+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Gerekçeli Karar ve İzlenecek yol

Gerekçeli Karar ve İzlenecek yol Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Gerekçeli Karar ve İzlenecek yol

Merhaba,
    Aşağıda yazılı olan karar tebliği yapıldı. Buradaki kararda cezam ne kadar bunu anlayamadım temyiz dilekçesi vereceğim, cezamın paraya çevrilmesini veya ertelenmesini talep edebilir miyim. Konu Nüfus cüzdanına resim yapıştırarak çekilen 3.000 TL lik kredi suçumu itiraf ettim ve suçun işlendiği zamanki maddi durumum ve nedenlerimi bildirdim. Verdiğim zararı karşılayacağımı tabi ki pişmanlığımı da anlattım. Daha önce hiç bir sabıkam ve suçum yok. Ailede tek gelir sağlayan ve SGK lı çalışan benim üniversitede okuyan bir kızım var hatamı biliyorum ve ceza-evine girmemek için izleyecek bir yol arıyorum yanıtlamanız ricası ile.

HÜKÜM:
    Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere;
    1- Sanığın bina içerisinden hırsızlık yaptığı anlaşılmakla suçun işleniş biçimi ve fiilin özellikleri gözetilerek eylemine uyan 6545 sayılı yasa ile yapılan değişiklikten önceki 5237 Sayılı TCK'nın 142/1-b maddesi gereğince 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına,
    Sanığın davranışları gözetilerek 5237 Sayılı TCK 62/1 madde gereğince cezasında 1/6 indirim yapılarak 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,
    Sanığın kişiliği, suçun işlenmesindeki özellikler, geçmişteki hali, suç işleme hususundaki eğilimi gözetilerek 5237 S. TCK 51. maddesinin uygulanmasına ayrıca CMK 231. maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesine takdiren yer olmadığına,
    5237 sayılı TCK.53/lnci maddesi gereğince sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, TBMM üyeliğinden veya devlet, II, Belediye, Köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan,velayet hakkından;vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,vakıf demek sendika şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya deneticisi olmaktan, bir kamu kuruntunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten sanığın hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar YOKSUN BIRAKILMASINA,
    Sanığın kendi alt soyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan koşullu salıverilme tarihine kadar yoksun bırakılmasına,
    2- Sanığın resmi belgede sahtecilik yaptığı anlaşılmakla suçun işleniş biçimi ve fiilin özellikleri gözetilerek eylemine uyan 5237 Sayılı TCK 204/1 maddesi gereğince 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına,
    Zincirleme suç nedeniyle TCK'nın 43/1 madde gereğince cezasında % oranında arttıran yapılarak 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,
    Sanığın davranışları gözetilerek 5237 Sayılı TCK 62/1 madde gereğince cezasında 1/6 indirim yapılarak 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,
    5237 sayılı TCK.53/lnci maddesi gereğince sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, TBMM üyeliğinden veya devlet, II, Belediye, Köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan,velayet hakkından;vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,vakıf demek sendika şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya deneticisi olmaktan, bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten sanığın hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar YOKSUN BIRAKILMASINA,
    Sanığın kendi alt soyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan koşullu salıverilme tarihine kadar yoksun bırakılmasına,

3-Samğın nitelikli dolandırıcılık suçunu iplediği anlaşılmakla suçun iplenip biçimi ve fiilin özellikleri gözetilerek 5237 Sayılı TCK 158/1 -d-j maddesi gereğince takdiren 3 yıl hapis ve 3000 TL haksız menfaat miktarı gözetilerek takdiren 300 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına,
    Sanığın davranışları gözetilerek 5237 Sayılı TCK 62/1 madde gereğince cezasında 1/6 indirim yapılarak 2 yıl 6 ay hapis ve 250 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına,
    5237 Sayılı TCK 52/2 madde gereğince günlüğü 20 TL’den paraya çevrilerek sanığın 2 yıl 6 ay hapis ve 5.000 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına,
    Adli para cezasının taksitlendirilmesine yer olmadığına,
    5237 sayılı TCK.53/lnci maddesi gereğince sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, TBMM üyeliğinden veya devlet, İl, Belediye, Köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan,velayet hakkından;vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,vakıf demek sendika pirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya deneticisi olmaktan, bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten sanığın hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar YOKSUN BIRAKILMASINA,
    3.000,- TL maktu vekalet ücretinin sanıktan alınarak katılan Deniz Banka verilmesine,
    Aşağıda dökümü gösterilen 36,05 TL yargılama giderinin sanıktan alınmasına,
    Yüze karşı verilen kararlarda tefhimden, yoklukta verilen kararlarda tebliğden itibaren 7 gün içerisinde mahkememiz kalemine müracaatla, zabıt katibine beyanda bulunarak düzenlenecek tutanak ya da verilecek dilekçe ile Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunabileceğine ilişkin sanığın yokluğunda katılan banka vekilinin yüzüne karşı, C.Savcısı İbrahim Özer'in huzurunda oybirliğiyle verilen karar açıkça okunup anlatıldı. 17/02/2015

