+ Konuyu Yanıtla
7 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon
61 den 70´e kadar toplam 81 ileti bulundu.

Konu: Kürt ayırımı ve cezası?

Kürt ayırımı ve cezası? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kürt ayırımı ve cezası?

Arkadaşlar sanırım sorulan şudur: "Türklere Türklüğe hakaret suçtur bu bir gerçekken ülkemizde Türklerden başka yaşayan milletler de var bu da bir gerçekken bu milletlerin büyük bir çoğunluğu Kürt olmakla beraber Çerkezler, Gürcüler, Araplar, Abazalar, Lazlar, Romanlar da yaşamaktatır; bu da bir gerçektir. Neden Türklere Türklüğe hakaret suçken diğer bu milletlere hakaret suç değildir, Türklerin onlardan üstünlüğü ne?"

Sorulan bu, ben Kürtlere hakaret etmenin suç olmadığını hatta Kürtlere Kürt oldukarı için saldırmak, linç etmek bile suça dahil edilmediğini örneklerle izah etmeye çalıştım ve bu izahları yaparken kullandığım sözler ve örneklere cevap aldım.

Veya birileri kendilerine göre cevap vermeye çalıştı; lakin asıl soruya cevap vermekten kaçındılar.

Bırakın onu bunu, soruya cevap verin asil. Hatta soruyu genişletiyorum, Türkiye'de yaşayıp Türk olmayan diğer milletlere hakaret etmek suç mudur? Suç olmadığını hepimiz biliyoruz aslında.

Peki madem hepimiz kardeşiz bu ülkede neden Türklüğe hakaret etmek suçtur da Kürtlüğe hakaret suç değildir? Devlet Türklerindir ondan mı? Eğer öyleyse devlet bizim değildir; çünkü biz türk değiliz. Ha diyeceksiniz ki ya sev ya terket. Ben de cevap veriyorum, sevsem de sevmesem de millattan önce 1800 yıllara kadar ırkımın yaşadığı ıspatlanan Mezopotamya topraklarını terk etmem ve etmeye hiç niyetim yok.

Lütfen ırkçılık yaparak sözlerime cevap vermeye çalışmayın.

Şunu bilin ki şu ana kadar bana hitaben bu konuda yazılan yazıların hiç birine cevap vermeye değer bulmamışım. Siz asil olan soruya cevap verin biliyorsanız.

Tekrar soruyorum Türklüğe, Türklere hakaretin suç sayıldığı ülkemizde Kürtlere veya Kürtlüğe hakaret suç mudur, değil midir?

Suçsa neden?
    Suç değilse neden?

Hukuki NET Güncel Haber

Kürt ayırımı ve cezası? konulu yargıtay kararı ara
    Kürt ayırımı ve cezası? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kürtçe dil statüsüne girmez.Lehçedir.Bugün Sivas'ta konuşulan Kürtçe ile Erzurum'da yahut Kars'ta konuşulan Kürtçe aynı değildir.Ortak kuralları olmayan, aynı dili konuşurken birbirini anlamayan insanların kullandığı iletişim dil olamaz.Bu nedenle de hiçbir anayasaya konulamaz.Bizim dilimiz de kuralları belirli olduğu ve herkes tarafından aynı bilindiği için ve dünya dil ailesi çizelgesine dahil olduğu için anayasamızda yerini bulmuştur.Kurallara sahip olmasa idi yerini alamazdı elbette.Ta ki kuralları belirli bir dil oluşana,çalışmalar tamamlanana kadar.Mesele Türk Kürt ayrımından kaynaklansa da dilbilimcilerin gözünden kaçmayan detaylar da var.
    Türkiye'de kullanılan Türkçe her yerde aynı mıdır peki? Aydın'ın Karakeçi köyünden bir nineyi al dön git Adapazarı Karasu Melen köyünden bir nine al bir de git Ankara / Haymana ilçesinden bir nine al sonra 2 saat aynı odaya kapat 3 ünü, 2 saat sonra 3 ünede ayrı ayrı sor diğerleri ne dedi diye, eğer biri diğerinin dediğinden bişi anlamışsa ben ne olayım!

