Konu: Türk Vatandaşlığı başvurusu

Türk Vatandaşlığı başvurusu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

22 yaşına girmiş olarak tc yi alırsanız muafsınız. http://www.nvi.gov.tr/Files/File/Mev...k%20Kanunu.pdf

yalnız şöyle şeyler var hangi ülkenin vatandaşı ve hangi kanundan faydalanarak tc yi aldınız gibi sebeplerden değişebilir. muhaccir vatansız vs.. hani biraz detayı da var sanırım. ben rusya vatandaşıyım 22 yi geçtim 11 maddeden faydalanarak vatandaş oldum.
    şimdi şöyle bir şey var. her türlü uğraşacaksın. neden ? çünki muaf olsan bile askerlik şubesine gidip kayıt açtırman ardından muaf olmak istiyorum diye yazıp imzalaman gerek. burası Türkiye daha doğrusu burası dünya diyeyim 40 yaşında yok arkadaş yoklama kaçağısın diye kağıt da gelebilir. çünki muaf olmak istemedin onlarda seni alabilirler haberin olmaz. yani bir senaryo tabi ama olmaz olmaz deme bunların örnekleri mahkemelerde süren davalarla mevcut. haaa diyelim ki sallaa ya dedin ee yarın işe gireceksin diyecekler askerlik yaptın mı ? yok efendim askerlik kanunun şu maddesi fıkrası vs ya adam askerlik kanununu bilmek zorunda mı resmi belge getir diyecek. obür türlü laap diye muaf kağıdını çıkaracaksın muafım diyeceksin tamam .
    yani askerlik genel şübesini ara sor bilgi al kendi durumuna göre. sonra kimliğini alınca da kaymakamlıkdan da aldığın şu bahsettiğin kağıtla git kaydını oluştur muaf olmk istyrm yaz imzala. muaf kağıdını al . tavsiyem bu

Hukuki NET Güncel Haber

Türk Vatandaşlığı başvurusu konulu yargıtay kararı ara
    Türk Vatandaşlığı başvurusu konulu hukuk haber
    Konu ferdiiii tarafından (15-12-2016 Saat 08:59:48 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

jan vesely merhaba sizin tüm aile çift vatandaş demiştiniz. size bir soru soracağım peki ailenizde tc vatandaşlığı alıp isim soyisim değiştiren oldu mu ? var ise diplomadaki isim soyisim değişikliğine nasıl gidildi ? Bu konuda bilgisi olan başka arkadaşlar var ise cevaplarınızı bekliyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ferdiii hocam yok soyad değiştiren olmadi ama isim desigtirdi hepsi, kardesim mesela universiteye kaydolurken lise diplomasinda diger ismi yaziyordu. Her iki ismin de yazdigi nufus kayit ornegi goturdu sikinti olmadi.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba herkese iyi forumlar

Ben de yaklaşık 16 senedir Türkiye'de ikamet ediyorum. Bulgaristanlıyım. Ben ve babam hariç ailemde herkes Türk Vatandaşı 2 aydır çalışma izniye çalışıyorum. Ancak son 2 ikamet iznim Turistik olarak uzatıldı. Zira başka şekilde uzatma şansım yoktu. Turistik olarak uzatmamım sebebi de çalışma iznine başvurmak istemem. Ancak ilk sene de iş bulamadım.

Şimdi sizlere sormak istediğim ben Türk Vatandaşlığına genel olarak başvuruda bulunabilir miyim? İlgili kanunun uygulama yönetmeliğinde " Eğer sonrasında geçerli ve yasal ikamet izni alınırsa önceki ikamet izinleri hesaba katılır ( Turistik ikamet izni hariç) " şeklinde bir madde var. Şimdi Turistik ikamet izniyle kaldığım süreleri ikamette kesinti olarak hesaba katıp vatandaşlık başvurumu kabul etmezler mi yoksa ederler mi?

Aynı durumda olup başvurabilen var mı acaba ?

İyi akşamlar

Nerede
    istanbul
    İletiler
    107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

puncover bildiğim şu turistik vize olayı 6 aydan fazla süre geçmedi ise ve turistik vizeyi bu sürede çalışma iznine dönüştürebildiyseniz sıkıntı yok. lakin sıkıntı şu ki 180 günü geçmemiş olması gerekir. yani hesaplarken turistik vizeyi türkiyeden çıkmışsınız gibi hesaplanıyor. 150 gün turistik vize artı 30 gün giriş çıkışınız oldu ise bu da aynı kapıya çıkıyor. dedğimi anlatabildim umarım lakin sürekli değişen mevzuat kanun gereği bu konuyu bulunduğunuz ilin nüfüs müdürlüğüne gidip sormanızı tavsiye ediyorum. neden turistik vizeye ihtiyaç duydunuz ki ? bu kadar süre türkiyedesiniz süresiz ikamet iznine başvursaydınız keşke 2099 yılına kadar oturma ve çalışma izni sağlıyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ferdiiii rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    puncover bildiğim şu turistik vize olayı 6 aydan fazla süre geçmedi ise ve turistik vizeyi bu sürede çalışma iznine dönüştürebildiyseniz sıkıntı yok. lakin sıkıntı şu ki 180 günü geçmemiş olması gerekir. yani hesaplarken turistik vizeyi türkiyeden çıkmışsınız gibi hesaplanıyor. 150 gün turistik vize artı 30 gün giriş çıkışınız oldu ise bu da aynı kapıya çıkıyor. dedğimi anlatabildim umarım lakin sürekli değişen mevzuat kanun gereği bu konuyu bulunduğunuz ilin nüfüs müdürlüğüne gidip sormanızı tavsiye ediyorum. neden turistik vizeye ihtiyaç duydunuz ki ? bu kadar süre türkiyedesiniz süresiz ikamet iznine başvursaydınız keşke 2099 yılına kadar oturma ve çalışma izni sağlıyor.
    Üniversiteden mezun olduktan sonra uzun dönem ikamet iznine başvurmayı denedim. Ancak o zaman da benden gelirimi ispatlıcak maaş bordrosu veya yüklü bir miktar dolu banka hesabı istediler [yanlış hatırlamıyorsam 50x(asgari ücret)]. Bu sebeple başvurumu kabul etmediler. E zaten çalışma iznim yok maaş bordrom nasıl olsun . Öğrenci oturma izniyle de çalışma iznine başvurulmuyor. Zorunlu olarak turistik oturma izni aldım. Zaten burada kanunlar ve yönetmelikler arasında çelişki var. Barolar birliğinin dergisinde de bunun üstüne basılmıştı bir ara. http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2012-102-1216

Eğer vatandaşlığa başvuramassam şuanki seçeneğim uzun dönem ikamet iznine başvurmak olacak, yapçak bişey yok gerçekten

Nerede
    istanbul
    İletiler
    107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben o zamanlar bir hayırseverden 20 000 dolar borç aldım bankaya yatırıp o banka hesabını bordosunu vermiştim. 1 ay geçmeden faize binmeden çekip geri vermiştim parayı. ee sonracığıma uzun süreli ikametteki gün sayımının hesaplanmasıyla tc vatandaşlığına başvurudaki gün sayımı aynıdır. tc alamıyorsan uzun süreli ikamette alamazsın.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bro simdi yaziyi okuyamadim baya kapsamli ve uzun ama oyle birsey var ise direkt genel mudurluge gidip derdini anlatabilir ve bunun icin dilekce verebilirsin. Ben birkeresinde ulkede kacak durumuna dusmemek icin gumruk kapisina yanilmiyorsam gumruk kapisiydi ne alaka dersende ben de bilmiyorum dilekce gondeemistim. Tabi o zamanlar hersey icislerine bagli degildi. Iste durumu ozetledim vs sonra cevap olarak pasaportun bitim tarihine kadar uzun sureli ikamet izni almistim bakanlik emriyle oluyor bu izin. Onla da suresiz ikamete basvurdum . Zaten onceki yazilarimi okursan peey neler yaptim tc alabilmek icin

