelere uymakla yükümlüdürler.

(21) Yetki belgesi sahipleri, gerçek veya tüzel kişiliklerinin son bulması veya herhangi bir sebeple faaliyetlerini bırakmaları halinde, bu hallerin gerçekleştiği tarihten itibaren otuz gün içinde Bakanlığa yazılı bilgi vermek ve yetki belgeleri, varsa taşıt belgeleri ve taşıt kartlarının asıllarını Bakanlığa iade etmekle yükümlüdürler.

(22) Yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler; unvan, adres, vergi dairesi, ortaklık, hisse devri (halka açık sermaye şirketlerinde hamiline yazılı hisse devirleri hariç), sermaye miktarı, yönetici, acentelik sözleşmeleri ve taşıtlara ilişkin değişiklikleri, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler.

(23) Yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler; temsil ve/veya ilzama yetkili şahıslara ilişkin değişiklikleri, değişikliğin meydana geldiği tarihte Bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler. Aksi halde, değişiklik bildirilinceye kadar, değişiklik öncesi Bakanlığa bildirilmiş temsil ve/veya ilzama yetkili şahısların taleplerine göre iş ve işlemler gerçekleştirilir.

(24) Yolcu taşımacılığı yetki belgesi sahipleri, zorunlu karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası tazminatına yol açan bir kazaya karışmaları halinde; kazaya, zarara veya olayla ilgili olarak açılacak davalara ilişkin bilgi ve belgeleri 30 gün içinde sigorta şirketine vermekle yükümlüdürler.

(25) Yolcu taşımacılığı yetki belgesi sahipleri, taşıtlarında, yolcularını bilgilendirme amaçlı duyurular dışında, ortama sesli ve/veya görüntülü yayın veremezler. Bu taşıtlarda sesli ve/veya görüntülü yayın yapılmak istenilmesi halinde; bu yayınların bireysel (kapalı devre) yapılmasını sağlamakla yükümlüdürler.

(26) Yetki belgesi sahipleri, verdikleri hizmetlerden özürlülerin kolaylıkla ve yeterli derecede yararlanması için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler.

(27) Yetki belgesi sahipleri, 7/6/1939 tarihli ve 3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdürler.

(28) Yolcu taşımacılığı yetki belgesi sahipleri, taşıtlarında her 14 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi bulundurmakla yükümlüdürler.

(29) Yetki belgesi sahipleri düzenledikleri yolcu bileti, taşıma sözleşmesi ve taşıma senedine bu Yönetmeliğe aykırı hüküm koyamazlar.

(30) Yetki belgesi sahiplerinin yükümlülüğü ile ilgili olarak, uluslararası anlaşmalar ve sözleşmelerde yer alan hükümler saklıdır.
    Konu Av.Basri Gungoren tarafından (11-06-2015 Saat 11:12:27 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bununla beraber son zamanlarda her olayın hukuki bir sonucu varmışcasına sorular soruyluyor.

Kargom geç geldi.
    Restoranda yemek yedim kötüydü
    Kız arkadaşıma her gün yemek ısmarlardım hatta birinde kaban aldıydım beni terketti
    Komşum önüme parketti zor çıktım
    Bir arkadaşlık sitesine üye oldum, orda hiç bi kız beni beğenmedi/hiç arkadaş bulamadım
    vs.
    vs.

gibi durumların bir hukuki sonuç çıkarmayacağını sayfaya ulaşan tüm genç ve yeni forumdaşlar için paylaşmış olayım.

Bu ülkede 200.000 kişi aranıyor ve 15 milyon ceza davası var.O yüzden böyle basit şeylerin sistem tarafından ciddiye alınıp inceleneceğini, davalara, tazminatlara konu olacağını yada kolluk kuvveti harekete geçireceğini düşünmek pek gerçekçi bir yaklaşım olmaz.