Hukuki NET Güncel Haber

Gerekçeli Karar ve İzlenecek yol konulu yargıtay kararı ara
    Gerekçeli Karar ve İzlenecek yol konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Gerekçeli Karar ve İzlenecek yol

Ama mahkeme kararının 1.ci bendinde hırsızlık suçundan da ceza almışsınız. Olayı anlatmazsanız kimse yardımcı olamaz. Hırsızlık ve evrakta sahtecilik suçları nasıl aynı dosyada yargılanıyor onu aydınlatmalısınız. Kararı temyiz etme hakkınız var (7 gün) ve mutlaka temyiz edin. Yargıtayın Tek bozma nedeni şu olabilir: Fiiller (veya bazıları) aynı suç işleme kararlılığı ile tek bir hareket veya devam eden hareketler olduğundan ayrı ayrı ceza verilmesi doğru değildir...
    Temyiz dilekçesini mutlaka bir avukata yazdırın. Şakası yok, cezaevine girersiniz. Avukat Ücret isteyecektir. Durumunuzu anlatıp indirim alabilirsiniz.
    Konu Av.Basri Gungoren tarafından (28-03-2015 Saat 20:53:05 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanıtınız için teşekkür ederim. Bir şey daha sormak istiyorum. Cezam toplam ne kadar.
    Temyiz edeceğim ve aşağıdaki dilekçeyi hazırladım, sizce uygunmudur. Pazartesi günü bir avukat ile görüşüp ondan sonra vereceğim,

YARGITAY İLGİLİ CEZA DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
    Gönderilmek Üzere
    T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

DOSYA NO : 2013/74 Esas
    KARAR NO : 2015/36
    C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2013/1504
    TEMYİZ EDEN : KAYHAN TUNÇÖZ, Lütfi İlhan ve Nahide oğlu,
    19/11/1966 İZMİT doğumlu, KOCAELİ, İZMİT, Yenidoğan mah/köy nüfusunda kayıtlı. Tavşantepe Mah.
    Esen Sok. No:81 İç Kapı No:1 İzmit/ KOCAELİ adresinde oturur. TC Kimlik No: 12899622256
    MÜŞTEKİ : MURAT ÇAKMAK, Hüseyin ve Elmas oğlu,
    01/02/1975 doğumlu, Kocaeli, İzmit, Çukurbağ nüfusunda kayıtlı. Turgut Mah. İsmail Gaspıralı Cad. No:8A İç Kapı No:5 İzmit/ KOCAELİ adresinde oturur. TC Kimlik No:24656229882
    KATILAN : DENİZBANK A.Ş.
    VEKİLİ : Av. HAKAN İNAL, Dolphin İş Merkezi K:2 No:201 Adliye Yanı İzmit/ KOCAELİ
    TEMYİZ OLUNAN KARAR : T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NİN 2013/74 Esas 2015/36 Karar Sayılı 17/02/2015 Tarihli Kararı
    SUÇ : Resmi -Belgede Sahtecilik, Hırsızlık, Nitelikli Dolandırıcılık
    SUÇ TARİHİ : 08/08/2012
    KARAR TARİHİ : 17/02/2015
    KARARIN TEBLİĞ TARİHİ : 27/03/2015
    TEMYİZ NEDENLERİ : T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NİN yukarıda tarih ve sayısı yazılı kararı ile, hakkımda açılan kamu davasının yürütülen yargılaması sonucunda verilen karar tarafıma tebliğ edilmiştir. Gerekçeli karar ile dosya içeriğini temyiz süresi içerisinde incelememiz neticesinde ise, kararın usul ve yasaya aykırı olduğu. Bu nedenle izah ettiğim nedenler ve Yüksek Yargıtay'ca saptanacak sair sebeplerle zikredilen kararı lehime hüküm ifade etmek üzere temyiz ediyorum.

1. Daha önce hiç bir suça karışmamış ve bir anlık zaafa kapılarak suçu işlediğim, suçun oluştuğu dönemdeki içinde bulunduğum maddi ortam ve çaresi durum ortadadır. Suçu ilk günden kabul edip oluşan tüm olumsuzlukları gidereceğimi beyan ettim ve pişmanlığımı belirttim. Kendimin ve ailemin hayatını sürdürmek için bir fiil çalışıyorum, Ailenin tek gelir sahibi olduğumdan ve SGK lı olarak bir iş yerinde çalıştığımdan kaçak bir durumum olmadığından ve cezaevine girdiğim taktirde eşimin bir geliri olmadığından ve üniversitede okuyan kızımın, eşimin mağdur olacağı açıktır. Çalışmakta olduğum işime devam edip cezamın ertelenmesi veya adli para cezasına çevrilmesini sonucunda ailemin bu durumda mağduriyet görmemesi hususunun göz önünde bulundurulması.Ve cezamın bu yönde değiştirilmesi için
    verilen kararı temyiz ediyorum.

NETİCE VE TALEP : İzah ettiğim nedenler ve Yüksek Yargıtay'ca saptanacak sair sebeplerle usule, yasaya ve hukuka aykırı olduğunu düşündüğüm T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NİN 2013/74 Esas 2015/36 Karar Sayılı 17/02/2015 Tarihli kararının temyiz incelemesinin yapılarak bozulmasına karar verilmesi arz ve talep olunur 01/04/2015
    Kayhan Tunçöz

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kusura bakmayın bu dilekçe olmamış. Ağlamışsınız, sızlamışsınız kanun buna bakmaz. Bu dilekçeyi avukata yazdıramayacaksanız bari benim yazdığımı, aynı suç işleme kararlılığı ile yapılan eylemlere ayrı ceza verilmemesi gerektiğini ekleyin 2.ci madde olarak...
    Alıntı kayhantuncoz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yanıtınız için teşekkür ederim. Bir şey daha sormak istiyorum. Cezam toplam ne kadar.
    Temyiz edeceğim ve aşağıdaki dilekçeyi hazırladım, sizce uygunmudur. Pazartesi günü bir avukat ile görüşüp ondan sonra vereceğim,

YARGITAY İLGİLİ CEZA DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
    Gönderilmek Üzere
    T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

DOSYA NO : 2013/74 Esas
    KARAR NO : 2015/36
    C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2013/1504
    TEMYİZ EDEN :
    MÜŞTEKİ :
    KATILAN : DENİZBANK A.Ş.
    VEKİLİ : Av. HAKAN İNAL, Dolphin İş Merkezi K:2 No:201 Adliye Yanı İzmit/ KOCAELİ
    TEMYİZ OLUNAN KARAR : T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NİN 2013/74 Esas 2015/36 Karar Sayılı 17/02/2015 Tarihli Kararı
    SUÇ : Resmi -Belgede Sahtecilik, Hırsızlık, Nitelikli Dolandırıcılık
    SUÇ TARİHİ : 08/08/2012
    KARAR TARİHİ : 17/02/2015
    KARARIN TEBLİĞ TARİHİ : 27/03/2015
    TEMYİZ NEDENLERİ : T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NİN yukarıda tarih ve sayısı yazılı kararı ile, hakkımda açılan kamu davasının yürütülen yargılaması sonucunda verilen karar tarafıma tebliğ edilmiştir. Gerekçeli karar ile dosya içeriğini temyiz süresi içerisinde incelememiz neticesinde ise, kararın usul ve yasaya aykırı olduğu. Bu nedenle izah ettiğim nedenler ve Yüksek Yargıtay'ca saptanacak sair sebeplerle zikredilen kararı lehime hüküm ifade etmek üzere temyiz ediyorum.

1. Daha önce hiç bir suça karışmamış ve bir anlık zaafa kapılarak suçu işlediğim, suçun oluştuğu dönemdeki içinde bulunduğum maddi ortam ve çaresi durum ortadadır. Suçu ilk günden kabul edip oluşan tüm olumsuzlukları gidereceğimi beyan ettim ve pişmanlığımı belirttim. Kendimin ve ailemin hayatını sürdürmek için bir fiil çalışıyorum, Ailenin tek gelir sahibi olduğumdan ve SGK lı olarak bir iş yerinde çalıştığımdan kaçak bir durumum olmadığından ve cezaevine girdiğim taktirde eşimin bir geliri olmadığından ve üniversitede okuyan kızımın, eşimin mağdur olacağı açıktır. Çalışmakta olduğum işime devam edip cezamın ertelenmesi veya adli para cezasına çevrilmesini sonucunda ailemin bu durumda mağduriyet görmemesi hususunun göz önünde bulundurulması.Ve cezamın bu yönde değiştirilmesi için
    verilen kararı temyiz ediyorum.

NETİCE VE TALEP : İzah ettiğim nedenler ve Yüksek Yargıtay'ca saptanacak sair sebeplerle usule, yasaya ve hukuka aykırı olduğunu düşündüğüm T.C. KOCAELİ 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NİN 2013/74 Esas 2015/36 Karar Sayılı 17/02/2015 Tarihli kararının temyiz incelemesinin yapılarak bozulmasına karar verilmesi arz ve talep olunur 01/04/2015
    Konu Av.Basri Gungoren tarafından (28-03-2015 Saat 21:40:42 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanıt için teşekkür ederim. Kusura bakılacak bir şey yok, Pazartesi günü Avukat ile temyiz dilekçesini hazırlayıp vereceğim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

savcı ibrahim özer kocaeli

cezada gerekceli karar tebligi

gerekceli karar

avukata sucumu itiraf edebilir miyim

gerekceli karar lehime

https:www.hukuki.netshowthread.php120166-Gerekceli-Karar-ve-izlenecek-yol

Forum