Merhaba, foruma yeni üye oldum. Haftalardır araştırdığım bir konu ve bir türlü açık cevap kimseden alamadım.

Oturduğum apartman 12 dairelik bir apartman. 3 kat maliki bulunmakta. 1 kat malikinin 5 (arsa payı olarak ise 5,5 daire) diğer 2. kat malikinin 6 (arsa payı olarak oda 5,5 daire), diğer kat malikinin ise 1 dairesi bulunmakta. 6 daire bulunan kat malikinin giriş katında mesken olarak kayıtlı bulunan dairesi için 17 yıl önce 1998 yılında oybirliği ile kendisi bir işyeri açmak istediği için izin verilmiş. oybirliği ile karar alınmış. Ama geçen yıllar içinde malsahibi kendi işyerini kapatmış ve bu daireyi muhtelif işyerlerine kiraya vermeye başlamıştır. Diğer 2 kat maliki en son olarak dil kursuna kiraya verileceğini öğrendikten sonra artık yıllar öncesi iyilik olarak kendisine verdikleri izini geri çekmek istemektedirler. Bu daha önce oy birliği ile alınan kararı nasıl değiştirebiliriz. Oy çokluğu ile alınan bir karar geçerli olurmu çünkü yıllar önce oybirliği istenen bir karar zaten şuan onay verenlerin artık onay vermediğini göstereceği için eski karar geçersiz olurmu? yada oy çokluğu ile eğitim kurumları, kurs, etüd merkezi vb gibi yerlerin açılamayacağına ilişkin bir karar alınabilirmi?
teşekkürler.