Yapmayın arkadaşlar hepimiz biliyoruz ki Türkiye'nin metropolü olan İzmir, İstanbul, Ankara Türkçesi bile birbirini tutmuyor. Lehçe farkı elbetteki olacak; ama sonuçta bir ana dil vardır. Varlığını inkar edmezsiniz buna hakkınız yok.

Kerkük'teki türkmenler bizdendir diyorsunuz, Türkmenistan kardeş ülkedir, Özbekistan vatandaşı olan özbeklere bile özbek türkleri deyip bizden diyebılıyorsunuz, peki hangisinin konuşmalarından anlayabılıyorsunuz da sizden oluyorlar?!

Yani konuşup yazarken elınızı vicdanınıza koyun öyle konuşun ya dünya çapında sizinle en ufak bağlantısı olan milletlere sahip çıkarak bizdendir diyebiliyorsunuz da bizi neden şehirden şehire ilçeden ilçeye ayırıyorsunuz el insaf yani...

Nerede
    Ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Kürt ayırımı ve cezası? diyargülü

Bu konuya çok ayrıntılı girmeden,Kürt oluşum ve özellikle de doğulu olmanın ağır faturasını kısaca yazacam. Evlendiğim eşim Karadenizliydi. Benim için de nereli olması önemli değildi. Önemli olan insan olmasıydı. 17 yıl süren ama, bir türlü kendimi kabul ettiremediğim eşimle yollarımızı ayırdık. Ki ayrılmayı isteyen de kendisiydi. Boşanma nedenlerimizden,aşırı ırkçı olması ve beni bulunduğum kimliğimle suçlaması dinlenen tanık ifadelerinden ispatlanmıştı. Boşanma tutanaklarına da geçti bu nedenler. 17 yıl kimliğimden dolayı ve ağır hakaretlere maruz kalmama rağmen ben yine de kimseye nefretle bakmıyorum. Bakmamamız da gerektiğine inanıyorum. Bu bayrak altında yaşıyorsak ülkemize sahip çıkmamız gerektiğine inanan bir vatandaş olarak bu ciddi hukuk sitesinden gençlere önerim yine de kendi kültürünüzden biriyle evliliğin daha doğru olacağına inanıyorum ve tavsiye ediyorum. Site üyelerine ve görevlilerine saygılarımı yolluyorum.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı murtiiiiy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kürtlerin siyasi partileri dtp ise, bundan sonrada kürtlerin siyasi partileri dtp zihniyetli partiler olacaksa, konuşmanın tartışmanın bir manası yoktur.Bırakın taşlar,sopalar, tanklar, tüfekler konuşsun.
    Türkiye'nin siyasi partileri CHP MHP AKP zihniyetli olacaksa bunlar farklı partiler demeyin sakın konu kürt kürtlük oldu mu hepsinin saldırgan tavırları aynıdır çünkü...

Haklısınız bırakalım tanklar tüfekler konuşsun.

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Fischer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ikinize de katilmiyorum. Bakiniz Sn Sima Baktas ne demis:

Bunun cevabini anca krese giden bir cocuk bilmiyordur.. Kürtlere degil, bir adamin köpegine bile hakaret etmek suctur. Bu söylemler, sözde masumane sorular, bilmiyormus edasi vb davranislar kürt demogojisinden ibarettir. Mevcut dtpli-pkkli kürt ayaklanmalarina psikolojik destektir.

Saygilar.
    demşsiniz şu iletinizde: https://www.hukuki.net/showpost.php?p...1&postcount=50

Katılıp katılmamak en doğal hakkınızdır!

Ancak çiçeği burnunda bir öğrenciyi bu şekilde itham etmeye hakkınız olmadığı gibi en az sizin kadar her vatandaşın - bu sitede - her konuda sorularına yanıt arama hakkı vardır!

Bakınız sayenizde ne öğrendim: https://www.hukuki.net/showthread.php?t=46511

- ki bir yılı geçgin bir zamandır hiç aklıma gelmememişti kimdir neyin nesidir diye..

Polisten şikayetçi olan üye arkadaşa örnek verecektim; "Bakınız bu da Türk kökenli bir vatandaş ama işkence ile öldü " diyecektim ki emin olmak için araştırdım ama..

Yine de olamaz diyorum çünkü Kürt-Türk ayırmaksızın ülkemizde bu tür olumsuzluklar yaşanmış ve yaşanmakta ne yazık ki..