Nerede
    bursa
    İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı huss rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ARKADAŞLAR MERHABA,

SONUNDA AŞAĞIDAKİ YAZI YAZDI ÇOK ŞÜKÜR. GERİSİ BÜTÜN BEKLEYENLERE İNŞALLAH.
    İlgili kanunda aranan şartları taşıdığınız anlaşıldığından, Türk vatandaşlığına kabulünüze karar verilmiş olup Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı hak ve ödevlerinizin bilinci içerisinde insan hak ve hürriyetlerine saygılı bir vatandaş olmanız dileğiyle vatandaş olmanızdan dolayı sizi kutluyoruz. Başvuru makamınca gerekli tebligat tarafınıza yapılacaktır.
    tebrık ederım Huss kardes , hayırlı ugurlu olsun ınsallah, sana tavsıyem ılk fırsatta tum resmı daırelerde varsa sgk, ehlıyet, okul, yöksis vb tum kurumlarda ısmını ve ozellıkle de tc kımlık numaaranı guncellemendır

- - - Updated - - -

Alıntı HAS rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Huss kardeşim bende senin yazını görünce kontrol ettim banada aynı yazı çıkmıştır ALLAH'A şükürler olsun sonunda mutlu sona erdik Allah bekleyenleri mutlu sona erdirsin. bu sitede bilgi paylaşan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. bu cennet vatanı (TÜRKİYE) Allah bütün kötülükten korusun. Amin ya rabbelalemin.
    tebrık ederım Has kardes , hayırlı ugurlu olsun ınsallah, sana tavsıyem ılk fırsatta tum resmı daırelerde varsa sgk, ehlıyet, okul, yöksis vb tum kurumlarda ısmını ve ozellıkle de tc kımlık numaaranı guncellemendır

- - - Updated - - -

Hus has yildiz kontrol ettim bana da cikmis yazi. Kelimeler kifayetsiz kalir sevincime . Simdi gercekten turk vatandasi mi olduk ne oldugunun farkinda degilim kendime gelemiyorum. Stres sevinc hersey bir arada bagiriyimmi agliyimma ne yapiyim bilemedim. Yarin kacda gideceksiniz istanbul nufus mudurlugune ? Birde delidolu bu forumda biri yazmis tc vatandasligindan cikayimmi diye cunki cok buyuk avantajlari var imis . Hep sormak istedim de icimde tuttum neymis ya bu faydalari bizim aklimiz mi kit oldugu icin degelrlendiremedik mi . Konuya cevap yazmistiniz o acidan size sordum.. has hus telefonlarimizi ozelden paylasabiliriz belki diye dusundum amma bilemiyorum tabi benim acimdan bir sorun yok sizin icin de sorun olmazsa yapalim cunki prosedurlerde birbirimize yardim edebiliriz diye dusunuyorum. 2 elin sesi olur.
    sana ayrı bı parantez acıyorum ferdiiiii kardes , hayırlı ugurlu olsun ınsallah , tum arkadasların guzel haberı almasına sevındım ancak senınkıne bır baska sevındım , burda en mesakkatlı olan en cok zorluk cekenlerden bırıydın ve bu surecte gerek ben ve benım gıbı arkadaslara her fırsatta yardımcı oldun , gerekse en olumsuz anlarda bıle bızı guldurdun ( O ARKADASLARIN INTERNETI YOK HA ) , senı tekrar tekra canı gonulden tebrık ederım , bundan sonra her sey gonlunce olur ınsallah , sana tavsıyem ılk fırsatta tum resmı daırelerde varsa sgk, ehlıyet, okul, yöksis vb tum kurumlarda ısmını ve ozellıkle de tc kımlık numaaranı guncellemendır kardesım

- - - Updated - - -

Alıntı Kisko rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar geçmiş olsun hepinize tebrik ediyorum, kımlıgını aldınız vatandas oldunuz cok sukur. Insallah biz bekleyenler da alırız en kısa zamanda. Birsey soracaktım, en son komisyondan sonra evinize kontrole polis geldi mı, geldiyse ne sordular neyı baktılar kac defa geldiler?yardımcı olursanız sevinirim.
    komıyondan sonra tekrar eve polıs gelmedı bende kardes ve normal prosedurde de polıs en basta gelır eve

- - - Updated - - -

Arkadaslar aranizda kimlik aldiktan sonra isim ya da soyisim yahut ikisini birden degistiren oldu mu. Diploma ehliyet vs degisikligindeki surecleri anlatabilirmisiniz ?
    kardes benım soyadım degıstı , oncelıkle okuldan dıplomanın aslını degıstırme sansın yok i bununla ılgılı ornek yargıtay kararları da var sadece dıplomanın arkasına soyadının degıstıgıne daır serh vurdurabılırsın, bunun ıcın de vatandaslık karar yazısı ve nufus kayıt ornegı ve ısım denklık belgesı gıbı evrakları okulda dıploma servısıne goturmen gerek, ayrıca yök tarafından acılan sınavlara gırebılmek ıcın de yöksis de mezunıyet bılgılerının olması gerekıyor , bunu da yıne okulda ogrencı ıslerıne tc kımlık no bılgılerını guncelletmen lazım ben faks ıle gondermıstım nufus kayıt ornegı , kımlık fotokopısı ve dılekceyı ve halloldu, ehlıyete gelınce hangı ılden aldı ıse ehlıyetı ılk kez o subeye ( veya aynı ılde baska bır subeye) gıdıp tc kımlık numarası guncellemesı yaptırman gerekıyor , eger gıtme sansın yok ıse herhangı bır ehlıyet subeye gıdıp ilk ehlıyet aldıgın yere tc kımlık no guncelleme yapılması ıcın maıl gondertmen gerek, umarım bu bılgıler ısını gorur, baska herhangı bır konuda yardımım dokunacaksa her zaman yardımcı olmak ısterım

- - - Updated - - -

Tc vatandasi olan herkesi tebrik ediyorum. Darisi bekleyenlerin basina jan vesely arkadasim insaallah yakin zamanda sen de alirsin. Verdigin bilgiler yardimci oldu tesekkur ederim

- - - Updated - - -

Arkadaslar askerlik hakkinda bilgisi olan var miydi. Simdi o kadar bekledik zaman kaybettik birde uzerine askerlik mi yapicam ?
    ben de subeye gıtmıstım kımlık alınca , zaten sansıma 2 yıl calısma ıznı ıle calısıp ısı bıraktıgım gun kımlgımı almıstım , kayıt cıkmadı sonra 1,5 ay sonra e devletten baktıgımdan muaf oldugum yazıyordu, muaf nedenım de yabancı/mültecı yazmasıydı

- - - Updated - - -

Alıntı jan vesely rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn ferdi kac yasindasiniz. Eger askerlige cagrilma yasini gectiyseniz muaf oluyorsunuz. Benim abime oyle olmustu, kanunlar en son o sekildi. Bir de ogrenirseniz buraya yazar misiniz askerlik olayini? Keza benim vatandaslik cikarsa ben de cok ugrasmayayim ogrenmek icin.
    ılk kımlıgı alınca gıttım askerlık subeye kayıt cıkmadı sonrasında 1,5 ay sonra e devletten basktıgımda savunma bakanlıgı tarafından askerlıkten muaf oldugum yazısının sıstemde grundugunu gordum , muafıyet nedenı de yabancı / mültecı yazmasıydı

- - - Updated - - -

22 yaşına girmiş olarak tc yi alırsanız muafsınız. http://www.nvi.gov.tr/Files/File/Mev...k%20Kanunu.pdf

yalnız şöyle şeyler var hangi ülkenin vatandaşı ve hangi kanundan faydalanarak tc yi aldınız gibi sebeplerden değişebilir. muhaccir vatansız vs.. hani biraz detayı da var sanırım. ben rusya vatandaşıyım 22 yi geçtim 11 maddeden faydalanarak vatandaş oldum.
    şimdi şöyle bir şey var. her türlü uğraşacaksın. neden ? çünki muaf olsan bile askerlik şubesine gidip kayıt açtırman ardından muaf olmak istiyorum diye yazıp imzalaman gerek. burası Türkiye daha doğrusu burası dünya diyeyim 40 yaşında yok arkadaş yoklama kaçağısın diye kağıt da gelebilir. çünki muaf olmak istemedin onlarda seni alabilirler haberin olmaz. yani bir senaryo tabi ama olmaz olmaz deme bunların örnekleri mahkemelerde süren davalarla mevcut. haaa diyelim ki sallaa ya dedin ee yarın işe gireceksin diyecekler askerlik yaptın mı ? yok efendim askerlik kanunun şu maddesi fıkrası vs ya adam askerlik kanununu bilmek zorunda mı resmi belge getir diyecek. obür türlü laap diye muaf kağıdını çıkaracaksın muafım diyeceksin tamam .
    yani askerlik genel şübesini ara sor bilgi al kendi durumuna göre. sonra kimliğini alınca da kaymakamlıkdan da aldığın şu bahsettiğin kağıtla git kaydını oluştur muaf olmk istyrm yaz imzala. muaf kağıdını al . tavsiyem bu
    e devlet sıstemınde askerlık ıle ılgılı kaydınız yoksa ınan ferdı kardes subeye gıtmek fayda etmıyor, en azından bende fayda etmedı sıstemde kayıt gorunmedı, ayrıca ben oraya gıttıgımde hıyarın tekı askerlık yapacan tabı gıbı lakayıt tavırlarla cok ılmıslık yaptı , sısteme dusunce sube ıle ısın kalmıyor , sıstemden askerlık durum belgesı sorgulamadan cıktı albılıyorsun ben suan mesela kalıte muhendısı olarak calısıyorum dırek e devletten aldıgım askerlık durum beşgesı nı verdım ısyerıne, ha bu 1,5 ay surede ıse baslanılması gerekırse de ne yazık kı verılebulecek kagıt yok bence cunku sız muaf olmak ıstıyorum dıye forn doldurursanız bence ısler ters tepebılır ( suyu bulandırmayın derım, ınan orda bılgısız bı memurun yapacagı yanlıs bı ıslem kafa agrıtabılır) , sısteme askerlık bılgınızın dusmesını beklemenı tavsıye ederım

Nerede
    istanbul
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

erovin kardeşim. iyi dileklerin için ve verdiğin bütün bilgiler için çok çok teşekkür ederim. diğer arkadaşlarımıda tekrar tebrik ediyorum. sonuç bekleyenlerinde en kısa zamanda mutlu habelerlrle mesut olmaları temmnni ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla
44 / 515 Sayfa İlkİlk ... 4142434353637383940414243444546474849505152535464748494104114124134144154164174184194214244294394 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage402

https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage384https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage433https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage284https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage318https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage321https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage365https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage433&p=650500#post650500https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage320https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage344https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage415https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusuhttps:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage340listeye dahilhttp:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusuRUYA01devam etmektedirapostillistede bekliyorumhttps:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage370Vatandaslik whatsappvatandaslik basvurusu hukukivatandaslik komisyon sonucuvatandaslik basurusonucuturk vatandasligi hukuki.net
Forum