öncelikle herkese merhabalar umarım soruyu dogru yerde soruyorumdur.

turistlik bölgede 5 yıldızl bir otel altında 2009 yılından (otelin açıldığı tarih) beri hediyelik ve deniz malzemeleri(deniz yatagı terlik havlu vs ) üzerine yan yana kapı açılmak sureti ile birlestirilmiş iki dukkanım var kontratımda faaliyet alanı olarak ''hediyelik eşya-deniz malzemesi-havlu vs'' yazmakta ve ben 2009 dan beri aynı işe devam etmekteyim 2014 sezonu başında otel altında boşalan dukkanlardan birisi ev tekstili üzerine otelle anlaşıp faaliyete başladı bu arkadaşlar otel yönetimine gidip havlu satışının onlara ait olması gerektiğini ve bizim satmamamızı istediklerini belirtmişler konu ile ilgili otel yönetimi ile toplantı yaptık tehdite varan tartışmalar oldu otelde en başta bir ürünün bir dükkanda satılmasını kararlaştırmıştık yanlız sözleşmeyi incelediğimizde bu konunun açık ve net olarak sözleşmede olmadığını gördüm neyse yönetim açıkca havlu satışımızı elimden almaya çalıştı bende avukat ile görüşüp konu ile ilgili noterden ihtar çektirdim ihtarda hangi hukuki gerekçelerle satışın engellendiğini sorduk yanlız verilen cevapta otelin avukatı 'isteklerinin anlaşılamamıştır sözleşmenizi okuyunuz' diyerek konuya el sürmeden içinden sıyrılmış

konu ile alakalı sözleşmemde
madde 11 kiracı veya personeli otel müşterilerine kendi işiyle ilgili olamayan herhangi baska birşey ( tur gezi kuyum deri hamam araç kiralama vs..) satması satmaya çalışması satanlara aracılık etmesi helinde mal sahibi hiçbir ihtara gerek duymadan tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetme yetksine sahiptir
madde 17 kiracı kiralanan mahalde yalnıca bu sözleşme yazılı olan faaliyet konusu ile ilgili malları satabilir

hükümleri var ancak açık ve net olarak bir ürünün bir işletmede satılabilecegi hususu yok

belirttiğim gibi avukat ile görüştüm kendisi otelin yaptığının ticareti engelleme ve kar mahrumiyeti davası açılabilecegini yanlız şahit gerektiğini söyledi konu ile ilgili başkalarınada fikir danışmanın faydalı olacagını söyledi bu yüzden sizlere sormak istedim

ticaret kanunumuza göre eski kiracı ben olduğum için havlu satışı önceliği bende olması gerekirmi
otelin havlu satışını elimden alması suç teşkil edermi hangi suclar ne yapmalıyım
yeni sezon sözleşmeyi yenileyecegim zaman tekrar havlu satışını elimden almaya zorlanabilirmiyim bunu engelllemek için ne yapmalıyım

son olarak sezon başı sözleşme imzalarken bana tahliye tahüütnamesi imzalattılar gerekli mecburi dediler daha sonra netten gerekli olmadığını ögrendim ancak sözleşme başlangıç tarihim 01/04/2014 tahliye tahhütnamesinin tarihide aynı gün bu tahhütname geçerlimidir netten araştırmamda en az 2 gün sonra olmalı gibi birşey okudum

herkese cevapları için şimdiden teşekkür ederim.