Ama denetim azlığı, ama eğitimsizlik, ama başka nedenlerle..

Asıl sorun yaratan ve yaşanmaması gereken olaylardır bunlar ! O nedenle bırakınız vatandaş derdini rahat rahat anlatsın. Anlatabilsin ki sorunlar gün yüzüne çıkabilsin. Önlemler alınabilsin. Vatandaş nasıl davranması gerektiğini ve hakları nelerdir öğrenebilsin. " Sus , otur oturduğun yerde" demekle hallolsaydı bu hale gelmezdik.

Herşeyden önce insanız, insanca davranmayı başardık mı düğümler kendiliğinden çözülecektir.

VATANDAŞ ya, var mı bunun ötesi...

Öte yandan ;

Güvenlik güçleri sırası geldiğinde etten duvar örerler , kim için?

Bizler için...

O halde neden taşlıyoruz onları, yazık günah değil mi?

Onlar robot mu? duyguları yok mu? anası babası, çocukları , eşi?!

Nedir ki altı üstü üç günlük dünya...

Dilerim tüm sınırlar kalkar da bu anlamsız kavgalar sonsuza dek biter ve insanlık da rahat eder!!!

Nerede
    İstanbul-Ankara
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Fischer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ikinize de katilmiyorum. Bakiniz Sn Sima Baktas ne demis:

Bunun cevabini anca krese giden bir cocuk bilmiyordur.. Kürtlere degil, bir adamin köpegine bile hakaret etmek suctur. Bu söylemler, sözde masumane sorular, bilmiyormus edasi vb davranislar kürt demogojisinden ibarettir. Mevcut dtpli-pkkli kürt ayaklanmalarina psikolojik destektir.

Saygilar.
    Ben bu soruyu gerçekten merak ettiğim için bir hukuk sitesine değerli arkadaşlara sordum. Benim bir kürt demogojisini yaptığımı söylemeniz asıl bir demogoji ortamı yaratmanıza neden olmaktadır..

Maalesef ki ben hala sorumun cevabını hukuki olarak almış değilim ! Hukuki anlamda cevap verilemeyecekse lütfen sadece kişiye cevap olsun diye karşılık vermek bana göre vakit kaybıdır!!!

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrımcılık yapmak temel hak ve özgürlüklerle de çelişen bir durumdur. Bu nedenle "ayrımcılık" temel hak ve özgürlüklerle ilgili uluslararası ve ulusal metinlerde, bu bağlamda da anayasalarda yasaklanmıştır. Kaynağını anayasadan alan bu yasak, diğer yasalara da yansımıştır. İlk aklıma gelen Ceza yasamızın 122. maddesindeki "ayrımcılık yasağı"dır ve bu maddeyi ihlal edenlere ceza yaptırımı vardır. İş Yasasının 5. maddesinde de ayrımcılık yasaklanmıştır. Bu maddeye göre de bir işçinin ırkı, dini, mezhebi, siyasi düşüncesi nedeniyle ayrımcılığa uğraması yasaklanmış ve bu yasağa uyulmaması halinde tazminat ödenmesi gerekmektedir.

Yasal durum böyle iken, Kürtlere karşı yıllarca ayrımcılık yapan devletin ta kendisidir. Cumhuriyet, homojen bir toplum yaratabilmek için, azınlıkları bu ülkeden kaçıracak politikalar izlemiş ve bu politikalar sonucunda bu memlekette çok az sayıda rum, ermeni, yahudi kalmıştır. Kürtlere karşı da ayrımcı politikalar izlenmiştir. Yıllarca kürtçe konuşma yasaklanmıştır. Bu memlekette bir bakan "ben kürdüm" dediği için cezaevine girmiştir. Doğudaki isyanlar bahane edilerek, kürtlerin önemli bir kısmı batıya sürgüne (asimilasyona) gönderilmiştir. Dersim olayından sonra o bölgede her aile ölümden veya sürgünden nasibini almıştır. Cezaevindeki yakınını ziyaret edenlerin bu görüşmelerde kürtçe konuşmaları daha düne kadar yasaktı ve bu yasakla ilgili genelge yeni kaldırıldı. Bugün kürt sorununun bukadar azgınlaşmasının nedeni de bu ayrımcı politikalardır.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hele bana şunu cevaplayın
    Kürtçenin resmi 2. resmi dil olarak kabullenmesi
    Kürtçe eğitimin önünün açılması
    velhasıl Kürtlere Kürtlükleri ile ilgili haklarının verilmesi onları mutlu edecektir.
    Peki sizi huzursuz eden nedir?
    Yani onlar mutlu olurken size herhangi bir zararları dokunacak mıdır?
    Şu ankinden daha zararsız olmayacaklar mıdır?
    Kısacası bir insanın mutlu olması insan olarak bizleri de mutlu etmesi gerekmez mi?
    Varsayalım mutlu olmadınız, en azından bir insanın mutlu olması diğer bir insanı mutsuz etmemesi gerekir diye düşünüyorum.
    Ama dikkat ediyorum ki sadece mutsuz değil, huzursuz da oluyorsunuz.