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ek olarak Karayolu Taşıma kanunu madde 26/e :7 nci maddesinin birinci fıkrasına aykırı davranan yolcu taşımacılarına bin Türk Lirası, ikinci fıkrasına aykırı davranan taşımacılara beş yüz Türk Lirası, altıncı fıkrasına aykırı davranan taşımacılara üç yüz Türk Lirası idari para cezası verilir... dediğinden Ulaştırma bakanlığı, Polis vs. idari para cezası kesebilir...

- - - Updated - - -

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bununla beraber son zamanlarda her olayın hukuki bir sonucu varmışcasına sorular soruyluyor.

Kargom geç geldi.
    Restoranda yemek yedim kötüydü
    Kız arkadaşıma her gün yemek ısmarlardım hatta birinde kaban aldıydım beni terketti
    Komşum önüme parketti zor çıktım
    Bir arkadaşlık sitesine üye oldum, orda hiç bi kız beni beğenmedi/hiç arkadaş bulamadım
    vs.
    vs.

gibi durumların bir hukuki sonuç çıkarmayacağını sayfaya ulaşan tüm genç ve yeni forumdaşlar için paylaşmış olayım.

Bu ülkede 200.000 kişi aranıyor ve 15 milyon ceza davası var.O yüzden böyle basit şeylerin sistem tarafından ciddiye alınıp inceleneceğini, davalara, tazminatlara konu olacağını yada kolluk kuvveti harekete geçireceğini düşünmek pek gerçekçi bir yaklaşım olmaz.
    Size tamamen hak veriyorum Engin bey. Her şeyi yasalar düzenlemez. İnsanların önce kendilerine çekidüzen vermeleri ve uzlaşmacı olması gerekiyor. Artık bitaraf olan bertaraf olur dönemi Allah'a şükür ki bitti. İnsanlarımız sinir küpü, sadece hakları olduğunu öğrenmişler ama sorumlulukları olduğunu düşünen yok bugünlerde. Avrupada benzini alırsın, içeriye gider ödersin. Bu Türkiye'de olsa pompaya tanker bile dayamaya kalkan çıkar diye düşünüyorum (maalesef).

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    384
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tahmin ettiğim kargo şirketi ise (Türkiyenin en büyük kargo şirketlerinden biri, belkide en büyüğü) onların çalışma şekli zaten öyle. geldik yoksunuz diyorlar. Özellikle kargo ağırsa, yada site gibi bir yer olup, araçla tam önüne gelemiyorlarsa üşeniyorlar yoksunuz diyorlar. Dağıtıma çıkan kolide kamyonun en arkasında kalıyor, zaten arayıp sormadığınız sürece bir daha ona sıra gelmiyor. Defalarca uğraştım, şirketin kendi ana merkezi, şubeye ulaşamıyor telefonları açmadıkları için. En sonunda ulaştıklarında da biz görüştük kendileri gelip alacak gibi yalanlar söylüyorlar. Kamyonun şöförüne söylüyorum telde, adam ağzıyla söylüyor, üç kuruş para veriyorlar, fazla mesai vermiyorlar şart kötü, bizde kamyoneti kenara çekip oturuyoruz içinde dedi adam Kargo bedava kampanyaları oluyor, sırf o yüzden o ürünü alamıyorum sadece o kargo var diye o kadar tiksindim yani. Ayrıca yazmadığım daha neler var. (başka apartmanda başka birine teslim edilen kargolar, evime kadar getirmesi gerekirken, hamal değiliz diyip apartman kapısının önüne bırakılan kargolar..) İnternette biraz araştırırsanız herkesin benzer şikayetlerle yakındıklarını görüceksiniz. Yani bir daha iş yapmayın o firma ile en temizi.

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Firma adına saygı gösteriliyor ama firmanın saygısızlığından bahsediliyor. Neden yazmıyorsunuz kargo şirketinin adını. Şirketin hakları olabilir ama tüketicinin hakları ancak böyle korunur. Asılsız isnatlarda bulunulmaksızın bence firma ismi yazmakta sakınca yok arkadaşlar... Çok hassaslar ise firma siteye ulaşıp, adının silinmesini ister zaten...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: