+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Hem bağkurlu hem sigortalı olunabilirmi

Hem bağkurlu hem sigortalı olunabilirmi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hem bağkurlu hem sigortalı olunabilirmi

Şuan bağkurluyum ve şirket sahibi gözüküyorum benim yerime başka birisi vekaletle işleri yürütüyor.Ben bu yaz sigortalı işçi olarak çalışmakta istiyorum bu mümkün mü.Eğer mümkün değilse bağkura borcum var sigortaya geçmeme her hangi bir engel teşkil eder mi.Bu arada 2 yıldır bağkurluyum.Yardımlarınız için teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Hem bağkurlu hem sigortalı olunabilirmi konulu yargıtay kararı ara
    Hem bağkurlu hem sigortalı olunabilirmi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hem bağkurlu hem sigortalı olunabilirmi

4/a statüsünde çalışmaya başladınızmı, 4/b eski adı ile bağkur sigortalılığınız sona erer. her ikisinede birden prim ödemek isyiyorsanız sgk ya ayrıca müracat etmeniz gerekir.

Nerede
    aydın
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim bir sorum olacak. Ben sigortalı çalışırken evde aileme katkı sağlamak amacıyla el işleri yaptım. Eşimle boşanma durumuna geldik ve eşim yaptığım bu elişlerini maliyeye ihbar etmiş. Maliyeden memurlar geldiler onlara yaptığım tüm elişlerini anlattım. Çini, el örgüsü battaniye ve kurdele işi yaptım. Fakat bu işleri satarken arkadaşlarım yardımcı oldular. Çinileri evdeki mutfak fırınımda pişirdim. Diğerlerini elimle ördüm arkadaşlarım beğenip arkadaşlarına götürdüler. Parayı benim hesabıma yatırdılar. Maliye 21.05.2012'den itibaren beni basit vergi mükellefi yapmış ben buna dava açtım vergi mahkemesine. Bugün SGK'dan elime bir yazı geldi. SGK beni 21.05.2012 tarihinden itibaren bağkurlu sayıyormuş ve prime esas günlük kazancımı bildirmemi istiyormuş. Ben bu SGK nın Bağkurlu saydığı günlerde zaten SGK'lıyım ve zaten bu maliyenin basit vergi mükellefiyet kararını kabul etmiyorum. Bu durumda SGK'ya ne yapmam gerekiyor dava açmam mı lazım yoksa dilekçe mi yazmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

21,05,2012 tarihinden itibaren devamlı sigostanız varmı? ne zamana kadar var.

Nerede
    aydın
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

21.05.2012'den 21.11.2012'ye kadar yok sonrasında 04.07.2014'e kadar tam zamanlı sigortalıyım. Bu aradaki dönem için genel sağlık sigortası primimi yatırmıştım. Zaten bu basit vergi mükellefiyeti kararı için vergi mahkemesine dava açtım dava daha görülmedi

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Esnaf muaflık belgesi almadıysanız vergi mükellefi sayılırsınız. Zaten tespitle tesciliniz yapılmış. Vergitesicili yapılanalrda 4/b Bağkur sigortalısı sayılırlar bununda tescili yapılmış. Ancak iki sigorta koluna tabi çalışmalar çakışıyor ise 4/a eski ssk sigortalısı sayılırsınız.
    4/a sigortalılığınız bittikten sonrada yine 4/b ye geçersizniz.

Bunun dışında vergi mükellefi olmadığı halde, Esnaf ve Sanatkarlar Siciline kaydolmak zorunda olanlar istisnası olmakla beraber 4/b sigortalı olmak zorundadır.

Davayı neye göre açtınız bilmiyorum(daha önce verilmiş bir yargı kararı varmı?) ama yasa açık. Bu davayı kazanabileceğinizide düşünmüyorum doğrusu.

İsterseniz tümüne, isterseniz. 4/a ve 4/b çakışan günleriniz var ise çakışan dönemler ait 4 /b sigortalılığınız iptal edilmesi için dilekçe verebilirisiniz. eğer 4/a dikkate alınmadı ise.

Nerede
    aydın
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Davayı aşağıdaki yasaya istinaden açtım.

SGK’lı olarak özel işletmelerde çalışırken ev geçimine katkı sağlayabilmek için evde elişi örgü battaniye, çini tabak, çini panolar yapmış bulunmaktaydım. Arkadaşlarımın sayesinde bu panolar, örgü battaniyeler ve kurdele işi örtüler, çini tabakları sattım. Dışarıdan hiçbir yardım almadan bu elişlerini el emeğimle yapıp, çiniler(kabartma çini olduğundan dolayı 180C’de pişebilmektedir) evde mutfak fırınımda pişirdim.

Beyanımda görüldüğü üzere bu elişlerinden

2012 yılında evde yaptığım elişlerinden yıllık 3.200 TL
    2013 yılında evde yaptığım elişlerinden yıllık 7.800 TL
    2014 yılında evde yaptığım elişlerinden yıllık 10.445 TL brüt gelir elde ettim. Bu yaptığım elişlerinin hammaddelerine aldığım ücretin %50’si gidiyordu.

Maliye’nin bana tebliğ etmiş olduğu Basit Vergi Mükellefiyeti ile ilgili karar için ../.../2014 tarihinde 2014/..... no ile Aydın Vergi Mahkemesi’ne dava açtım.

2- Gelir Vergisi Kanunu’nun 9. Maddesinin 6. Fıkrasında;

“6. (5615 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 04.04.2007) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.(3)”

27/07/2012 tarihinde 28366 resmi gazete nosu ile çıkarılan 283 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde de
    “Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasına 6322 sayılı Kanunla eklenen (8) numaralı bent hükmü uyarınca;
    El dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar esnaf muaflığından yararlanacaklardır.” Eklenmiştir.

Buna istinaden davayı açtım. Dava daha sonuçlanmadı. Dava numarasını yazıp sigortalı olduğum günlerin bildirimini SGK'ya dilekçe ile bildirebilirim sanırım sizin dediğinize göre.

İyi çalışmalar

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belirttiğiniz yasaya istinaden Vergiden muaf esnaf olabilirdiniz ve Size vergi muafiyeti verilebilirdi. Ama bunun için başvuru yapmanız gerekirdi. Başvuru isteğe bağlıdır.

Mayıs 2012 den kasım 2012 ye kadar Bağkurlu olursunuz. Sigortalılığınızın bittiği 2014 7. aydan itibaren bağkur tekrar başlar. Siz terk verinceye kadar. Yani şu anda hala vergi mükellefi sayılıyorsunuz.

Umut vermek istemem ama, şu anda mecliste torba kanunda şartları taşıyanlar belirli sürelere kadar bağkur günlerini sildirebilecek dolayısıyla borçlarıda silinecek. Silinen bu günler ilerde emekliliğiniz yaklaştığında size lazım olursa tekrar canlandırabileceksiniz. Canlandırdğınız dönemdeki prim şartlarına göre ödeyecksiniz.
    Fakat bu kanun çıkabililrde çıkmayabilirde. Çıksada sizi kısmen yada tamamen kapsamayabilir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    4/a statüsünde çalışmaya başladınızmı, 4/b eski adı ile bağkur sigortalılığınız sona erer. her ikisinede birden prim ödemek isyiyorsanız sgk ya ayrıca müracat etmeniz gerekir.
    Bağkur sigortalı işçi olduğum an otomatik olarak mı sona erer.Şimdi ikisiyle beraber çalışabiliyorum öyle mi.
    Bir de bağkur borcum varken borçla beraber sigortaya geçiş yapabiliyormuyum.Daha net bir cevap verirseniz sevinirim.

Ayrıca özlem hanım lütfen probleminizle ilgili kendinize ait bir başlık açın.Ben kendi açtığım konuda soruma net bir cevap alamadım sizin sorunuz cevaplandırılmış.
    Konu Atmacalarx tarafından (19-03-2015 Saat 23:20:09 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyu açtığınızdan itibaren artık konu size ait değildir. Sizin iletinize 05 martta cevap verilmiş. 18 Marta kadarda başka ileti yazan olmamıştır. 18 martta ise özlem 1975 adli üye benzer bir soruyu aynı konu altında devam ettirmiş ve o soruya karşı ileti yazılmış. Özlem1975 adlı üyenin sizin sorunuza cevap verilmesini engeller bir durumu olmadığı gibi konuyu siz bile unutmuşken canlandırmış.

Soruya yazdığım ileti net ama aşağıda birdaha belirttim. Şirketiniz varsa bir Mali Müşavir ile çalışıyor olmalısınız. Çok daha detaylı bilgiyi müşavirinizden alabilirsiniz. 06 marttan ititbaren gitmiş olmalıydınız.Ayrıca sorunuz ile bağlantılı olarak Başka bir yerde çalışmaya başlarsanız. sgk kendisine olan borçları ile ilgili maaşınıza haciz koyabilir. Şu anda bağkur hizmetlerinin ve buna bağlı olarak borçlarının dondurulması ile ilgili bir yasa çıkarılması gündemde. Ama seçim öncesi bir yatırım yasasıda olabilir. Geçen seçimlerdede vardı ama çıkmadı. Yine çıkmayabilir.

1-6111 sayılı Torba Kanun'la yapılan değişiklikle, 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama ile Bağ-Kur'lu bir kişinin vergi kaydı ya da şirket ortaklığı devam ederken ortak olmadığı bir işyerinde çalışmaya başladığı andan itibaren 4/a (SSK) sigortalısı olması mümkündür.

2-Sigortalının aynı anda 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde kanun kapsamına girmesi halinde ise 4/a (SSK) kapsamında sigortalı sayılacak. Yani şirket hisselerini devretmeden bir başka yerde SSK'lı çalışmaya başlarsa SSK sigortalılığı başlayacak.

6111 Sayılı Torba Yasa Madde 33

5510 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “Sigortalının,” ibaresi “Birinci fıkra hükmü saklı olmak üzere sigortalının,” olarak, birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Sigortalının 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde yer alan sigortalılık statüleri ile (c) bendinde yer alan sigortalılık statüsüne aynı anda tabi olacak şekilde Kanun kapsamına girmesi halinde öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (a) ve (b) bentlerinde yer alan sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde Kanun kapsamına girmesi halinde ise aynı maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılır. Ancak, sigortalılık hallerinin çakışması nedeniyle Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak ve Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas kazanç alt sınırı ve üst sınırına ilişkin hükümler saklı olmak kaydıyla, esas alınmayan sigortalılık statüsü kapsamında talep tarihinden itibaren prim ödeyebilirler. Bu şekilde ödenen primler; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar yönünden, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde, kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan diğer yardımlar ile uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlar yönünden ise Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde değerlendirilir. Bu fıkra hükümlerine göre ödeme talebinde bulunulduğu halde ait olduğu ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenmeyen primlerin ödenme hakkı düşer. 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi ile aynı maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki diğer sigortalılık statülerine aynı anda tabi olacak şekilde çalışılması durumunda, (b) bendinin (4) numaralı alt bendi dışındaki diğer sigortalılık durumu dikkate alınır.”

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bağkurdan sigortaya geçiş

evde el isi yaparak bagkurlu olma da sinir varmi

bir avukat hem bagkurlu hem sigortali olabilir mi

Forum