Bana bir cevap verin sizden ne eksilecek Kürtlere verilecek haklardan dolayı?
    Sadece ırki duygularınız mı zedelenecek diye bu kadar karşı çıkıyorsunuz ,
    yoksa başka bir sebebiniz var mı?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı D!NO34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    hele bana şunu cevaplayın
    kürtçenin resmi 2. resmi dil olarak kabullenmesi
    kürtçe eğitimin önünün açılması
    verhasıl kürtlere kürtlükleri ile ilgili haklarının verilmesi onları mutlu edecektir.
    peki sizi huzursuz eden nedir
    yani onlar mutlu olurken size herhangi bir zararları dokunacakmıdır
    şu ankinden daha zararsız olmayacaklarmıdır
    kısacası bir insanın mutlu olması insan olarak bizleride mutlu etmesi gerekmezmi
    varsayalım mutlu olmadınız en azından bir insanın mutlu olması diğer bir insanı mutsuz etmemesi gerekir diye düşünüyorum
    ama dikkat ediyorumki sadece mutsuz değil huzursuzda oluyorsunuz

bana bir cevap verin sizden ne eksilecek kürtlere verilecek haklardan dolayı
    sadece ırki duygularınızmı zedelenecek diye bu kadar karşı çıkıyorsunuz ,
    yoksa başka bir sebebiniz varmı

Sn. D!NO34,

Size tek tek cevap veriyorum:

Kürtlerin mutlu olması beni mutlu eder de;

Kürtçe'nin 2. resmi dil olarak kabul edilmesi sizi mutlu ederse, kusura bakmayın sizi mutlu etmemesi için bu ülkenin, bütün gücümle savaşacağım.

Kürtçe eğitimin Devlet değil, özel sektör eliyle önünün açılması için bütün gücümle savaşacağım.

Kürtlere Kürtlükleri ile ilgili haklarının (Türk vatandaşı olarak diğer tüm vatandaşlara verilmesi gereken demokratik haklar) için, yani bu ülkenin bütün yurttaşları için daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakkı için bütün gücümle savaşacağım.

Şu yazdıklarımda sizi mutsuz eden bir şey varsa onu da söyleyin de bilelim. Yoksa sonsuza kadar susun...

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Harun Gür rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. D!NO34,

Size tek tek cevap veriyorum:

Kürtlerin mutlu olması beni mutlu eder de;

Kürtçe'nin 2. resmi dil olarak kabul edilmesi sizi mutlu ederse, kusura bakmayın sizi mutlu etmemesi için bu ülkenin, bütün gücümle savaşacağım.

Kürtçe eğitimin Devlet değil, özel sektör eliyle önünün açılması için bütün gücümle savaşacağım.

Kürtlere Kürtlükleri ile ilgili haklarının (Türk vatandaşı olarak diğer tüm vatandaşlara verilmesi gereken demokratik haklar) için, yani bu ülkenin bütün yurttaşları için daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakkı için bütün gücümle savaşacağım.

Şu yazdıklarımda sizi mutsuz eden bir şey varsa onu da söyleyin de bilelim. Yoksa sonsuza kadar susun...
    Aynen! Aynı fikirdeyim.
    Bir ülkenin ayrı iki dili olamaz.
    Biz müstemleke bir devlet değiliz..
    İsterse üç beş dil konuşulsun ama;Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir ve böyle kalacaktır..

+ Konuyu Yanıtla
7 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: